Optymalizacja importu osm2pgsql dla danych OSM


27

Obecnie buduję instancję na EC2, na której można zaimportować całą migawkę Planet.osm danych z całej Ziemi dla niektórych projektów, nad którymi pracujemy. Rozwinąłem dużą instancję Ubuntu x64 i dołączyłem mnóstwo osobnego miejsca do przechowywania na wolumenie EBS dla bazy danych Postgres i zmodyfikowałem go, aby przechowywać tam dane PGSQL.

Teraz serwer ma problem osm2pgsqlz importowaniem migawki ... Po kilku próbach z różnymi konfiguracjami pamięci i tak dalej, proces nadal wyświetla komunikat „Zabity” po przejściu przez większość czasu; raz został zabity podczas „przechodzenia przez oczekujące sposoby”, a następnym razem, po nieznacznym dostosowaniu wąskiej pamięci podręcznej, osiągnął „sposoby przetwarzania” przed wypadnięciem. Z tego, co przeczytałem, wynika to ogólnie z problemów z pamięcią.

Oto moja ostatnia próba uruchomienia importu:

osm2pgsql -v -U osm -s -C 4096 -S default.style -d osm /data/osm/planet-latest.osm.bz2

A oto specyfikacje dużej instancji w EC2:

Duża instancja 7,5 GB pamięci, 4 jednostki obliczeniowe EC2 (2 rdzenie wirtualne z 2 jednostkami obliczeniowymi EC2 każda), 850 GB pamięci instancji lokalnej, platforma 64-bitowa

Moje pytanie brzmi - czy są jakieś dobre zasoby testowe do określenia wymagań dostrajania dla osm2pgsql i Postgres? Szybkość importu nie jest nawet dla mnie tak ważna, chciałbym być w stanie upewnić się, że proces zakończy się bezpiecznie, nawet jeśli zajmie to 4 lub 5 dni ... Przeczytałem „ Optymalizację renderowania ” Fredericka Ramma łańcuch ”(PDF) z zeszłorocznego SOTM, ale czy są jeszcze inne dobre opinie / zasoby?


Czy nie byłoby to bardzo drogie w EC2?
Pablo,

Utrzymanie go nie jest tanie, ale plan tymczasowy polega na jego rozkręceniu, wygenerowaniu zestawu klocków, a następnie zamknięciu go i używaniu go przez jakiś czas, dopóki nie będziemy musieli zastosować aktualizacji. To wciąż o wiele tańsze niż kupowanie ogromnego serwera ...
colemanm

1
Ciekawy! Nigdy nie próbowałem tego na moim starym XP-Home-Box. Czy to naprawdę działa? Pytam, ponieważ został napisany w celu konwersji ekstraktów z Geofabrik lub Cloud Made nie dla całej planety. Planeta wydaje się być nieprawidłowym kodem XML. Jak rozwiązałeś ten problem?

@Carsten Migrując odpowiedź na formularz komentarza, przypadkowo usunąłem komentarz autorstwa @jvangeld. Oto on: Cześć Carsten, witamy na GIS.se. To niesamowite, kiedy programiści przychodzą tutaj, aby pomagać ludziom w ich programach. Ale Twoja odpowiedź tutaj prawdopodobnie byłaby lepsza jako komentarz do posta @ winwaed. Znów wspaniale jest mieć cię tutaj!
whuber

Odpowiedzi:4

Z powodu ograniczeń pamięci nawet nie próbowałem użyć osm2pgsql do załadowania danych routingu planet.osm. Zamiast tego użyłem osm2po:

http://osm2po.de/

Większość dokumentacji jest w języku niemieckim, ale przy odrobinie eksperymentów udało mi się ją uruchomić. Trwa kilka dni na dedykowanym Quad 2 Core (ale używa tylko jednego wątku).2

Czy masz rozwiązanie innego problemu niż użycie starego, wstępnie wygenerowanego pakietu? Wydaje mi się, że mam bardzo podobny problem w instancji EC2. Używam planety PBF z http://download.bbbike.org/osm/

time ./osm2pgsql -S default.style --slim -d gis -C 7000 --hstore /mnt/planet/planet-latest.osm.pbf
osm2pgsql SVN version 0.70.5
...(creating db tables)
Reading in file: /mnt/planet/planet-latest.osm.pbf
Processing: Node(741920k) Way(0k) Relation(0)Killed

real    276m47.695s

Aktualizacja: wydaje się, że znalazłem rozwiązanie - po zmniejszeniu zadanej pamięci do 6 GB (parametr -C 6000) proces działa (przynajmniej pracował już kilka dni, mam nadzieję, że zakończy się dzisiaj).

Wydaje się, że instancja m1.large z pamięcią 7,5 GB jest nieco za mała, aby zmieścić wszystkie węzły w pamięci (co obecnie powinno wymagać około 11 GB). Osm2pgsql wydaje się wymagać mniej niż 700 MB dodatkowego do wymaganej pamięci, więc w przypadku -C 7000 brakuje mu pamięci, ale w przypadku -C 6000 (lub ewentualnie również -C 6500) działa.

Sugeruję również użycie wyższej instancji pamięci z co najmniej 15 GB pamięci RAM, powinno to znacznie przyspieszyć import. Lub nawet podwójną bardzo dużą instancję pamięci, która kosztowałaby podwójnie, ale powinna być w stanie wykonać pełny import planet w trybie innym niż slim w ciągu <5 godzin (około 3-4 razy szybciej niż w trybie slim). Tak byłoby faktycznie taniej.


1

Mam osm2pgsql do pracy na EC2 przy użyciu mniejszej mocy procesora i więcej pamięci RAM. Nie udało się to z powodu problemów z pamięcią, dopóki nie podniosłem instancji do bardzo dużej pamięci z 17 gigawatami pamięci RAM.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.