Jak zarządzać informacją o prawach autorskich w projekcie open source?


101

Pracuję nad projektem hostowanym przez GitHub i dodaje go do projektu LICENCE.md (najwyraźniej dosłownie licencja MIT):

Copyright (c) 2012 [Acme Corp]

Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy
of this software and associated documentation files (the "Software"), to deal
in the Software without restriction, including without limitation the rights
to use, copy, modify, merge, publish, distribute, sublicense, and/or sell
copies of the Software, and to permit persons to whom the Software is
furnished to do so, subject to the following conditions:

The above copyright notice and this permission notice shall be included in
all copies or substantial portions of the Software.

Wprowadziłem zmiany, ulepszenia itp. (Powiedzmy 10% kodu, w liczbach na boisku) i opublikowałem kod na własnym widelcu GitHub.

Co powinienem zrobić z tą informacją o prawach autorskich? Chciałbym go zaktualizować (np. Po prostu dodać nazwę własnej organizacji), ale mówi, że nie. Jak te rzeczy są normalnie zarządzane? Dodać osobny plik praw autorskich?


2
Zazwyczaj stosuje się listę wszystkich właścicieli praw autorskich: (C) 2011 Intel Corporation, 2005 Google, 2012 Michelangelo P., z podaniem dat i dat.
Sam

Dla jasności „[Acme Corp]” jest moim symbolem zastępczym - rzeczywisty tekst zawiera nazwę organizacji.
Steve Bennett,

Zobacz także na stackoverflow.com: Informacja o prawach autorskich GPL podczas przesyłania nowych plików . Naprawdę śmieszne: to pytanie na stackoverflow.com zostało opublikowane zaledwie dwa dni po bieżącym!
olibre

Jeśli to jest cały plik, to w tym pliku licencji brakuje połowy zawartości licencji, części wszystkich liter ...
Josh

IANAL, ale kiedyś pracowałem jako śledczy dla niektórych prawników zajmujących się prawami własności intelektualnej. Skontaktuj się ze swoim prawnikiem, ale zawiadomienie to tylko błąd + rok + właściciel - tj. „(C) 2017 Some Company”. Reszta jest częścią licencji , a zatem nie musi być zamieszczana zgodnie z warunkami licencji.
rackmaster

Odpowiedzi:


97

Masz kilka opcji, przejdź do końca podsumowania.
Rozbijmy to ...

Prawa autorskie (c) 2012 [Acme Corp]

To jest informacja o prawach autorskich i należy do Acme Corp. Zgłoszono roszczenie w 2012 r., Co jest istotne, ponieważ prawo autorskie ostatecznie wygasa.

Jeśli roszczenie zostało faktycznie przekazane „Acme Corp”, tj. został wycięty i wklejony na przykładzie MIT, wtedy można prawie stwierdzić, że nie ma żadnych praw autorskich do tego dzieła. Acme Corp jest fikcyjną organizacją, a brak aktualizacji płyty głównej stawia roszczenie na podejrzanych podstawach.

Ale bądźmy dobrymi obywatelami i przekażmy prawa autorskie właściwym wnioskodawcom.

Niniejszym udziela się bezpłatnie każdej osobie, która otrzymuje kopię tego oprogramowania i powiązanych plików dokumentacji („Oprogramowanie”), do czynienia z Oprogramowaniem bez ograniczeń, w tym między innymi prawa do używania, kopiowania, modyfikowania, łączenia , publikować, rozpowszechniać, udzielać podlicencji i / lub sprzedawać kopie Oprogramowania oraz zezwalać na to osobom, dla których Oprogramowanie zostało dostarczone, z zastrzeżeniem następujących warunków:

W następnej sekcji, zawiadomieniu o zezwoleniu , stwierdza się, że możesz zrobić wszystko, co chcesz, korzystając z kodu, w tym modyfikować umowę licencyjną! Problem polega na tym, że nie możesz zmienić licencji na istniejący kod - możesz zmienić tylko to, co modyfikujesz.

Powyższa informacja o prawach autorskich i ta informacja o pozwoleniu będą zawarte we wszystkich kopiach lub znacznych częściach Oprogramowania.

Ta część oznacza po prostu, że musisz zachować powyższe uwagi.

Więc co możesz zrobić?

 • Możesz i powinieneś zgłosić roszczenie dotyczące praw autorskich do kodu, który napisałeś i / lub zmodyfikowałeś.
  • Aby to zrobić z tą samą licencją MIT: Po prostu dodaj informację o prawach autorskich po informacji o prawach autorskich Acme Corp 2012 w zmodyfikowanych plikach.
 • Możesz licencjonować swoje modyfikacje na innej licencji, jeśli tak zdecydujesz.
  • Aby użyć innej licencji: Dodaj swoje prawa autorskie i informacje o licencji po całym bloku Acme Corp 2012 (prawa autorskie, pozwolenie / licencja, wykluczenie gwarancji) w zmodyfikowanych plikach.

W uproszczonym przypadku twojego pytania, oto co musisz zrobić:
Podkreślenie zostało dodane, aby podkreślić różnice.

Oryginalne dzieło Copyright (c) 2012 [Acme Corp] 
 Zmodyfikowane dzieło Copyright 2012 Steve Bennett 

Niniejszym udziela się bezpłatnie każdej osobie otrzymującej kopię
tego oprogramowania i powiązanych plików dokumentacji („Oprogramowanie”), do czynienia
w Oprogramowaniu bez ograniczeń, w tym bez ograniczeń praw
używać, kopiować, modyfikować, łączyć, publikować, rozpowszechniać, udzielać sublicencji i / lub sprzedawać
kopie Oprogramowania oraz w celu umożliwienia osobom, dla których Oprogramowanie jest
dostarczone w tym celu, z zastrzeżeniem następujących warunków:

Powyższe powiadomienie o prawach autorskich i niniejsze powiadomienie o pozwoleniu zostaną włączone do
wszystkie kopie lub znaczące części oprogramowania.

4
Heh, podoba mi się twoja dosłowna interpretacja - zachowujesz „powyższą informację o prawach autorskich” i zachowujesz „tę informację o pozwoleniu” - po prostu wstawiasz tekst przed nimi i między nimi. Gra zgodnie z zasadami i wykonuje zadanie!
Steve Bennett,

7
Dla przypomnienia, informacje o prawach autorskich mogą zawierać fikcyjne imię (autor nadal ma prawa autorskie, muszą tylko udowodnić, że są autorami) i generalnie nie są wymagane, aby prawo autorskie miało zastosowanie - nic w informacji o prawach autorskich nie może zawierać roszczenie z wątpliwych powodów, z wyjątkiem „tego, że jest to domena publiczna”, może po prostu powstrzymać naruszenie od umyślnego (a nawet to jest wątpliwe).
cpast

1
Czy naprawdę wolno dodawać tekst „Oryginalna praca”? w końcu modyfikujesz „oryginalną linię”. Wyobraź sobie, że zrobiłeś to samo przed „pozwoleniem” i dodałeś tekst, ponieważ był on częścią tekstu licencji. Nie sądzę, aby było to dozwolone, dlatego też „oryginalne dzieło” nie powinno być. .
Gam

Czy można również zmienić „Niniejszym udziela się zezwolenia ... itd.” Na „Licencjonowane na podstawie licencji MIT. Aby uzyskać informacje o licencji, patrz License.txt w katalogu głównym projektu.” (I license.txt zawiera całą niemodyfikowaną licencję ”)
Gam

1
@ user2023370 Zależy to od tego, jak bardzo zależy ci na złożeniu wyraźnego roszczenia do swoich praw autorskich. Prawo nie dba o wygodę dochodzenia swoich praw. Historie łączenia się gubią, a niesympatyczny sąd może nie chcieć wysłuchać uzasadnionego z technicznego punktu widzenia argumentu.

8

Nie jestem prawnikiem. Poniższe dotyczy amerykańskiego prawa autorskiego i jest specyficzne dla licencji MIT.

Osoba, która napisała bibliotekę, jest właścicielem praw autorskich do kodu, który napisał. Tylko on może określić licencję dla tego kodu. Zgodnie z postanowieniami licencyjnymi musisz zachować kopię pliku LICENCE.md, dosłownie, z dostarczonym kodem.

Jesteś właścicielem praw autorskich do wszelkich zmian lub uzupełnień wprowadzonych do kodu. Utworzyłeś kod pochodny. Tylko Ty możesz określić licencję na swój zmieniony lub nowy kod. Jeśli tworzysz osobne rozwidlenie projektu, musisz wybrać nową, oddzielną licencję dla swojego projektu. Nadal musisz zachować starą licencję, ponieważ dotyczy ona niezmodyfikowanego kodu.

Jeśli chcesz przenieść zmiany z powrotem do oryginalnego projektu, nadal jesteś właścicielem praw autorskich do tych zmian. Musisz dostarczyć oryginalnemu autorowi licencję, która pozwoli mu na redystrybucję twoich zmian w ramach jego projektu, na podstawie licencji, którą wybrał.

Bardziej formalne projekty wymagałyby podpisania umowy licencyjnej dla autora lub przypisania praw autorskich, ale jeśli jest to osoba fizyczna, prawdopodobnie nawet nie zda sobie sprawy, że jej potrzebuje. Zwykle dzieje się tak, aby mógł zintegrować Twój kod z linią kodu bez zmiany jakichkolwiek istniejących warunków licencji. Zwykle projekt będzie zawierał plik AUTORZY zawierający listę wszystkich autorów projektu, ale nie jest to wymagane przez licencję MIT.


Moje czytanie jest takie, że masz wyraźną zgodę na sublicencjonowanie kodu.
CurtainDog

@CurtainDog: Jeśli zmodyfikujesz i rozpowszechnisz kod źródłowy w ramach nowej sublicencji (zachowując kopię oryginalnej licencji zgodnie z wymaganiami), czy to oznacza, że ​​użytkownik końcowy może zignorować twoją sublicencję dla dowolnego niezmodyfikowanego kodu źródłowego? Czy sublicencja naprawdę ma znaczenie tylko wtedy, gdy redystrybuujesz pliki binarne? Te szczegóły techniczne są dla mnie bardzo mylące, nawet w przypadku prostej licencji, takiej jak licencja MIT.
M. Dudley,

4

Nie martwiłbym się zbytnio bitem o prawa autorskie. Wierzę, że w większości przypadków prawo autorskie stosuje się automatycznie, niezależnie od tego, czy je roszczasz, czy nie, więc nagłówki (c) 2012 bla są głównie szumem. Biorąc to pod uwagę, nie chcesz wprowadzać ludzi w błąd, dlatego dołączając do licencji, powinieneś wskazać, że mówiąc, że oprogramowanie było pierwotnie licencjonowane jako ... lub że części oprogramowania są licencjonowane jako ...

Ponieważ źródło jest już publicznie dostępne, powinno już być jasne, kim są autorzy (autorzy), a ponieważ wydaje się, że żadne pieniądze nie zmieniają rąk, bardzo trudno byłoby domagać się odszkodowania nawet w przypadku, gdy autorstwo jest kwestionowany.

Być może bardziej palącym problemem jest bycie dobrym obywatelem sieci. Ludzie, którzy dostarczają oprogramowanie typu open source, świadczą usługi dla społeczności i powinniśmy starać się, aby było to pozytywne doświadczenie dla wszystkich. Dlatego radzę zadać pytanie bezpośrednio [Acme Corp] i spróbować nawiązać z nimi relację, dzięki czemu oboje skorzystacie.


1

Należy nie zmienia praw autorskich.

Jesteś technicznie uprawniony do tego, co pozostało z praw autorskich (po „przefiltrowaniu” przez licencję) do wszystkiego, co dodałeś / zmieniłeś. Tak długo, jak istnieje wyraźny, jednoznaczny zapis twoich zmian (github), możesz dodać informację o prawach autorskich pod swoim imieniem w sekcji modyfikacji, jeśli chcesz, ale generalnie nie jest to zrobione.

Możesz / powinieneś dodać komentarz (lub już istniejący) wskazujący, kto dokonał zmian i kiedy (jeśli jeszcze tego nie robią, nie zaczynaj).

/*
  Copyright (c) 2012 Frob Co.

  Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining
  a copy of this software and associated documentation files (the "Software"),
  to deal in the Software without restriction, including without limitation
  the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, sublicense,
  and/or sell copies of the Software, and to permit persons to whom the Software
  is furnished to do so, subject to the following conditions:

  The above copyright notice and this permission notice shall be included in
  all copies or substantial portions of the Software.

  THE SOFTWARE IS PROVIDED "AS IS", WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND,
  EXPRESS OR IMPLIED, INCLUDING BUT NOT LIMITED TO THE WARRANTIES
  OF MERCHANTABILITY, FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE AND NONINFRINGEMENT.
  IN NO EVENT SHALL THE AUTHORS OR COPYRIGHT HOLDERS BE LIABLE FOR ANY
  CLAIM, DAMAGES OR OTHER LIABILITY, WHETHER IN AN ACTION OF CONTRACT,
  TORT OR OTHERWISE, ARISING FROM, OUT OF OR IN CONNECTION WITH THE SOFTWARE
  OR THE USE OR OTHER DEALINGS IN THE SOFTWARE.
*/
/*
  Changes
  1-1-2012: YOU: Made a frob
*/

Uważam, że jest to właściwy sposób wklejania licencji MIT do pliku, chociaż nie jestem ekspertem prawnym (nigdy nie widziałem jej bez „krzyczącej” części zawiadomienia).


4
To nie zadziała; osoba dokonująca zmiany oczywiście zmodyfikowała plik, co oznacza, że ​​część nowego pliku jest chroniona prawami autorskimi tej osoby i bez licencji tej osoby nowy plik nie jest legalnie użyteczny. Potrzebuje roszczenia dotyczącego praw autorskich i wskazania, że ​​nowy plik jest objęty całkowicie starą licencją.
David Thornley,

1

Jak dotąd poradziłem sobie z tym, dodając współpracowników do listy właścicieli praw autorskich i pozostawiając tekst licencji bez zmian.

Zasadniczo oznacza to, że publikujesz dodatkowe zmiany na tej samej licencji, co poprzednio, i że dzieło pochodne powinno być licencjonowane na tych warunkach jako całość. Oznacza to również, że oryginalni autorzy nie mogą już udzielać licencji na nie, ponieważ nie są już wyłącznymi posiadaczami praw autorskich (oczywiście mogą ponownie licencjonować swoje oryginalne prace bez twoich dodatków).

Jako osoba niebędąca prawnikiem moja interpretacja ostatniego zdania jest taka, że ​​nie możesz usuwać informacji o prawach autorskich, ale możesz dodać własne.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.