Co to jest „Runners High”?


33

Kilka razy w moim życiu zdawało mi się, że doświadczyłem zjawiska zwanego „Runners High” lub stanu euforii podczas biegu, w którym czujesz, że możesz biegać wiecznie.

Moje pytanie jest dwojakie:

  • Czym dokładnie jest to uczucie?
  • Czy są sposoby, by „wytrenować” swoje ciało, aby szybciej osiągało ten stan?

Dlaczego miałbyś tego chcieć?
JDelage,

@Jdelage Najwyraźniej nigdy nie doświadczyłeś tego „stanu bycia”. Po zdobyciu jest to całkiem przyjemne doświadczenie. Moim zdaniem nie jestem prawie osiągnięciem.
James Mertz,

Racja, ale heroina też jest przyjemna ... I używam tego przykładu, ponieważ endorfiny są często porównywane do opiatów.
JDelage,

@Jdelage To doświadczenie jest naturalną rzeczą i ogólnie jest dobre. Według mojej wiedzy nie ma żadnych niepożądanych skutków ubocznych.
James Mertz

@KronoS, wiele rzeczy jest naturalnych i / lub nie ma złych skutków ubocznych, gdy są wykonywane na naturalnym poziomie. Ale robienie czegoś przez wiele godzin dłużej niż zwykle, zmienia obraz w coś, co może być szkodliwe. Lub, jak mówią toksykolodzy, „dawka tworzy truciznę”.
John C

Odpowiedzi:


27

W przełomowym eksperymencie z 2003 r. Naukowcy z Georgia Institute of Technology odkryli, że 50 minut ciężkiego biegu na bieżni lub jazdy na stacjonarnym rowerze znacznie zwiększyło poziom cząsteczek endokannabinoidów we krwi w grupie studentów.

System endokannabinoidowy został po raz pierwszy zmapowany kilka lat wcześniej, kiedy naukowcy postanowili ustalić, w jaki sposób marihuana, czyli marihuana, działa na organizm. Okazało się, że szeroko rozpowszechniona grupa receptorów, skupionych w mózgu, ale także znajdujących się w innym miejscu w ciele, pozwala związkowi aktywnemu marihuany związać się z układem nerwowym i wywołać reakcje, które zmniejszają ból i lęk oraz wytwarzają pływającą, swobodną formę poczucie dobrego samopoczucia. Jeszcze bardziej intrygujące, naukowcy odkryli, że przy odpowiednich bodźcach ciało wytwarza własne kannabinoidy (endokannabinoidy). Te kannabinoidy składają się z cząsteczek zwanych lipidami, które są wystarczająco małe, aby przekroczyć barierę krew-mózg, więc kannabinoidy znajdujące się we krwi po wysiłku mogą wpływać na mózg.

Phys Ed: Co naprawdę powoduje High Runnera?


Czy są jakieś sposoby, aby móc trenować moje ciało, aby szybciej osiągnąć ten stan?
James Mertz

„To, czy ta kumulująca się nowa nauka potwierdza, czy kiedykolwiek może ostatecznie ustalić, że endokannabinoidy stoją za haju biegacza, nie jest pewne”.
Łagodny Fuzz,

3
Hmmm, prawdopodobnie nie powinni byli używać studentów uni, gdyby chcieli wiarygodnego studium.
Anonimowy typ

Jaki jest ewolucyjny powód, dlaczego tak się dzieje?
JoJo

2
@Jojo Nasi przodkowie na sawannie mieli dość ciekawą technikę polowania: biegnij w kierunku zdobyczy. Odskoczy (pomyśleć Zebra lub Gazela) kilka metrów, a następnie usiądzie. Biegnij dalej w tym kierunku. Powtarzaj przez kilka godzin, aż ofiara jest całkowicie wyczerpana odskakiwaniem. Dlatego bieganie przez długi czas jest tym, do czego jesteśmy stworzeni, dlatego nasze ciało chce nam powiedzieć, żebyśmy się nim cieszyli.
Lagerbaer,

10

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​wysoki biegacz jest uzyskiwany dopiero po „uderzeniu w ścianę” i zdobyciu „drugiego wiatru”. Musisz przejść obok ściany i uderzyć drugą ścianę, zanim dojdziesz do „szczytu biegacza”. Zawsze myślałem, że to wynik uwalniania endorfin.

Aby szybciej osiągnąć szczyt biegacza, musisz biegać na wysokim poziomie intensywności przez dłuższy czas. Im więcej trenujesz, tym wyższy poziom kondycji osiągasz, co oznacza, że ​​musisz dalej pchać się jeszcze mocniej, aby osiągnąć szczyt prawdziwego biegacza.

Ewolucyjnie myślę, że to mechanizm przetrwania. Pozwala ci przerzucić wszystkie informacje zwrotne z twojego ciała, które każą ci się zatrzymać i kontynuować.


7

Second Wind, Runner's High itp. Są prawdopodobnie spowodowane osiągnięciem punktu, w którym twoje ciało zaczyna spalać tłuszcz na paliwo. Tłuszcz jest znacznie bogatszym źródłem energii i łatwiej jest uzyskać przydatne paliwo niż cukier, więc gdy twoje ciało, które paliło cukier, zaczyna spalać tłuszcz, poczujesz się, jakbyś nagle miał więcej niż oczekiwano ilości energii .

Poprzednia odpowiedź dotycząca endokannibinoidów wspomina, że ​​jest to spowodowane przez lipidy, które są wystarczająco małe, aby dostać się do mózgu z krwiobiegu. Te lipidy są prawdopodobnie produktem ubocznym twojego organizmu, który zaczyna spalać zmagazynowany tłuszcz jako paliwo.


1
Kiedy powiedziałeś „prawdopodobnie spowodowane”, czy masz jakieś referencje?
Baumr

Badania, które mogą wykazać związki przyczynowe między pojęciem takim jak „Runners High” a obserwowalnym zjawiskiem fizycznym, są dość rzadkie. Więc nie, nie bardzo. Po prostu obserwacje mojego własnego doświadczenia ekstrapolowane na fragmenty badań, które przeczytałem, które wydają mi się mieć sens.
alesplin

Widzę. Byłoby dobrze zobaczyć również fragmenty badań.
Baumr

2
Minęło sporo czasu. Zobaczę, czy uda mi się ponownie ich upolować.
alesplin,

1

Moja garść doświadczeń z „runner high” jest bardzo podobna do mojej garstki doświadczeń uderzających w „flow state” uprawiających sztuki walki lub sparingi. Inni porównywali „stan przepływu” z transiem zen .

Istnieją zatem inne drogi do podobnego doświadczenia lub stanu istnienia, co nie oznacza, że ​​łatwiej je podążać.


1

W szkole średniej biegałem na długich dystansach (jestem obecnie na studiach) i do dziś biegam. Jednak to podczas sezonu dużo trenowałem i doświadczyłem tego wrażenia - wiem, że jest to uwolnienie endorfin, które dają ci euforię, ale zauważyłem również, że po biegu byłem w świetnym nastroju. Endorfiny trwają dość długo.

Mogłem też bardzo szybko dotrzeć do Runners High, kiedy byłem w naprawdę dobrej formie (ogólnie po mojej pierwszej połowie mili). Myślę, że różni się u wszystkich, ale pamiętam, że stawał się coraz częstszy, ponieważ częściej biegałem. Mam nadzieję że to pomoże


2
Myślę, że uczucie, o którym mówisz, jest częściej nazywane „przebywaniem w strefie”. Po prostu nie sądzę, że większość ludzi osiąga najwyższy poziom na początku biegu. Uczucie, które opisałeś, że czujesz się po biegu, brzmi bardziej jak to, czego doświadczyłem i które uważałem za haj biegacza.
Natalie Barnett

0

To jest odpowiedź wikipedii, w którą wierzyłem, że jest przyczyną uczucia zarówno podczas ćwiczeń, jak i po nich.

Endorfiny ... przypominają opiaty pod względem zdolności do działania przeciwbólowego i dobrego samopoczucia.

[...]

Nagłaśniany efekt produkcji endorfin to tak zwany „haj biegacza”, o którym mówi się, że intensywne ćwiczenia przekraczają próg, który aktywuje produkcję endorfin. Endorfiny uwalniane są podczas długich, ciągłych treningów, gdy poziom intensywności wynosi od umiarkowanego do wysokiego, a oddychanie jest trudne.

Następnie podaje ten sam cytat, co odpowiedź Adamnuttall.


0

Dla mnie jedyną rozsądną odpowiedzią jest: umożliwienie biegaczowi kontynuowania aktywności. W przeciwnym razie zatrzymałby się, czując się wyczerpany. Z ewolucyjnego punktu widzenia musi istnieć powód do długiego biegu / aktywności, a ci, którzy potrafili zmusić się do dłuższego działania, mieli większe szanse na przetrwanie. Lepsze samopoczucie nie było celem samym w sobie, tak jak jest teraz, w czasach współczesnych.


-1

Termin „biegacze wysoko” odnosi się do stanu poczucia „wysokiego” po biegu… Myślę, że pytasz o „drugi wiatr”. Istnieją różne teorie dotyczące drugiego wiatru.

Pierwszy polega na tym, że po upływie określonego czasu twoje ciało osiąga stan równowagi między tlenem a kwasem pirogronowym (który zamienia się w kwas mlekowy, jeśli nie jest wystarczająco szybko natleniony), co powoduje przekształcenie tego kwasu pirogronowego w ATP (adenozynę trifosforan). Dlatego daje ci nowe źródło energii.

Druga teoria dotyczy wspomnianych wcześniej endorfin

Z tego, co mogę zebrać z obszernej lektury na ten temat, nie ma sposobu, aby ćwiczyć na drugim wietrze, jednak doświadczam go po 3-4 minutach w ciągu mojego zwykłego czasu biegu.


Czy masz jakieś dodatkowe informacje na temat tej pierwszej teorii?
Baarn,

Drugi wiatr nie pojawia się po 3-4 minutach, bardziej prawdopodobne, że nie rozgrzewasz się prawidłowo. Kwas mlekowy jest również źródłem energii i jest ponownie syntetyzowany do glukozy w wątrobie (cykl Cori). Również w glikolozie beztlenowej kwas mlekowy jest wykorzystywany do produkcji pirogronianu, który jest kolejnym źródłem produkcji ATP. Kwas mlekowy (wbrew powszechnemu przekonaniu) nie jest odpowiedzialny za oparzenie mięśni, nie jest tylko produktem odpadowym, a także nie jest odpowiedzialny za opóźnioną (24-48 godzin po wysiłku) bolesność. -1.
JohnP

Mówi 3-4 minuty ponad tym, co normalnie bym uruchomił ... Który jest między 30 a 35 minut
minimatt
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.