Po co używać mleka w jajecznicy?


107

Widziałem wiele przepisów na jajecznicę z mlekiem / śmietaną / bez / pół i pół

Więc co robi mleko? Jedyną różnicą, jaką widzę, jest kolor - bez mleka jajka są jaśniejsze na żółto.

czego mi brakuje?

Odpowiedzi:


84

To sprawia, że ​​jajka idą dalej ...

Ale daje również bardziej miękkie i kremowe rezultaty. Zmierzasz w kierunku czegoś takiego jak krem ​​lub quiche. Jeśli lubisz jajka bardzo sztywne, jest to prawdopodobnie zły pomysł.


17
Ktoś zapytał mnie kiedyś: „Jak sprawiłeś, że jajka były tak puszyste?”. Byłem zaskoczony, ponieważ myślałem, że wszyscy dodali krem. Zdecydowanie mają w ten sposób ładniejszą teksturę - również smaczniejszą.
Aaronut,

10
@Aaronut: tak, dorastałem jedząc tylko jajecznicę i nienawidząc ich. Próbowałem mleka raz i postanowiłem nigdy nie wracać.
Shog9

14
@knives: Często znajduję to, że ludzie gotują je na ŚMIERĆ. Lubię moje jajka po prostu ugotowane (jak słoneczna strona do góry, ale jajecznica). Mają o wiele więcej tej miękkiej i wilgotnej tekstury, zamiast twardych, paskudnych granulek rozgotowanych jajek.
Satanicpuppy

2
@ noże, spróbuj śmietany i masła zamiast mleka.
enobrev

3
Mogę być trochę sadystyczny czy coś, ale uważam, że wszystkie 3 (masło + mleko + ser śmietankowy) są po prostu niesamowite. : D
RCIX

52

Jeśli nigdy nie robiłeś jajecznicy w sposób Gordona Ramseya, naprawdę tego nie zauważysz. Wzywa świeżą śmietankę, ale ja używam kwaśnej śmietany i uważam, że działa równie dobrze i nadaje przyjemny, pikantny smak. Świetne wideo, w którym demonstruje technikę: http://videosift.com/video/Gordon-Ramsay-s-Perfect-Scrambled-Eggs

Według niego jednym z powodów dodania mleka lub śmietany jest schłodzenie jaj, aby nie gotowały się po usunięciu ich z ognia.


7
+1 za metodę Gordona Ramseya; są naprawdę fantastyczne ... i są dobrym punktem wyjścia do wielu innych rodzajów potraw na bazie jajecznicy; świetny sposób na zrobienie obiadu / lunchu / śniadania z ograniczonym budżetem / gdy nie masz dużo jedzenia w domu!
Keithius

14
Jajka Gordona Ramseya wyglądają i brzmią zbyt mocno i niedogotowane: jednym słowem, ugh. Chcę, żeby moje jajka miały trochę objętości i gryzły.
Marti

Fajne wideo. Próbowałem jaj gęsich zamiast kurczaka. Łał! To moja jedyna reakcja.

6
Domaga się Crème fraîche, a nie świeżej śmietany.
Neil McGuigan

34

Moim zdaniem warto nauczyć się gotować doskonałe jajecznicę bez mleka i śmietany.

Tradycyjnie (cóż, powiedzmy Cordon Bleu w latach 50.), śmietana byłaby dodawana, aby zapobiec nadmiernemu rozgotowaniu jajek, gdy zostaną one właściwie wykonane. I, jak wspomnieli ludzie, stają się również bardziej kremowe, ale krem ​​byłby zimny i dodawany na końcu; jego głównym celem było powstrzymanie rozgotowywania.

Jeśli powoli się podgrzejesz, delikatnie wstrząśnij i potraktuj je łagodnie, jajecznica może być cholernie fantastyczna bez żadnych dodatków. Zacznij tam.


9
Chociaż lubię dodawać trochę mleczarstwa do mojej scamble, jest to świetna uwaga. Powolne gotowanie jest kluczem do prawidłowych rezultatów.
Chris

1
Z całego serca się zgadzam. Jajecznicę robiłem z mlekiem / śmietaną przez całe życie (ponieważ tak zawsze robiono w mojej rodzinie), dopóki nie nauczyłem się robić z jednej z książek Jamiego Olivera bez. Od tamtej pory nigdy nie oglądałem się za siebie.
Roland Tepp

W odpowiedzi Bess pokazał jajecznicę Gordona Ramsaya. Czy to jajko jest wersją „Cordon Bleu 1950”?
Michel Ayres

26

Według Cook's Illustrated tłuszcz w mleku lub śmietanie faktycznie oddzieli nici białkowe od jaj, w wyniku czego jajka będą bardziej puszyste. A tłuszcze nadają potrawom gładki smak, który można wyczuć na języku.


1
Jeśli tłuszcze z mleka i śmietany spowodują powstanie bardziej puszystych jaj, brzmi to bardziej jak skrzynka do dodania masła lub ghee, ponieważ mleko i śmietana zawierają dodatkowe białka i (dużo) płyn.
Eric Hu


7

Używanie mleka w jajecznicach powoduje, że jaja są wilgotne i… kremowe. Pod względem tekstury są bardziej miękkie (niektórzy mogą powiedzieć „gloppier”) niż jajka bez. Pod względem smaku są nieco łagodniejsze i bogatsze. Minusem jest to, że nie są tak puszyste (chyba że używasz tylko niewielkiej ilości).

Znam ludzi, którzy myślą, że mleko w jajecznicy jest dodatkiem diabła. Jednak naprawdę podoba mi się bardziej miękka konsystencja i różnica w smaku. Wypróbuj je sam, a możesz! Wypróbuj je i możesz, mówię!


5

Istnieją dwie filozofie gotowania jajecznicy: niektórzy wolą gotować je powoli na małym ogniu, a inni przysięgają na bardzo gorącą patelnię. Jeśli gotujesz je powoli, mleko lub śmietana są przede wszystkim w celu zmiękczenia, a być może w celu uniknięcia rozgotowania.

Jednak żadna z pozostałych odpowiedzi nie wspomniała o szybkim gotowaniu. Jeśli wylejesz surowe jajecznicę na bardzo gorącą patelnię, zaczną gotować prawie natychmiast. W takim przypadku każda dodana ciecz (nawet woda) zwiększy efekt wrzenia w pobliżu powierzchni garnka, wytwarzając parę, która oddzieli kawałki białka kieszeniami powietrznymi i zmiękczy jajka.

Nigdy nie zauważyłem znaczącego wpływu na puszystość poprzez dodanie płynu do wolno gotowanych jaj. Ale w przypadku możliwie najbardziej puszystych jajecznic gotuj na dużym ogniu z dodatkiem odrobiny płynu. Po prostu zachowaj ostrożność, aby jajka się poruszały i natychmiast je wyjmij, gdy będą jeszcze nieco niedogotowane, w przeciwnym razie wyschną. (Jajka będą nadal gotować nawet z patelni.) Z drugiej strony, upewnij się, że są odpowiednio ugotowane, inaczej będą „płakać” płynem. To wymaga trochę praktyki - przy bardzo gorącej patelni nawet 5 sekund może mieć znaczącą różnicę, więc przygotuj swój talerz.

Technika szybkiego jajecznicy jest trudniejsza, ale jest wydajna czasowo, a dodatkowy płyn może wytworzyć bardzo puszyste jaja. (Dla przypomnienia, ta sama technika może być zastosowana do wyjątkowo puszystych omletów - bardzo gorący garnek, trochę płynu, utrzymuj ruch i szybko usuwaj.)


4

Sądzę, że dzięki temu jest miększy i bardziej wilgotny. Zwykle nie wkładam do niego mleka, ale dobry kawałek masła i kwaśnej śmietany, co nadaje mu świetną kremową konsystencję.


2
+1 za śmietanę, ale moim ulubionym zawsze będzie ser śmietankowy. Mmmmmmmmmmmmm.
Satanicpuppy

1

Dodatek mleka ma uczynić go bardziej puszystym i lżejszym. Moim zdaniem (nacisk na „moje”), to jest jak gotowanie na kółkach treningowych. Nigdy nie lubiłem rozwodnionego smaku jajek zrobionego w ten sposób i zdecydowanie wolę gęstszy smak jajek bez mleka. Musisz być bardziej uważny i upewnić się, że jajka nie są rozgotowane. Jest to trochę trudne i musisz je usunąć tuż przed tym, jak wyglądają całkiem gotowe, a staną się idealne, zanim trochę ostygną.


-1

Nigdy nie dodawaj mleka ani śmietany podczas gotowania, spowoduje to oddzielenie mieszanki i spowoduje, że będzie ona wodnista. Dodaj śmietanę lub krem ​​creme fraiche dopiero po upale.


-1

Nigdy nie dodawaj mleka ani śmietany do jajek, ponieważ zabiera to smakowi jajek, nie powoduje też, że są bardziej puszyste, ani nic w zasadzie nie jest marnotrawstwem.


-2

Do 3 dużych jaj dodaję około ćwierć szklanki mleka 3,25% (homo); umieść je na gorącej patelni, na średnim poziomie, z odrobiną roztopionego masła, około 1 łyżeczki. w tym. Gdy tylko zaczynają bąblować, zaczynam mieszać „powoli” szpatułką. Kiedy skończy około 3/4, kładę na nich szklaną pokrywkę, aby móc je obejrzeć, ponieważ nie chcę, aby cała ciecz wyparowała z nich. Następnie, po tym jak się stwardnieją, zdejmuję pokrywkę, rozbijam je wszystkie i podawam na gorąco, ponieważ bardzo podoba mi się moje jedzenie. Pozostało im jeszcze trochę smacznego soku, w którym mogę zanurzyć tost. Mleko utrzymuje je miękkie i puszyste, mimo że podczas mieszania wrzucam sól, pieprz, ostry sos i zieloną cebulę (lub szczypiorek). Uważam, że nakładanie soli po ugotowaniu nadaje im cierpki, metaliczny smak; ale dla tych, którzy wolą, przyprawy można dodać później. Dobrze, że'


-2

Zawsze używam mleka w jajecznicach (mieszając mleko z jajkami przed gotowaniem). Miękkie i puszyste rezultaty mówią same za siebie.

To zdecydowanie poprawa w stosunku do dodawania wody. Przez lata mój dziadek robił śniadanie w swoim domu. Nie używał mleka ani śmietany w swoich jajecznicach - używał wody - i nigdy się od tego nie oddalił. Stwierdzenie, że byli nieapetyczni, to mało powiedziane.


Danny, już powiedziałem, że to odpowiedź. Naprawdę nie trzeba uciekać się do wulgaryzmów. (Zobacz także cooking.stackexchange.com/help/be-nice ) Oczywiście, jeśli chcesz to poprawić, idź.
Cascabel
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.