Jaki jest cel „klauzuli o braku poparcia” w nowej licencji BSD?


31

Uwaga: to pytanie nie dotyczy „nieznośnej klauzuli reklamowej BSD” . Nowa licencja BSD nie zawiera tej klauzuli i jest zgodna z GPL.

Próbuję wybrać pomiędzy nową licencją BSD a licencją MIT dla moich własnych projektów. Są zasadniczo identyczne , z tym że licencja BSD zawiera następującą klauzulę:

  • Ani nazwa <organizacji>, ani nazwiska jej współpracowników nie mogą być używane do promowania lub promowania produktów pochodzących z tego oprogramowania bez uprzedniej pisemnej zgody.

Dlaczego ktoś miałby chcieć skorzystać z tej klauzuli? Co jest złego w zdobywaniu rozgłosu, jeśli ktoś tworzy znane oprogramowanie przy użyciu twojego kodu? Czy też dyktowanie, co użytkownicy mogą robić, a czego nie mogą zrobić z Twoim imieniem i nazwiskiem, nie należy do dziedziny własności intelektualnej?

Odpowiedzi:


30

Co jest złego w zdobywaniu rozgłosu, jeśli ktoś tworzy znane oprogramowanie przy użyciu twojego kodu?

(Problem nie dotyczy tego, że ktoś używa twojego kodu. Problem dotyczy tego, że ktoś używa twojego imienia lub nazwy produktu jako rekomendacji dla swojego kodu lub działań ... i w rezultacie daje ci lub twojemu kodowi złą reputację).

Mogę wymyślić wiele rzeczy, które mogą być złe w tego rodzaju rozgłosie:

  • może zmniejszyć twoje możliwości uzyskania zatrudnienia
  • może odeprzeć obecnych lub potencjalnych sponsorów (w przypadku projektu typu open source)
  • może zmniejszyć twoje szanse na dalsze finansowanie badań (dla naukowców),
  • może zniechęcać klientów płacących (dla firmy)
  • może przyciągać nieuzasadnioną uwagę organów ścigania
  • może przyciągać oportunistyczne lub mściwe procesy sądowe
  • może sprawić, że staniesz się celem burzy nienawiści w mediach społecznościowych.

Czy też dyktowanie, co użytkownicy mogą robić, a czego nie mogą zrobić z Twoim imieniem i nazwiskiem, nie należy do dziedziny własności intelektualnej?

„Domena własności intelektualnej” nie jest pojęciem mającym jakiekolwiek znaczenie dla wykonalności warunków licencji.

Ważne jest to, czy osoby, które chcą korzystać z licencjonowanego materiału, są gotowe zaakceptować określone przez ciebie warunki licencji. Jako właściciel własności intelektualnej masz prawo do stawiania dowolnych warunków korzystania z niej, które chcesz * . Inne osoby mogą następnie zdecydować się na użycie materiału na określonych warunkach lub wcale go nie używać.

* - W rzeczywistości prawdopodobnie istnieją ograniczenia dotyczące warunków, które można ustawić. Warunek wymagający od kogoś dokonania nielegalnego działania jest prawdopodobnie nielegalny i zdecydowanie niemożliwy do wyegzekwowania. Ponadto warunki prawne, ale „bezsporne”, prawdopodobnie nie będą stanowić wyzwania w procesie sądowym. IANAL - porozmawiaj z jednym, jeśli potrzebujesz porady prawnej.


12

Problem nie polega na tym, że ludzie dobrze wykorzystują Twój kod. Problem polega na tym, że użytkownicy oprogramowania modyfikują kod i robią z niego bałagan, a nieostrożne założenie, że kod jest winny. Ta klauzula zapobiega tarowaniu przez ciebie produktu złym nazwiskiem.


3

Jeśli dodam backdoory i luki w zabezpieczeniach do Linuksa i rozpowszechnię wynik, GPL pozwala mi to zrobić. Ale zdecydowanie nie chcemy, żebym nazywał go „Linux” i opisywał jako „System operacyjny zaprojektowany przez Linusa Torvaldsa”. Linus ma uzasadniony interes w odróżnieniu oficjalnego wydania, którego jakość kontroluje, od wszystkiego innego, nad czym nie ma kontroli.


2
„System operacyjny zaprojektowany przez Linusa Torvaldsa” Linux to tak naprawdę jądro, a nie pełny system operacyjny.
stommestack

3
@Jop: Słowo „Linux” odnosi się zarówno do jądra, jak i systemów operacyjnych, które używają tego jądra. To czasami powoduje zamieszanie, ale takie właśnie jest. Ludzie potrzebowali słowa, aby odnieść się do systemów operacyjnych, które korzystały z jądra napisanego przez Linusa Torvaldsa i nikt nie wymyślił żadnej innej nazwy, więc stały się także „Linuxem”. Nie musisz tego lubić, ale to fakt.
David Schwartz

2
Tak, wiem (nazywam też Linux tego systemu operacyjnego), ale te systemy operacyjne nie są projektowane przez Linusa. Och, czekaj, myślę, że trochę źle zrozumiałem twoją odpowiedź, może o to właśnie
chodziło

Nazwij to GNU Hurd z jądrem Linuksa! :)
L0j1k,

0

Chciałbym również przyjrzeć się implikacjom narzędzi, które są wykorzystywane do niecnych celów. Na przykład, jeśli kod aplikacji hakującej Zigbee został użyty w aplikacji, która później spowodowała pewne naruszenie w dużym kasynie w Vegas. Brak przypisania rekomendacji odciągnie go od odpowiedzialności. Przypuszczam, że nadal można o to argumentować, ale zrozumiałbym to podejście.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.