Jak zmapować postać na kombinację klawiszy?


Odpowiedzi:


14

Inną opcją jest użycie klawisza „komponuj”. Korzystając z Ubuntu , wybierz jedną z Klawiatury → Układy → Konfiguracja opcji (wybieram Right Alt). W przypadku Kubuntu przejdź do Ustawienia systemowe → Urządzenia wejściowe → Klawiatura → Zaawansowane, zaznacz „Konfiguruj opcje klawiatury”, a następnie wybierz wybrany klawisz w „Utwórz pozycję klucza”.

Aby użyć klawisza tworzenia, wpisz Compose+ ?+ !.

Istnieje wiele przydatnych wyglądających postaci, które można wygenerować w ten sposób: http://www.hermit.org/Linux/ComposeKeys.html


Ponieważ używam Lubuntu, nie mam tego samego oprogramowania do konfiguracji klawiatury jak w GNOME. Masz pomysł, jak to zrobić w Lubuntu?
Michael Crenshaw,

Nie testowałem tego, ale przypuszczam edycji /etc/default/console-setuptak, że linia z XKBOPTIONS=""staje się XKBOPTIONS="compose:rwin"(lub cokolwiek klucz chcesz stać się „klucz komponować” lub „multi klucz”) powinien działać. Zobacz także przewodnik, do którego odwołuje się Source Lab , a także strony, do których prowadzi na dole, aby uzyskać więcej informacji o opcjach XKB i nazwach kluczy itp.
JanC

W przypadku najnowszych wersji konfiguracji konsoli te opcje są /etc/default/keyboardjuż dostępne.
JanC

12

Inną niskopoziomową opcją do wypróbowania, szczególnie jeśli nie możesz uruchomić xkb do pracy, jest bezpośrednie użycie xmodmap.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to poznać obecny układ klawiatury. Otwórz terminal i wpisz:

xmodmap -pke

To daje listę numerowanych pozycji na klawiaturze i ich mapowania. Na przykład może pojawić się wpis:

keycode 14 = 5 percent 5 percent

Oznacza to, że określony klawisz jest odwzorowany na 5 po normalnym naciśnięciu, znak procentu% po naciśnięciu z przesunięciem. (I następne dwie wartości dotyczą, gdy Mode_shift jest aktywny, ale nie wchodźmy w to teraz.

Gdybym chciał zmienić ten klucz, mógłbym wpisać:

xmodmap -e "keycode 14 = 5 U203D 5 UD203D"

Teraz zamiast otrzymywać znak procentu% po wpisaniu shift-5, otrzymuję‽.

To tylko przykład; prawdopodobnie nie chcesz mapować% na‽. Ale może jest jakiś inny klucz, którego nie używasz dużo. Na przykład jedną fajną opcją może być ponowne mapowanie menu Shift. Widzę więc zxmodmap -pke tego, że mam:

xmodmap -e "keycode 135 = Menu Menu Menu Menu"

Mógłbym to zrobić zamiast:

xmodmap -e "keycode 135 = Menu U203D Menu U203D"

Jeśli chcę, aby był stały, po prostu wrzuć go do skryptu inicjującego, który działa automatycznie, np. .Profile, .bashrc lub .xinitrc, lub utwórz własny, który Lubuntu ładuje automatycznie.

Jednak bardzo ważne jest, aby xmodmap -pkenajpierw uruchomić, aby zobaczyć, jak wygląda początkowa konfiguracja. Twoje numery kluczy mogą się różnić od moich.Jest to również najlepszy sposób, aby zobaczyć, co jeszcze jest dostępne.

W każdym razie jest to opcja bardzo niskiego poziomu. Jeśli chcesz opcji wysokiego poziomu, spójrz na coś takiego jak autokey lub xdotool .


7

W GNOME możesz wprowadzać znaki Unicode, wpisując Ctrl+ Shift+ u+ unicode point, a następnie Spacelub Enter.

Więc wpisz interrobang, wpisz Ctrl+ Shift+ u+ 2032d+ Space.

Jak fajnie to jest. Właściwie myślę, że jest to trochę niezdarne, ale spełnia swoje zadanie.


Powinieneś dodać, że musisz nacisnąć Enter lub Spacja, aby zaakceptować.
loevborg

7

Oto coś, co działa dobrze:

  1. Zainstaluj xdotool Zainstaluj xdotool (przy okazji genialne oprogramowanie)
  2. przejdź do System → Preferencje → Skróty klawiaturowe
  3. Dodaj nowy skrót, zgodnie z poleceniem xdotool key ctrl+shift+u type "203d "

Jest to oparte na odpowiedzi Matta, ale będzie wpisywać klawisze za każdym razem, gdy naciśniesz skrót klawiaturowy (choć nieco wolno, około 150 ms).

Aby dodać dowolną inną postać, przejdź do mapy postaci gnome i wyszukaj ją; Na pasku stanu powinien być widoczny indeks szesnastkowy glifu - tzn. „U + 203d”.

Mam teraz przypisany Ctrl+?interrobang, patrz‽ :-)


Hej, Stefano, dzięki za odpowiedź! Ponieważ używam Lubuntu, nie mogę znaleźć narzędzia Skróty klawiaturowe. Czy możesz dowiedzieć się, jakie jest polecenie dla tego elementu menu?
Michael Crenshaw

Uff, nigdy nie korzystałem z LXDE, więc nie mam pojęcia, ale ten link może pomóc: en.gentoo-wiki.com/wiki/…
Stefano Palazzo

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.