Zmienianie nazwisk autorów w licencji MIT [zamknięte]


42

Kilka lat temu napisałem i wydałem oprogramowanie na licencji MIT.

Ostatnio zauważyłem, że jeden (lub kilka?) Z widelców zmienił wiodące powiadomienie o prawach autorskich u góry licencji, tj.

Copyright (c) 2014 <my name>

MIT License

Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining
a copy of this software...

do

Copyright (c) 2019 <new author>

MIT License

Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining
a copy of this software...

To tylko małe narzędzie, ale trochę źle się czuję, gdy moje imię zostało usunięte z mojej pracy.

  • Czy to coś, co powinno być objęte licencją MIT?
    • Czy to znaczy, że nazwa narusza licencję? Nie jest dla mnie jasne, czy stwierdzenie MIT „musi pozostać całe” obejmuje część dotyczącą praw autorskich, czy tylko część „licencja MIT”.
  • Czy wybrałem niewłaściwą licencję?
    • Które powinienem wybrać, aby moje nazwisko pozostało przywiązane do mojej pracy?
  • W którym momencie (jeśli w ogóle?) Należy usunąć oryginalne nazwisko autora z licencji?
    • Zakładałbym, że nigdy nie wykluczę, co można by uznać za pełne przepisanie?

3
To nie jest licencja MIT, to jest prawo autorskie. Fałszowanie lub usuwanie informacji o prawach autorskich jest nielegalne, być może nawet przestępcze (w USA patrz 17 USC §1202; w Niemczech byłoby to pośrednią konsekwencją §13 UrhG). Delikatnie skontaktuj się z widelcem i poproś, aby poprawili swoje uwagi.
amon

Odpowiedzi:


60

Tak, jest to objęte licencją MIT i powinieneś skontaktować się z autorem dzieła pochodnego, aby poprawić informację o prawach autorskich.

Mówiąc ściślej, dzięki licencji MIT pozwalasz wszystkim:

używać, kopiować, modyfikować, łączyć, publikować, rozpowszechniać, udzielać sublicencji i / lub sprzedawać kopii Oprogramowania,

Więc ktoś może zmodyfikować i ulepszyć oryginalne oprogramowanie. W tym przypadku nadal posiadasz oryginalne oprogramowanie, a nowy autor jest właścicielem praw autorskich do swoich modyfikacji (więc jest to rodzaj współwłasności, wszyscy z własnego wkładu).

Ale dzięki MIT możesz ustawić warunek:

Powyższa informacja o prawach autorskich i ta informacja o pozwoleniu będą zawarte we wszystkich kopiach lub znacznych częściach Oprogramowania.

Tak więc, nawet jeśli osoba ta może domagać się praw autorskich do swoich modyfikacji, musi ona umieścić Twoje imię i nazwisko w informacji o prawach autorskich, ponieważ nadal jesteś właścicielem części tego kodu. Można to zrobić na kilka sposobów, ale najwyraźniej wydaje się to:

Copyright (c) 2014 <your name>
Copyright (c) 2019 <new author>

Myślę, że nadal tak jest, nawet jeśli 90% kodu zostało przepisane, ponieważ nadal masz prawa autorskie do pozostałych 10%.

Uwaga: to nie jest porada prawna, ale moje własne praktyczne zrozumienie jako profesjonalisty oprogramowania. Aby uzyskać wykwalifikowaną poradę prawną, należy skonsultować się z prawnikiem lub wykwalifikowanym doradcą prawnym w swojej jurysdykcji.


18
Podejrzewam, że ludzie, którzy ją zmienili, prawdopodobnie nie rozumieli, jak działa licencja i nie mieliby problemów z dodaniem obu nazwisk, jeśli zostanie o to poproszony.
Qwertie

22
Nawet jeśli 100% zostało przepisane dwukrotnie, prawo autorskie nadal obowiązuje jako dzieło pochodne.
Jakub Kania

1
Poza (prawie na pewno) naruszeniem praw autorskich jest to dla mnie bardzo niegrzeczne. Nie sądzę, abyś był narażony na bycie wrażliwym na to, że denerwujesz się tym. Rozmiar narzędzia nie ma znaczenia. Gdyby uznali swój wkład za trywialny, nie zaczęliby od niego. To powiedziawszy, to może być błąd, więc zacznę od taktu i dyplomacji.
drjpizzle

1
@Qwertie Wątpię, aby ktoś poszedł do przodu i zmienił nazwę w licencji, którą rozwidliłby, gdyby był miły i uczciwy.
Tomáš Zato

1
@ TomášZato Aż do tego postu nie miałem pojęcia, że ​​istnieje wymóg, aby zachować tam nazwę widelca. Zawsze warto zakładać, że ludzie nie wiedzieli i po prostu pomyślałem, że umieściłeś tam obecnego opiekuna.
Qwertie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.