Czy bezpiecznie jest jeść surowe jajka?


33

Mam przyjaciela, który trenuje do maratonu i pije 6 surowych jajek przed bieganiem (Tak, jak Rocky) - czy to bezpieczne?


Biała część jest bardziej strawna po ugotowaniu. Żółta część jest bardziej nieprzyjemna, gdy jest surowa.
Luc M

12
Byłbym również ciekawy, czy to jest pomocne .
Michael Haren,

8
To nie ma sensu. Powinien je zjeść po biegu zamiast przed. Jajka zawierają dużo białka (tj. Białka zawierają dużo białka), które organizm potrzebuje do odbudowy, które zacznie po intensywnych ćwiczeniach. Dobrym pomysłem jest spożywanie pokarmów bogatych w białko nie później niż godzinę po ćwiczeniach. Zjedzenie ich przed treningiem powoduje, że żołądek jest pełny.
Pete

1
Ponadto, ponieważ niektórzy ludzie są uczuleni na surowe białka jaja, alergia powszechna u dzieci, lepiej jej uniknąć.
zanlok

6
Twój przyjaciel powinien przestać otrzymywać porady dotyczące ćwiczeń z filmów. Zjedzenie dużej ilości białka przed biegiem powoduje, że jego układ trawienny konkuruje z nogami o przepływ krwi. Musi rozpocząć bieg z lekkostrawnymi węglowodanami kilka godzin wcześniej, a następnie spożywać białko w ciągu godziny po biegu, gdy organizm może go wykorzystać do naprawy mięśni.
Carey Gregory,

Odpowiedzi:


14

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki dotyczące salmonelli, tak, bezpiecznie jeść surowe jaja, o ile nie jesteś bardzo młody, bardzo stary lub w jakikolwiek sposób osłabiony - np. HIV, chemioterapia, białaczka itp.


13
Czy powinien być link tutaj, czy też „powyżej” odnosi się do innej odpowiedzi, która jest teraz poniżej?
Aaronut

20

Eksperci ds. Bezpieczeństwa żywności i organizacje rządowe kierują swoje zalecenia do tego, co jest najbezpieczniejsze dla wszystkich i odradzają to. Jednak „bezpieczny” jest pojęciem subiektywnym. Chodzi o zarządzanie poziomami ryzyka. Szanse na dane jajo zawierające salmonellę lub inną chorobę przenoszoną przez żywność są dość niskie. Zdrowy dorosły z normalnym układem odpornościowym może prawdopodobnie odeprzeć wszelkie nieprzyjemności lub przynajmniej wyzdrowieć z choroby.

Uważam, że źródło jaj ma również wpływ na poziomy ryzyka. Organiczne jaja z wolnego wybiegu są prawdopodobnie mniej ryzykowne niż marki supermarketów.


2
Ostatnim razem, gdy patrzyłem na liczby, mogłem tak samo pozyskać Salmonellę z jajek, jak z owoców. Więc dalej robię mus i tiramisu z surowych jajek. W skorupkach jaja pasteryzowane.
papin

1
Dostępne są różne dane, ale przytaczam jeden przykład: „Zanieczyszczenie Salmonellą w jajach nie zdarza się często - jedno lub dwa jajka na każde 40 000, zgodnie z CDC i FDA. Średnio oznacza to jedno jajko dziennie przez 100 lat zanim zachorujesz. "
nzpcmad

5
Twoje statystyki są trochę błędne. przy jednym surowym jajku dziennie masz 25% szansy na zachorowanie za 25 lat, 50% szans na zachorowanie za 50 lat ...
Chris Cudmore

14
@chris: Właściwie to nie. Żadne obliczenie nie jest poprawne. Jeśli założymy, że 1/40 000 jaj jest pozytywnych pod względem salmonelli i że spożywanie surowego jaja pozytywnego pod względem salmonelli zawsze powoduje zachorowanie, prawdopodobieństwo zachorowania (przynajmniej raz) po n jajach wynosi 1- (39999/40000 ) ^ n. Tak więc, 20% po 25 latach, 37% po 50, 60% po 100 itd. Szansa przekracza 50% około 76 roku. Obliczenia przy użyciu n / 40000 są wyraźnie błędne, ponieważ można uzyskać absurdalne wyniki ponad 100%.
derobert

3
@nico - Zgadzam się, i to powinno być ważnym zastrzeżeniem dla tej odpowiedzi. Etykieta „ekologiczna” nie mówi nic o bezpieczeństwie żywności, która w tym przypadku będzie w znacznej mierze zależeć od warunków życia kurczaka. „Wolny wybieg” jest względnie bez znaczenia, ponieważ wszystko, co jest wymagane przez prawo, to „dostęp” do niewielkiej otwartej przestrzeni, a nie to, że kurczaki faktycznie tam chodzą (zwykle tego nie robią). Jeśli znasz rolnika i warunki życia kurczaka, to jedno, ale etykiety nie gwarantują większego bezpieczeństwa.
Athanasius

4

Powiedziałbym, że jest tak bezpieczny, jak jedzenie jakiejkolwiek innej żywności spożywanej na ogół rzadko lub na surowo (wołowina, ryby, ostrygi). Z pewnością jest jadalny. Używam surowych białek jaj w wielu rzeczach, ale kupuję je luzem, ultra-pasteryzowane. Wolę też, żeby moje jajka były bardzo rzadkie. Tak, istnieje większe prawdopodobieństwo chorób przenoszonych przez żywność, ale także rzadki stek lub średni hamburger.


Średni hamburger, hej? lol. Większość ludzi wyrzuca lub odsyła hamburgery z powrotem, jeśli są nawet lekko różowe, skąd pochodzę!
iHeartGreek

1
Kiedyś. Burger o średnim / średnim dołku jest jednak o wiele lepszy.
hobodave

ic ic. nie jestem pewien, czy możesz o to poprosić w restauracjach, w których mieszkam. Myślę, że patrzyliby na ciebie jak na wariata… lol.
iHeartGreek

Ma to wiele wspólnego z tym, o jakiej mielonej wołowinie mówimy. Jeśli jest to zmielona mieszana wołowina (co dostajesz w sklepie), to powinna być dobrze ugotowana, aby była bezpieczna. E. Coli może powodować paraliż !! Jeśli to polędwica z dobrego rzeźnika, różowy pośrodku powinien być w porządku.
jcollum

@iheartgreek: a restauracja może dostać naruszenie kodeksu zdrowia za jej
podanie

4

Jeśli się martwisz, możesz zanurzyć jajka we wrzącej wodzie przez, powiedzmy, 10 sekund, aby wysterylizować zewnętrzną część skorupy. Jak podkreśla Robert Cartaino, w środku mogą znajdować się bakterie.

FWIW Wiele razy robiłem majonez bez żadnych skutków ubocznych.


3

Jest względnie bezpieczny, o ile zwracasz uwagę na niektóre punkty:

Jajka powinny być tak świeże, jak to możliwe, więc ewentualne zanieczyszczenie salmonellą nie ma czasu na rozprzestrzenianie się. Preferowane powinny być również jajka ekologiczne lub z chowu na wolnym wybiegu. W niektórych gospodarstwach produkujących jaja, w których stosuje się klatki bateryjne, do 30% kurczaków jest zanieczyszczonych salmonellą, a więc jaja.

Chociaż inni tutaj wspominają, że prawdopodobieństwo pozyskania salmonelli z jaj jest nadal możliwe. Sam je wziąłem z jajecznicy, której nie ugotowałem prawidłowo (myślę, że jajka miały około tygodnia, były przechowywane w lodówce i na wolnym wybiegu). Miałem najgorszą biegunkę w moim życiu, gorączkę do 41 ° C / 106 ° F i byłem w szpitalu przez tydzień (czytaj: nie fajnie).


3
Zanieczyszczenie salmonellą występuje na zewnątrz jajka, a nie wewnątrz: to naprawdę nie pomaga, ponieważ prawie niemożliwe jest wydostanie się na zewnątrz bez dotknięcia wewnątrz jakiejś części zewnętrznej. I z pewnością nie ma gwarancji, że twoje organiczne jaja będą miały mniejszą częstość zakażeń bakteryjnych (często jest to rzeczywiście nieco więcej, z powodu mniejszego stosowania antybiotyków).
Satanicpuppy

3
@ Santanicpuppy: To już nie jest prawda: „Wnętrze jajka było kiedyś uważane za prawie sterylne. Jednak w ostatnich latach bakterie Salmonella enteritidis (Se) znaleziono w niewielkiej liczbie jaj”. (źródło: incredibleegg.org/egg-facts/egg-safety/eggs-and-food-safety )
Robert Cartaino

@ Santanicpuppy Prawdopodobnie wyraziłem się niepoprawnie, ale nie miałem na myśli, że wnętrze jaja musi zostać zanieczyszczone. Ale gdy jajo się starzeje, bakterie mogą atakować. Czytałem gdzieś jakiś czas temu, że kurczęta w klatkach bateryjnych są bardziej narażone na zarażenie, ponieważ mają kontakt z odchodami już zakażonych kurczaków z powodu wąskiego poziomu w klatkach. Prawdopodobnie masz rację, że brakujące antybiotyki mogą prowadzić do podobnego odsetka zakażonych kurczaków. Jeśli więc chodzi o salmonellę, może to nieekologiczne jaja z wolnego wybiegu?
Diskoking

@Diskoking - według rządu USA „wolny wybieg” oznacza po prostu, że kurczaki mają dostęp do niewielkiego obszaru zewnętrznego (zazwyczaj żwiru lub ziemi, a nie pastwisk). Przez większość czasu kurczaki decydują się nie odwiedzać go. „Wolny wybieg” nie mówi nic o przeciętnych warunkach życia, w których kury spędzają najwięcej czasu. O ile nie widziałeś farmy, nie ma gwarancji, że jajka będą lepsze lub bezpieczniejsze.
Athanasius

2

W Wielkiej Brytanii jest to bezpieczne z punktu widzenia salmonelli (zakładając, że jaja są opatrzone znakiem lwa).

Znak gałęzi lwa (nakładany na każde jajo) oznacza, że ​​kurczaki, z których pochodzą, są wolne od salmonelli (zakładam, że karmiono je antybiotykiem lub lekiem przeciwwirusowym lub czymkolwiek innym)

Zgadzam się z innymi, że inne rzeczy będą miały w szczególności charakter jaja


0

Istnieją pasteryzowane surowe jajka, które można bezpiecznie jeść. Jedną marką jest http://www.safeeggs.com/

Albo, jak sądzę, bita jajka


Ubijacze do jajek? Czy możesz to rozwinąć?
nico

1
Egg Beaters to marka substytutu jajek na bazie białka jaja dostępna w USA.
SAJ14SAJ

-4

Żadne jajko nie jest bezpieczniejsze, gdy jest surowe. Da ci SALMONELLĘ ZATRUCIE I ZAKAŻENIE, które jest w rodzinie ENTEROBACTERIACEAE i w klasie GAMMAPROTEOBACTERIA Twój przyjaciel mógł go dostać, ale po prostu nie wiedział, ponieważ nie wpływa na ciebie od razu po jego spożyciu. Bądź bezpieczny: ryzykuje, że zarazisz się nim podczas picia na surowo. Należy pamiętać, aby nie jeść SUROWEGO MIĘSA / DROBIU ORAZ ** SUROWYCH JAJ ** W ogóle NIE ZAWSZE SIĘ PRZESYŁAĆ SWOJEJ ŻYWNOŚCI Z POWROTEM DO KUCHNI, GDY ZNAJDZIESZ, ŻE MIĘSO JEST RÓŻOWE WEWNĄTRZ. To niebezpieczne jedzenie, którego nie chcesz jeść. Wytnij go, aby upewnić się, że nie jest różowy, zanim zachłannie go pożre.

Widziałem pacjentów, którzy to mają, i rodziny, na które to wszystko miało wpływ. Pomimo tego, co może powiedzieć moja nazwa użytkownika, jestem lekarzem rodzinnym. Widziałem zbyt wiele przypadków, w których liczą się dzieci i ich rodziny. Oglądanie stało się absurdalnie bolesne i musi się skończyć. Proszę nie zachęcać do tego, ponieważ dotyka każdego roku 1,2 miliona Amerykanów i nadal zwiększa liczbę osób dotkniętych tym problemem w Ameryce. Liczba osób dotkniętych salmonellą w Ameryce szybko wzrośnie. Może to mieć wpływ na twoje dzieci. Tęsknią za tygodniami do szkoły i nadal nie zdobywają wykształcenia. Będziesz także musiał odejść z pracy na dni chorobowe, jeśli twoje dzieci zachorują lub jeśli tak zrobisz.

Chroń swoich przyjaciół, rodzinę i wszystkich innych na całym świecie, nie robiąc tego i znajdując różne sposoby na uzyskanie maksymalnej ilości białka potrzebnej do biegania i treningu na ten maraton.

Pragnę tylko, abyś ty i wszyscy byli bezpieczni. Nie możesz być bezpieczny, kiedy spożywasz sześć surowych jaj za każdym razem, gdy biegniesz, co grozi zahamowaniem tej strasznej bakterii, która może spowodować ciężką biegunkę, wymioty i ostatecznie zabić. Spójrz w górę na osobę, która tego doświadczyła i miała absolutnie nieszczęśliwy czas po zarażeniu go jajami, które nie były warte jednego tygodnia w szpitalu. Widziałem pacjentów, którzy to mają, i rodziny, na które to wszystko miało wpływ. Pomimo tego, co może powiedzieć moja nazwa użytkownika, jestem lekarzem rodzinnym. Widziałem zbyt wiele przypadków, w których liczą się dzieci i ich rodziny. Oglądanie stało się absurdalnie bolesne i musi się skończyć. Jest to niebezpieczne i zagraża życiu ludzi. Jeśli miałbyś zarazić się tą bakterią i infekcją, czas maratonu byłby krótszy o co najmniej tydzień. Pomyśl o tym, jak wpłynie to na innych, jeśli nabiorą nawyku, w którym się znajdujesz i jak zostaniesz na to wpływany. Może to zostać przekazane innym osobom i na pewno nie chcesz skrzywdzić nikogo, kogo widziałeś, mógłbyś dotknąć lub też mówić. Pomyśl o tym, co jest tutaj zagrożone.


1
Ogranicz się do jednej odpowiedzi. Masz dwie kopie tego i dodatkową o pasteryzowanych jajach. Ponieważ jest to ten, który ostatnio edytowałeś i zawiera odpowiedź na pytanie, zostawię go i usunę pozostałe.
Cascabel
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.