Formalizowanie teorii typów homotopii w Idris


16

Patrząc na blog dotyczący teorii homotopii, łatwo można znaleźć wiele bibliotek formalizujących większość teorii typów homotopii w Agdzie i Coq.

Czy ktoś wie, czy istnieje podobna próba sformalizowania HoTT w Idris ?


2
Nic mi nie wiadomo i spodziewam się, że prawdopodobnie usłyszelibyśmy o tym, gdyby ktoś spróbował (a przynajmniej odniósłby sukces).
Mike Shulman

@MikeShulman Czy systemy typu Idris i Agda nie powinny być zasadniczo równoważne? W takim przypadku powinna istnieć możliwość sformalizowania HoTT również w Idris, prawda?
Giorgio Mossa

Idris jest bardziej zorientowany na programowanie. Martwi mnie to, czy ma odpowiednik Agdy postulateczy Coq Axiom. Jeśli tak, to jak sobie z tym poradzić (to skompilowany język)? Chodzi o to, że aksjomat uniwalencyjności wymaga postulatededycji.
Andrej Bauer,

Z pewnością nie chciałem powiedzieć, że nie sądzę, że to możliwe! Po prostu nie znam nikogo, kto jeszcze tego próbował. Nic nie wiem o Idrisie.
Mike Shulman

4
Oczekuję, że Idris pozwoli ci udowodnić aksjomat K Streichera (unikalność dowodów tożsamości) poprzez dopasowanie wzorca (tak jak Agda do niedawna), co byłoby problemem dla HoTT.
Neel Krishnaswami

Odpowiedzi:


19

Oto mała, niekompletna i niespójna formalizacja HoTT w Idris. Pokazuje, że w Idris można wywrzeć sprzeczność, postulując jedność. W tej chwili istnieją dwie bariery w sformalizowaniu HoTT w Idris.

P:XType x:X p:x=x a,b:Px(transport P p a=b)(a=b)
True = False

Bariera 2: Dopasowywanie wzorów w Idris jest zbyt silne dla HoTT, jak podejrzewał Neel Krishnaswami w powyższym komentarzu. Możemy wyprowadzić Streichera K. Prowadzi to do wyjątkowości dowodów tożsamości, a zatem jest niezgodny z powszechnością. Możemy po raz kolejny pokazać True = False.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.