Jak mogę uniknąć wstrząsów w zimie?


23

Czasem wydaje mi się, że wszystko, co dotykam, szokuje. Drzwi samochodu, metalowy zlew, nawet zmywarka do naczyń.

Co mogę zrobić, aby zmniejszyć wstrząsy statyczne?


5
Jako uczeń, sztuczką, którą robiliśmy, było szarżowanie w górę, skakanie w powietrze, gdy lekko dotykasz ofiary na karku. Dziecinne, wiem.
Simon Featherstone,

Odpowiedzi:


17

Nawet jeśli chodzi o odzież i obuwie, izolowana drewniana podłoga może nadal powodować wstrząsy statyczne.

Dla mnie istnieją dwie ostateczne metody:

  1. Upewnij się, że obszar, który dotykasz, jest tak duży, jak to możliwe, w momencie, gdy go dotykasz ( przed wysiadaniem z samochodu kładę moją łydkę na najniższym poziomie drzwi. Pomaga to w rozładowaniu nawet przez spodnie ); więc nie kładź na nim palca ...
  2. Noś przy sobie coś, co może pomóc w łatwym rozładowaniu. Zimą zawsze mam w kieszeni klucz, którym dotykam metalowych klamek przed otwarciem drzwi. Możesz nawet zobaczyć iskrę zapalającą się między czubkiem klucza a rączką, co sprawia, że ​​dodatkowo sprawia to przyjemność =)

2
Za każdym razem, gdy wysiadam, delikatnie uderzam dłonią w dach samochodu, wyładowując ładunki elektrostatyczne bez wstrząsu.
fredley,

Nigdy nie używaj palca, chyba że chcesz odczuwać ból (palce są wrażliwe, ponieważ zawierają dużo nerwów). Gdzieś pośrodku ramienia / przedramienia powinien być dobrym pomysłem. Możesz używać odzieży między skórą a przedmiotem. Użyj zdecydowanego i szybkiego ruchu, aby zmniejszyć ból przez oczekiwanie (psychologiczne).
Yeti

11

Korzystam z porady, którą znalazłem w komentarzu na Lifehacker.com .

Przed dotknięciem metalu palcami stukam go teraz wierzchem dłoni, aby prąd wyładował się z tyłu mojej dłoni. Czuję to w ten sposób znacznie mniej, ponieważ jest dużo mniej zakończeń nerwowych.


6

Unikaj noszenia odzieży izolacyjnej, takiej jak obuwie na podeszwie gumowej i odzież wełniana. Zamiast tego wybierz obuwie skórzane, bawełniane skarpetki i tkaniny bawełniane, które pomogą rozładować prąd i zapobiegną wyładowaniom elektrostatycznym.


2

Wewnątrz masz problem z wilgocią. Jeśli masz piec na gorące powietrze dostarczający ciepło przez dom, poproś firmę HVAC o wycenę dodania nawilżacza (kilkaset dolarów). Jeśli jest to kocioł z listwą przypodłogową ... kup poszczególne nawilżacze pokojowe. Wyższa wilgotność sprawia, że ​​powietrze jest bardziej przewodzące i pozwoli obiektom w pomieszczeniu samodzielnie wyrównać swoje elektrony! Jeśli chodzi o przebywanie na zewnątrz, tak, pozostałe odpowiedzi są najlepsze.


0

Istnieją w tym celu gadżety. Możesz nałożyć pasek antystatyczny na samochód (duh), ale są też pęki kluczy, które mogą cię rozładować.

Najlepszymi wskazówkami, aby tego uniknąć, jest dodanie agrafki do wnętrza ubrania, użycie kremu nawilżającego przed założeniem ubrania, użycie silikonu do stylizacji włosów (mam nadzieję, że nie jesteś łysy) i lakieru do włosów, czy to możliwe na twoich włosach lub na swetrze. Podczas rozpylania należy zachować dystans. Lakier do włosów służy do modelowania i utrwalania ... elektrostatycznych ... włosów, ale może również usuwać elektryczność statyczną z ubrań.


Paski antystatyczne do samochodów nie działają. Samochód ma już ścieżkę do ziemi (przez opony, które są wystarczająco przewodzące w tym celu). Samochód nie jest naładowany statycznie. W szczególności, gdy wysiadasz z samochodu, tarcie między ubraniem a fotelikiem samochodowym wytwarza ładunek elektrostatyczny. Lekarstwem jest dotknięcie części ramy samochodu i dotykanie jej podczas wysiadania.
Hobbes

0

Dlaczego często występują wyładowania elektrostatyczne podczas zimy lub zimna pogoda

Zimą ładunki elektrostatyczne zwykle gromadzą się z powodu niskiej (względnej) wilgotności powietrza. Dzieje się tak, ponieważ gdy powietrze zewnętrzne jest ogrzewane, spada jego (względna) wilgotność. Im bardziej powietrze jest podgrzewane, tym większy spadek wilgotności, dlatego też statyczne drgania występują częściej podczas niższych temperatur zewnętrznych.

Jak ładunek statyczny gromadzi się na osobie:

Jeśli większość twoich statycznych uderzeń pojawia się po chodzeniu, prawdopodobnie są one spowodowane przez podeszwy butów z tworzywa ocierające się o plastikowy materiał podłogowy (dywan, linoleum i niektóre pasty do drewna). Jeśli nagromadzenie ładunku elektrostatycznego następuje po tym, jak siedziałeś, prawdopodobnie jest to spowodowane ocieraniem się o twoją (plastikową) odzież zewnętrzną o (plastikowe) siedzenia.

Sposoby uniknięcia statycznych zapchnięć:

1) W chłodne dni zwiększ wilgotność powietrza wewnętrznego. W niektórych budynkach można użyć nawilżacza, ale zwykle nie jest to możliwe w samochodach ani w budynkach innych osób. W takich przypadkach możesz użyć butelki z rozpylaczem z wodą i nałożyć na siebie lekką mgiełkę. Podczas suszenia odzieży zatrzymaj suszarkę, zanim ubrania całkowicie wyschną; lekko wilgotna / wilgotna odzież nie będzie miała ładunku statycznego.

2) Noś nieplastyczną odzież i podeszwy obuwia, a także używaj nieplastycznych pokrowców na krzesła. Skórzane podeszwy butów zapobiegają wyładowaniom dywanowym / chodzącym, a odzież wierzchnia z bawełny lub skóry i / lub pokrowce na siedzenia zapobiegają gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych (w budynkach lub samochodach)

3) Użyj antystatycznych chemikaliów na zewnętrznej warstwie odzieży, podeszew do butów, dywanu i pokrowców na siedzenia. Możesz użyć antystatycznych aerozoli lub pocierać antystatyczną pościelą suszarki na przedmiotach, aby pokryć je chemikaliami, które zmniejszają gromadzenie się ładunków elektrostatycznych. Możesz również wykonać domowy spray antystatyczny, mieszając niewielką ilość płynnego płynu do zmiękczania tkanin i wcierając alkohol w wodę, a następnie nakładając go z rozpylacza.

4) Rozładuj nagromadzenie ładunków elektrostatycznych, zanim Cię zaskoczy. Kiedy gromadzą się na tobie ładunki elektrostatyczne, zawsze będzie on próbował przeskoczyć z twojego ciała na dowolny duży lub uziemiony metalowy obiekt. Zap, który czujesz, to iskra przeskakująca lukę. Jeśli jesteś w stałym kontakcie z metalowym przedmiotem, takim jak klucz lub pierścionek, a ten metalowy przedmiot dotyka metalu, zanim zrobi to Twoja skóra, skok iskier następuje z metalu na metal i nie odczuwasz uderzenia podczas rozładowania.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.