Po co dodawać sól do wody podczas gotowania makaronu?


159

Jaki jest efekt dodania soli do wody podczas gotowania makaronu?


4
Zauważ również, że makaron wchłonie tylko tyle soli. Jest to miłe, ponieważ oznacza, że ​​nigdy nie możesz dodać zbyt wiele. Pozostała sól wyjdzie z wodą.
Thomas Ahle

Należy pamiętać, że dodanie soli nieznacznie podnosi temperaturę wrzenia (choć o znikomą ilość przy stężeniach stosowanych w gotowaniu). Ponieważ obniża temperaturę wrzenia, oznacza to, że woda potrzebuje więcej czasu na zagotowanie.
Michel Ayres,

Pamiętaj, że dodanie większości wody do wody podnosi jej temperaturę wrzenia. Spodziewałbym się więc, że dodanie samego makaronu robi to samo. Co sprawia, że
dodam

2
@ThomasAhle To może być prawda, ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​makaron, który staje się niejadalnie słony, jest znacznie poniżej punktu nasycenia.

@MichelAyres - Gotowanie potrwa dłużej, ale będzie to również oznaczać, że makaron gotuje się w nieco wyższej temperaturze, również po gotowaniu.
PoloHoleSet

Odpowiedzi:


151

Sól dodaje smaku, ale pomaga również zmniejszyć żelowanie skrobi w makaronie. Skrobia w żywności ma postać mikroskopijnych ziaren. Gdy te ziarna wejdą w kontakt z wodą, zatrzymają część z nich (pomyśl o skrobi kukurydzianej w zimnej wodzie), ale gdy woda jest gorąca, pęcznieją jak balony i łączą się ze sobą, a ty masz żelowanie skrobi.

Inną rzeczą, którą możesz dodać do wody z makaronem, jest kwas (cytryna lub krem ​​z kamienia nazębnego). Woda z kranu w większości miast jest alkalizowana, co zwiększa utratę skrobi z makaronu do wody, czyniąc makaron bardziej sztywnym.


9
Żelowanie skrobi jest zdecydowanie głównym powodem, a smak jest efektem ubocznym.
Noldorin

3
Osobiście nie solę. Jeśli używasz dużej ilości wody i od czasu do czasu mieszasz, wszystko powinno być w porządku.
Michael Mior

18
@MichaelMior Nie słona woda? Jak zatem smakuje makaron? Nie wyobrażam sobie jedzenia makaronu, który nie został solony. Z poważaniem Włoch. :-)
splattne,

5
@splattne Jeśli masz dobrze przyprawiony sos, nie ma znaczenia, czy woda jest solona.
Michael Mior,

12
@MichaelMior ze względu na prawdę, mój przyjaciel, po pewnym problemie z ciśnieniem krwi, przeszedł na jedzenie bez soli i powiedział mi, że po pewnym czasie zaczynasz cieszyć się jedzeniem bez soli, ponieważ czujesz całe spektrum smaków. Tak więc w naszej przyszłej kolacji proszę nie solić wody :).
systempuntoout

24

Oznacza to, że makaron jest przyprawiony po ugotowaniu. Aby sprawdzić, czy ma to dla Ciebie znaczenie, ugotuj makaron w czystej wodzie, a następnie w osolonej wodzie i sprawdź, czy poczujesz różnicę.


A jaka jest różnica Zakładając, że dodasz sól do makaronu gotowanego niesolonego, oba okażą się słone, prawda?
Dmitrij Grigoriew

różnica polega na tym, że przyprawa przechodzi do makaronu, gdy woda jest solona, ​​w przeciwieństwie do przypraw wchodzących na makaron i, o ile nie jesz makaronu, który nie ma nic oprócz soli, zostanie zmyty przez sos.
Sam Holder

To nieprawda. Sól nie pozostanie na ugotowanym makaronie, rozpuści się prawie natychmiast (chyba że dodasz jej dużo), więc zanim dodasz sos, nie będzie już nic do zmywania.
Dmitrij Grigoriew

7

Dodanie soli ma co najmniej 2 rzeczy:

  1. To ma pomóc utrzymać makaron z gotowania do wody, a tym samym poprawę tekstury (mniej lepkie / gumowate). Gdy z makaronu wypłynie mniej skrobi i białka, również mniej się pieni! (Wykonaj test 2 serii obok siebie. Osolona woda będzie się mniej pienić i będzie mniej mętna po zakończeniu gotowania)

  2. To ma poprawić smak (przynajmniej dla większości z nas). Po prostu nie zwariuj na punkcie soli, a wszystko będzie dobrze!

Tak, możesz pominąć sól i zakwasić wodę, ale żadne z nich nie wytworzy gotowego produktu, który chciałbym zjeść.


2

Jak już wspomniano, niezależnie od tego, czy dodajesz sól, czy nie, to dla smaku. Sól zmniejszy czas wrzenia, ale tylko w przypadku użycia w znacznej ilości. 80% wody 20% soli zwiększy tylko temperaturę wrzenia wody o 4 stopnie. Zagotowanie tej samej objętości prostej wody potrwa dłużej, ponieważ jest prosty.

Klejenie się makaronu wynika w dużej mierze z samej wody. Większość wody wodociągowej pochyla się do alkalicznej strony wykresu. Dodanie octu lub soku z cytryny do wody w celu zwiększenia jego kwasowości zapobiegnie przywieraniu makaronu. Ile? Będziesz musiał eksperymentować.


Jeśli sól jest dodawana, aby skrócić czas gotowania zamiast smaku, ale musi być dodawana w ilościach większych niż ktokolwiek używa, aby uzyskać efekt, czy nie jest bardziej prawdopodobne, że dodaje się go do smaku?
SourDoh

2
To jest niepoprawne. Dodanie soli nieznacznie podnosi temperaturę wrzenia (choć o znikomą ilość przy stężeniach stosowanych w gotowaniu). Ponieważ obniża temperaturę wrzenia, oznacza to, że woda potrzebuje więcej czasu na zagotowanie.
David Richerby

3
Dzięki wyższej temperaturze wrzenia jedzenie gotuje się szybciej. Ale w większości przypadków nie ma zastosowania w przypadku makaronu, ponieważ czas gotowania nie jest wystarczająco długi, a ilość soli jest zbyt mała, aby zwiększyć temperaturę wrzenia. Jeśli celem jest temperatura wrzenia, lepiej byłoby użyć szybkowaru. Z drugiej strony makaron może zostać zmiażdżony w zupę w takim naczyniu.
syockit,

1

Osobiście dodaję sól do wody, aby zmniejszyć bulgotanie podczas gotowania wody i pozwala mi odejść od garnka na minutę. Nienawidzę tego, gdy garnek się pęcherzykuje i trochę wody spada na boki garnka. Coś w soli zmienia zdolność wody do tworzenia bąbelków. To tylko moja obserwacja.


3
Sól nie ma efektu opisanego w tej odpowiedzi.
David Richerby

1
@DavidRicherby się mylisz, sól zmniejsza ilość piany / pęcherzyków podczas gotowania makaronu, co pomaga zapobiec jego zagotowaniu.
Abhi Beckert

1
@AbhiBeckert Za każdym razem, gdy gotuję makaron, wkładam sól do wody. Właściwie całkiem sporo soli. Nadal wrze za każdym razem, chyba że jestem bardzo ostrożny z pokrywką i ciepłem. Tak więc z własnego doświadczenia wynika, że ​​sól nie tłumi wrzenia w żadnym użytecznym stopniu.
David Richerby

@DavidRicherby W jakimkolwiek przydatnym stopniu i nie ma wpływu na tę odpowiedź, są to zupełnie inne stwierdzenia. I tak, odpowiedź jest poprawna. Spróbuj ugotować następne 2 makarony bez pokrywki, ale z solą i bez soli.
Koray Tugay

1

Przekonałem się, że dodanie soli do wody z makaronem pomaga makaronowi utrzymać wodę w kontakcie z solą w sosie. Gdy makaron nie był ugotowany w osolonej wodzie, płacze, gdy podaje się sos na rozebrany makaron. Nie wiesz dlaczego? Tylko obserwacja.


-3

Wydaje mi się, że to tak, jakby próbować upiec mięso na bardzo wysokiej temperaturze; im wyższa temperatura wody, tym szybciej makaron się gotuje (aby nie wchłonął zbyt wiele, co zwiększy zawartość skrobi w makaronie), tymczasem pozostawiając w środku niewielką białą kropkę, która tworzy zgięcie podczas zginania. Poza tym uważam, że oprócz dodania smaku makaronowi, dodanie oliwy z oliwek do makaronu ma na celu uniknięcie sklejenia makaronu jak bryły, tymczasem mieszając je, aby zapewnić równomierne ciepło całego makaronu, który jest gotowany. Oliwa z oliwek pomaga pokryć makaron, co zmniejszy wchłanianie wody, a jednocześnie podniesie temperaturę wody jeszcze bardziej.

Woda nie musi być słona jak całkowicie słona, ale wystarczy dodać wystarczającą ilość soli, aby wystarczyła do spróbowania.


2
Ilość soli, którą musiałbyś dodać do wody, aby jej temperatura wrzenia była znacznie wyższa, byłaby ogromna. W przypadku cukru zaczynasz od roztworu woda: cukier 3: 2, który wciąż ma temperaturę wrzenia 100 ° C, a podnosi się dopiero po dużym parowaniu. Podobne do soli.
rumtscho

Olej odparuje wodę i zmniejszy ilość zlepiającego się makaronu, a także zapobiegnie przywieraniu sosu do makaronu podczas serwowania :-( Szybkie mieszanie dwa lub trzy razy w ciągu pierwszych dwóch minut gotowania zatrzyma sklejanie się makaronu razem :-)
TFD,

-3

Jestem naprawdę zaskoczony, że nie było żadnej odpowiedzi dotyczącej prostego faktu, że dodanie nawet pół łyżeczki soli do wrzącej wody służy temu celowi:

  1. sód pomaga wypełnić cząsteczki wody, które ...
  2. zmniejsza transfer witamin, zwłaszcza witamin z grupy B z makaronu do wody do gotowania ...
  3. który następnie zostaje wyrzucony, gdy odsącza się gotowany makaron wraz ze wszystkimi witaminami w tej wodzie.

Dlatego też przestałem płukać przegotowany makaron, który zmywa i wylewa więcej witamin z odpływu.

Jeśli odcedzisz makaron po ugotowaniu i nie chcesz, aby się ze sobą skleiły, po prostu szybko przełóż laskę masła przez całą partię, co natychmiast poprawi smak lub połóż kciuk prawie całkowicie nad butelką z pierwszą wyciśniętą oliwę z oliwek i posyp łyżeczką około tej partii makaronu i szybko zamieszaj.

W ten sposób nigdy nie miałem problemów z lepkimi grudkami, gdy były przechowywane w lodówce, i zachowałem lepszy poziom odżywiania.


6
Co masz na myśli mówiąc, że sodu pomaga wypełnić cząsteczki wody? Czy masz na to źródło?
Vince Bowdren

3
Nawet zakładając, że twoja teoria jest słuszna, w co bardzo wątpię, nie ma to znaczenia. Makaron jest zwykle wytwarzany z rafinowanej semoliny, a zatem będzie miał niewielką ilość witaminy B (i innych witamin) na początek. Trzeba by jeść makaron pełnoziarnisty, aby uzyskać z nich jakiekolwiek witaminy, a z mojego doświadczenia są to produkty niszowe.
rumtscho

-4

to faktycznie pomaga makaronowi wchłonąć wodę .. robi się to również z mięsem, kurczakiem i rybą ..


6
Cześć Jim - czy możesz podać nam więcej szczegółów na temat tego, jak to działa, z referencjami, jeśli to możliwe? Ta strona jest po nieco więcej niż jednym zdaniu.
Vince Bowdren,

-5

Oprócz implikacji smakowych dodawania soli, słona woda ma wyższą temperaturę wrzenia niż czysta woda, więc możesz gotować wszystko, co gotujesz w wyższej temperaturze. Im więcej soli, tym wyższa temperatura wrzenia, aż do granicy w pełni nasyconego roztworu.


10
To mit: dodanie soli zmienia temperaturę wrzenia w najlepszym razie o ułamek stopnia.
Marti

2
Aby wykonać znaczący ruch, musi być dość słony, ale efekt może być mierzalny. To mniej więcej 3 łyżki stołowe na kwartę, aby przesunąć temperaturę wrzenia o jeden stopień Fahrenheita. Który jest gdzieś w tym samym polu zmiany temperatury wrzenia co 1/8 mili.
wrosecrans


5
Trzy łyżki stołowe na kwartę to tona - ponad 1,5 razy tak słona jak woda morska. A różnica 1 ° F w temperaturze wody w zasadzie nie ma różnicy w gotowaniu makaronu - możesz nawet gotować makaron w wodzie o temperaturze 200 ° F (nawet nie gotować!) I nie będziesz w stanie powiedzieć różnicy. Co pan będzie zauważyć, że wiele z dodawania soli jest jednak to, że makaron kończy się nieznośnie słone.
Cascabel

-6

Ma to związek z Osmozą ( https://en.wikipedia.org/wiki/Osmosis ). Im bardziej słona woda, tym mniej wody wciąga makaron. Dodanie soli sprawi, że makaron będzie ładny, jędrny i niezbyt rozdęty. Dlatego też nigdy nie powinieneś pić wody destylowanej w klasie chemii. Stanie się dokładnie odwrotnie, ponieważ w wodzie destylowanej nie ma soli, a komórki o wyższym poziomie soli wciągną całą wodę dosłownie, powodując, że pękną.Nienawidzę tego mówić, ale to po prostu nieprawda. Pewnie jedna kropla wyrządzi niewiele szkody, ale pełna butelka z pewnością cię zabije. Nawet zwykła woda może być szkodliwa w wystarczająco dużej dawce. Często zdarza się, że małe dzieci o niskiej masie ciała piją gry z wodą i kończą w szpitalu. W przypadku wody destylowanej dawka potrzebna do poważnego spowodowania szkody jest znacznie niższa. Nie mam zwyczaju reagować na osoby z wyraźnym brakiem wykształcenia w określonej dziedzinie, ale ponieważ dzieci mogą to przeczytać, czułem obowiązek wyjaśnienia, że ​​w rzeczywistości jest to bardzo niebezpieczne.
Geen naam

2
Logika : Niebezpieczne chemikalia (np. Wybielacz, środek do czyszczenia odpływów) mają obszerne ostrzeżenia (trzymać poza zasięgiem dzieci, wezwać kontrolę zatruć w przypadku połknięcia itp.). Dzbanek wody destylowanej na galon nie zawiera ostrzeżeń. Nauka : zatrucie wodą (termin medyczny: hiponatremia euvolemiczna ) jest niebezpieczne z powodu braku równowagi sodu, a nie wybuchu komórek (lizy osmotycznej). Długotrwałe (tj. Lata) picie tylko wody destylowanej może powodować niebezpieczny brak równowagi mineralnej, ale jedna butelka „na pewno cię nie zabije”.
Erica

2
Oprócz artykułów i informacji, do których odsyłam w swoich komentarzach, sugeruję również przeczytanie polityki StackExchange „Bądź miły” . Konstruktywne informacje zwrotne na temat błędnych informacji są mile widziane, ale obelgi takie jak „osoby z wyraźnym brakiem wykształcenia w określonej dziedzinie” nie są. Nie tylko jest to po prostu niegrzeczne, ale twój własny argument jest osłabiony, gdy uciekasz się do osobistych ataków, aby przedstawić swój argument.
Erica

1
Nie. Powodem, dla którego nie pijesz wody destylowanej na lekcjach chemii, jest to, że nie wiesz, jak czyste jest przechowywanie wody destylowanej i nie wiesz, jak czyste jest naczynie, którego używasz do transportu wody destylowanej. Każdy z nich lub oba mogą być zanieczyszczone bakteriami lub chemikaliami. Jeśli to zanieczyszczenie zakłóci twój eksperyment, to irytuje; jeśli cię zatruwa, to naprawdę wielka sprawa. Nic nie pijesz na lekcjach chemii.
David Richerby
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.