Najłatwiejszy sposób na powrót do znanego dobrego stanu po przetaktowaniu


20

Jeśli spróbuję przetaktować moje Pi, chcę przejść do punktu, w którym Pi nie chce się uruchomić lub nie będzie wystarczająco stabilny. W tym momencie chcę wrócić do najnowszych znanych dobrych ustawień dla pliku /boot/config.txt. Jak mogę to zrobić łatwo? Czy muszę przywracać kartę SD z kopii zapasowej?

Odpowiedzi:


7

Narzędzie raspi-config, przynajmniej w najnowszych wydaniach Raspbian (19 września 2012 r.), Pozwala przytrzymać klawisz Shift podczas rozruchu, aby powrócić do stanu nie podkręconego. Działa to dla mnie, gdy moje urządzenie nie zakończyło rozruchu przy 1000 MHz.

Możesz teraz wybrać jeden z pięciu ustawień podkręcania w raspi-config, z których najwyższy uruchamia ARM na 1GHz. Poziom stabilnego przetaktowania, jaki można osiągnąć, będzie zależeć od konkretnego Pi i od jakości zasilacza; sugerujemy, że Quake 3 jest dobrym testem warunków skrajnych do sprawdzania, czy dany poziom jest całkowicie stabilny. Jeśli wybierzesz zbyt wysokie podkręcanie, Pi może się nie uruchomić, w takim przypadku przytrzymanie klawisza Shift podczas uruchamiania spowoduje wyłączenie podkręcania dla tego rozruchu, umożliwiając wybór niższego poziomu.

Źródło: http://www.raspberrypi.org/archives/2008


12

Od http://www.raspberrypi-spy.co.uk/2012/06/overclocking-benchmarking-the-raspberry-pi/ dowiedziałem się, że /bootkatalog faktycznie znajduje się na określonej partycji, którą można odczytać bezpośrednio z systemu Windows (i prawdopodobnie wiele innych systemów operacyjnych ...).

Muszę więc po prostu włożyć kartę do laptopa, edytować plik itp.


6
Bądź ostrożny z zakończeniami linii, ponieważ mieszanie okien i zakończeń Linuksa może powodować problemy z uruchamianiem twojego Pi, jak szczegółowo opisano w tym pytaniu raspberrypi.stackexchange.com/questions/1242/… .
Steve Robillard

@ SteveRobillard Jeden dobry powód, aby zastąpić gównianego notatnika Windows np. Notatnikiem ++ (oprócz innych korzyści, takich jak podświetlanie składni)
Tobias Kienzler,

2

Od pewnego czasu w oprogramowaniu Raspberry Pi dostępna jest opcja rozruchu w „trybie awaryjnym”. Aby to włączyć, musisz użyć zworki, aby zrobić zwarcie między pinami 5 i 6 w nagłówku P1. To powoduje, że kod programu ładującego prawie ignoruje zawartość pliku config.txt (oprócz avoid_safe_modeopcji) przy użyciu wartości domyślnych i próbuje uruchomić się z kernel_emergency.img(lub kernel.imgjeśli nie jest dostępny).

Domyślnie kernel_emergency.imguruchamia się do minimalistycznych initramfs opartych na busyboksie. Domyślnie instaluje / boot /, dzięki czemu można go łatwo edytować i przywrócić RaspberryPi do normalnego rozruchu.

Więcej informacji (w tym zdjęcia) na ten temat .


0

To, co zadziałało, to zasilenie z pinami 5 i 6 na zwartym GPIO. Spowoduje to zastąpienie ustawień przetaktowywania w konfiguracji rozruchu.

Pamiętaj, aby nie zwierać żadnych innych szpilek, ponieważ możesz spowodować trwałe uszkodzenie.

Więcej: http://elinux.org/RPI_safe_mode

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.