Czy najpierw podgrzewasz patelnię, a następnie dodajesz olej? Lub wlać olej i rozgrzać na patelni?


99

Jak mówi tytuł ...

Najpierw osobiście podgrzewam patelnię, a następnie wkładam olej, a po podgrzaniu dodajemy składniki. Idę za tokiem rozumowania, że ​​zrobienie tego w ten sposób daje olejowi mniej czasu na spalenie, myśląc, że jeśli zrobisz to w drugą stronę, do czasu rozgrzania miski i oleju, olej może już zacząć się palić.

Nigdy nie eksperymentowałem, ale myślę, że jest to bardziej problem z piecami elektrycznymi, ponieważ można szybciej modulować ciepło za pomocą gazu, tj. Wyłączyć je, jeśli olej zacznie dymić.


2
Powiązane pytanie z doskonałymi odpowiedziami: cooking.stackexchange.com/q/5815/91
JYelton

1
Interesujące jest to, że z całą tą uwagą i dyskusją nie widzę, aby nikt faktycznie dyskutował, które podejście pozwala osiągnąć lepsze jedzenie . Z wyjątkiem być może B Nerone. Kogo obchodzi patelnie nieprzywierające, które kupiłeś w WalMart lub JC Penny? Myślę, że pytanie jest niekompletne, ponieważ nie wiemy, czy motywem PO jest po prostu zachowanie jego umiejętności, jak to możliwe, czy też celem PO jest produkowanie najlepiej smakującego jedzenia. Te dwie rzeczy mogą być bardzo sprzeczne.
Ryan Ries

Odpowiedzi:


61

Typową ogólną zasadą jest to, że jeśli patelnia jest nieprzywierająca, przed podgrzaniem dolej do niej trochę oleju. Większość producentów zwykle zaleca to, aby przedłużyć żywotność nieprzywierającej powłoki.

W przypadku zwykłych patelni (bez powłoki nieprzywierającej) należy je podgrzać do sucha, aż poczuje się ciepło promieniujące z powierzchni, gdy dłoń jest trzymana około 6 cali nad dnem. Dodaj olej w tym momencie. Będziesz musiał zużywać mniej oleju, ponieważ ta sama ilość rozleje się na większej powierzchni z powodu zmniejszonej lepkości podczas ogrzewania. Ponadto olej natychmiast się nagrzeje, a po dodaniu jedzenia będzie on mniej skłonny do przywierania. Większość ludzi niecierpliwi się, czekając, aż naczynia się nagrzeją (i ogólnie), co zapewnia również, że jedzenie nie wchodzi na patelnię z olejem, który jest zimny lub niewystarczająco gorący. Kiedy zimny olej trafi na patelnię, a na nim znajdzie się zimne jedzenie, skończy się jeden wielki lepki bałagan. Jeśli chodzi o dodawanie oleju przed podgrzaniem patelni, dłuższe tłuszcze ogrzewają się bez niczego innego na patelni,


2
nie będę kwestionować ostatecznych wyników tej metody, ale dlaczego stoi ona w sprzeczności z wiedzą fizyki. Im wcześniej go dodasz, tym będzie „cieplej”. może jedynym powodem jest czas dodawania jedzenia do mieszanki, a nie czas dodawania oleju na patelnię?
gcb

Dodanie oleju do nieprzywierającej patelni jest oksymoroniczne i bezcelowe, i ostatecznie spowoduje trudne do usunięcia spolimeryzowaną warstwę oleju na nieprzywierającej powłoce, a tym samym sprawi, że nie będzie tak nieprzywierająca
TFD

5
@TFD: nie, to nie jest. Daje ci sygnał, że patelnia jest rozgrzana (migotanie) i ostrzeżenie, gdy robi się jeszcze cieplej (palenie). Chcesz, aby stało się to na długo przed podgrzaniem teflonu do punktu, w którym zacznie wydobywać się z niego gaz ... nie tylko rujnując patelnię, ale także zabijając wszystkie zwierzęta domowe i zatruwając ciebie.
Joe

3
„Powinieneś podgrzać je do sucha, aż poczujesz, że patelnia promieniuje…” To źle. Zobacz moją odpowiedź na cooking.stackexchange.com/questions/99543/…
FuzzyChef

1
@TFD Oil ma wspomagać przenoszenie ciepła, a nie tylko zapobiegać przywieraniu.
David Richerby

26

Zawsze podgrzewaj olej za pomocą patelni.

Suche naczynia grzewcze uszkadzają naczynia (szczególnie te nieprzywierające). Ponadto nie ma żadnych znaków ostrzegawczych, że patelnia jest gorąca, gdy ustawisz na niej coś innego lub wpadniesz na nią.

Dodanie zimnych składników do gorących patelni również uszkadza patelnię i może poparzyć składniki. Nawet olej. Jeśli uważasz, że jest za gorąco, możesz uszkodzić kilka rzeczy naraz, w tym posiłek.

Olej nie ulega znacznej degradacji podczas normalnego ogrzewania, a na pewno nie w jednym cyklu grzewczym dochodzącym do smażonych temperatur. Jeśli olej zacznie palić (nie ma w nim nic innego) tak, zacznie się degradować, ale ty też jesteś trochę za ciepły.

Wskazówka: dodaj rozgrzany czosnek lub szalotki do oleju. Daje ci dobrą bazę do smażenia i informuje, że olej osiąga temperaturę, gdy zaczną gotować.


1
Introspekcja, nigdy ... w całym moim życiu ... nie podgrzewałam patelni bez wlewania na nią oleju. Skąd wiesz, kiedy nadszedł czas, aby włożyć jedzenie bez czegoś skwierczącego?
Satanicpuppy

2
polej odrobinę wody na patelni. jeśli skwierczy, wiesz
Ocaasi

2
Uważaj na zalewanie zbyt dużej ilości wody, ale jeśli włożysz palec pod bieżącą wodę, wystarczy kropla, aby wiedzieć, czy jest gotowa.
Chris

1
Używam termometru na podczerwień Amazon za 20 USD za każdym razem, gdy podgrzewam patelnię.
Jeff Axelrod,

4
Zachowaj ostrożność przy końcówce , czosnek łatwo się pali, a wszystko, co znajdzie się w oleju podczas podgrzewania, będzie wchłaniać dużo oleju, a nie gotować.
heathenJesus

10

Najpierw podgrzej patelnię.

Oprócz wszystkich rzeczy, o których wspominali inni ludzie, jeśli patelnia jest lekko wilgotna z jakiegokolwiek powodu, ogrzewanie najpierw suszy na sucho, aby olej nie pluł podczas ogrzewania.


7
Jeśli patelnia jest mokra, wysusz ją. Ale i tak nie powinno to pluć. Plucie jest spowodowane szybkim parowaniem wody. Jeśli wilgoć będzie stopniowo podgrzewana wraz z olejem i miską, odparowane gazy będą wyciekać, a nie wybuchać.
Scivitri

9

Najpierw przesuń. Powolne podgrzewanie oleju do temperatury może spowodować jego degradację. A olej nagrzewa się szybciej niż metal.


4
Entropia nie zgodzi się z tym, że olej nagrzewa się szybciej niż metal w tym scenariuszu ... może lepiej przewodzi ciepło, ale metal traci energię do oleju, a zatem nagrzewa się wcześniej. Jeśli chodzi o degradację oleju, olej i tak osiągnie tę temperaturę końcową, a wszystkie reakcje zostaną uruchomione tak samo, czy 2 minuty więcej robi dużą różnicę? (aktualne pytanie, a nie mądre pytanie, fałszywe pytanie. Nie wiem nic o chemii ani gotowaniu)
gcb

5

Najpierw podgrzej patelnię, aby zmniejszyć ryzyko roztargnienia w kuchni, prowadzącego do odejścia od patelni z olejem nad ogniem. Jeśli patelnia jest gorąca, sautee ilości oleju zasadniczo się nagrzeją i jesteś gotowy, aby rozpocząć gotowanie.

Nie daj się pan zbyt gorąco, oczywiście.


7
Więc zamiast palić olej przypominający o zignorowanej patelni, próbujesz stopić patelnię? Pierwszym znakiem ostrzegawczym na patelni SUCHEJ jest ogień w kuchni.
Scivitri,

Nie wiem, co by to było z suchą metalową patelnią na gorącym palniku, która spowodowałaby pożar, chyba że masz poważnie masywny piec lub dużo atmosferycznych materiałów palnych.
Pointy

2
Przenikanie ciepła do plastikowych uchwytów, emaliowane wykończenie niektórych pieców lub patelni lub promieniowanie cieplne ostatecznie przegrzewa wszystko w pobliżu. Nie powiedziałem, że zajmie to 5 minut, ale pomysł odejścia od patelni i całkowitego zapomnienia o podgrzewaniu jest trochę absurdalny.
Scivitri,

2
Cóż, zgadzam się, jak sądzę, ale w moim domu nie znajdziesz patelni z plastikowymi uchwytami :-)
Pointy

krzem pod uchwytem w kopalniach prawdopodobnie topi się poAl lub Cuna dole.
gcb

5

+1 Dla wszystkich, którzy mówią najpierw na gorąco. Porozmawiajmy o metodzie.

  1. Patelnia gorąca - możesz sprawdzić ciepło, zrzucając odrobinę wody na patelnię. Jeśli skwierczy, masz na patelni co najmniej 100ºC.

  2. Nalej odrobinę oleju na patelnię, aby ją pokryć. Kiedy olej wygląda na prążkowany, zaraz się pali.

  3. Umieść swoje jedzenie na patelni i upewnij się, że uzyskasz ładną karmelizację.

Ostrzeżenie: w zależności od patelni, postaw ją na średnim ogniu, jeśli patelnia za bardzo się nagrzeje, po włożeniu do niej oleju pali się prawie natychmiast, a to nie jest dobre.

Dodatkowe ostrzeżenie: Jeśli chcesz użyć masła zamiast oleju, użyj klarowanego masła.


4

Najpierw wlej olej.

Komentarz do twojego rozumowania - olej będzie dymił tylko wtedy, gdy przekroczy temperaturę punktu zapłonu. Może siedzieć przez dzień 10 stopni poniżej tej temperatury bez palenia. Jeśli twoja patelnia jest tak gorąca, że ​​rozgrzeje olej powyżej punktu dymu, nie powinieneś był go tak podgrzewać.

Z tego powodu (olej da ci wczesne ostrzeżenie, mieniąc się, gdy zbliży się do punktu dymu), a ponieważ szoki termiczne nie są dobre dla patelni, polecam ci, abyś robił je razem.

Pamiętaj, że nie zawsze chcesz dodawać tłuszcze w chłodnych warunkach; istnieją powody, dla których możesz chcieć podgrzać patelnię w innych sytuacjach, ale biorąc pod uwagę twoje pytanie, zaleciłbym, aby najpierw umieścić olej.


1
Mógłby siedzieć dzień 10 stopni poniżej tej temperatury bez palenia - nie, ponieważ temperatura cząsteczki oleju rozkłada się zgodnie z rozkładem Boltzmanna. Zgodnie z twoją logiką woda nigdy nie wyparuje z ciebie, gdy wyjdziesz spod prysznica, ponieważ średnio jest poniżej swojej temperatury wrzenia.
Neil G


2

To zależy --

Jeśli nie przykleja się, zawsze dolewam oleju wcześnie, więc mam system ostrzegawczy, jeśli patelnia robi się zbyt gorąca.

W przypadku innych powierzchni pozwalam rozgrzać patelnię przed dodaniem oleju.

Jeśli nie jestem jeszcze gotowy do użycia patelni, zwykle nie umieszczę jej na dużym ogniu - ustawię ją na średnim lub średnim wysokim poziomie (kuchenka elektryczna), więc mam mniejsze szanse na przegrzanie patelni (powodując natychmiastowy dym / pieczenie, gdy jestem gotowy do użycia), ale nie trzeba czekać tak długo, aż osiągnie optymalne ciepło.


2

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​najpierw podgrzewasz patelnię. Nie ma nic gorszego niż zapach i smak spalonej oliwy, zwłaszcza oliwy z oliwek.


2

Przepraszam, spóźniłem się na grę, ale myślę, że mam dodatkowe informacje. Nikt nie wspominał żeliwnych patelni, patelni i garnków. Pamiętamy, kiedy byliśmy młodzi, kiedy jeszcze nie rozumieliśmy żeliwa, wypalając smark z tej biednej, dobrze wyleczonej patelni, którą mama spędzała lata na leczeniu ... ZŁYCH wiadomości. Powiedziałbym więc, że ta odpowiedź odnosi się konkretnie do rodzaju używanego naczynia. Brak prawidłowej odpowiedzi na wszystkie patelnie, a jest to częsty temat gotowania. Myślę, że inne odpowiedzi już to obejmowały, jeśli chodzi o stal nierdzewną i nieprzywierającą.

Aby odpowiedzieć na ten komentarz, najpierw dodaję olej, a następnie podgrzewam patelnię, zwracając szczególną uwagę na to, aby niczego nie palić.


3
Um ... więc to jest „najpierw olej” do żeliwa?
Joe

2

Jedną z pierwszych rzeczy, których uczy się nowy kucharz, jest „kondycjonowanie” patelni przed smażeniem, czyli wtedy, gdy kucharz podgrzewa suchą patelnię, a następnie dodaje tłuszcz przed dodaniem produktu spożywczego.

Za tą metodą kryje się pewna wiedza naukowa:

Jeśli chodzi o patelnie ze stali nierdzewnej, metal ten ma ziarno pełne porów, które będą się rozszerzać, aby olej mógł osadzić się w tych porach, gdy metal / miska zostanie najpierw podgrzana na sucho. Jeśli dodasz olej do zimnej miski, napięcie powierzchniowe oleju będzie tak duże, że będzie „gromadzić się” i spoczywać na tych porach, gdy dodasz protien, ciężar białka wepchnie produkt spożywczy w ziarno, które jest nie nasmarowane, a twoje jedzenie będzie się kleić. Nie dotyczy to patelni zapobiegających przywieraniu.


1

Używam patelni, która zmienia kolor, gdy jest wystarczająco gorąca. Najpierw podgrzewam patelnię, a następnie dodaję olej lub masło.


Mam jedną z nich, ale są one zasadniczo wadliwe. To, co jest „wystarczająco gorące”, zależy od tego, co próbujesz ugotować.
David Richerby

0

Zwykle dodajemy olej do zimnej patelni, głównie dlatego, że nigdy nie dodam tylko oleju; Dodaję czosnek, cebulę lub inne substancje aromatyczne, które spalałyby się w gorącym oleju zamiast nasycać go dobrocią. Jeśli najpierw kwitnę przyprawami, olej dodaje się po kwitnieniu przypraw.


Jeśli cebula pali się na patelni, patelnia jest zdecydowanie za gorąca.
David Richerby
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.