Czy bezpiecznie jest jeść ziemniaki, które wykiełkowały?


99

Mówię o ziemniakach, które stały się nieco miękkie i wystawiały pędy o długości około 10 cm.

Inne internetowe dyskusje sugerują, że jest to dość bezpieczne, a większość z nas od lat obiera i je miękką szpachelkę. Czy to jest poprawne?


2
przechowuj ziemniaki z jabłkami, aby tego uniknąć: lifehacker.com/5954159/…
chrisjlee

FWIW, wolę miękkie ziemniaki, ponieważ smażenie nie trwa tak długo.
Klik

Odpowiedzi:


90

Nie dość bezpieczne, żebym mógł spróbować. Ziemniaki faktycznie zawierają bardzo niebezpieczną toksynę zwaną solaniną . Toksyna ta jest wystarczająco skoncentrowana w zielonych częściach rośliny, aby spowodować zatrucie solaniną. Obejmuje to kiełki / oczy i sam ziemniak, jeśli jest zielony.

Ten artykuł z przewodnika zdrowia New York Times wskazuje, że należy brać to na poważnie. Zgodnie z tym artykułem, jeśli kiełki zostały usunięte, a ziemniak nie jest zielony, można bezpiecznie jeść, jeśli chodzi o zatrucie solaniną.

Jednak ziemniak tak daleko, jak to opisałeś, brzmi obrzydliwie . Miękki ziemniak jest na dobrej drodze do dzieje źle. Tam, skąd pochodzę, ziemniaki są na tyle tanie, że po prostu nie warto płacić ziemniaka, który ma 10 cm kiełków i jest miękki. Jem ziemniaki, które mają małe kiełki i są nieco mniej twarde, oczywiście po usunięciu kiełków.


7
Aby dodać do tej niesamowitej odpowiedzi, jeśli twój ziemniak ma małą zieloną warstwę, można go bezpiecznie jeść, pod warunkiem, że usuniesz wszystkie zielone części. W przeciwnym razie wyrzuć to.
Edwin

2
Dodając do tego, co powiedział @Edwin: pozostawienie ziemniaka w słońcu sprawi, że zmieni kolor na zielony; to jest chlorofil i można jeść. Różni się od zielonego od solaniny, co nie jest dobre do jedzenia.
Pete Becker

5
@ PeteBecker, rozumiem, że zieleń jest powodowana wyłącznie przez chlorofil, a zawartość chlorofilu w ziemniaku koreluje z zawartością solaniny, chociaż są one wytwarzane w oddzielnych procesach. Należy jednak pamiętać, że solanina jest skoncentrowana blisko skórki ziemniaka i może zostać znacznie zmniejszona przez obieranie. Więcej informacji
Muhd

2
Odmiany uprawiane w USA zostały wybrane ze względu na niską zawartość solaniny od co najmniej połowy lat 80-tych. Ostatnio zatrułem się zielonym ziemniakiem w 1980 roku. Było to dość nieprzyjemne, więc nadal jestem ostrożny, ale rolnicy w dużym stopniu rozwiązali ten problem.
Wayfaring Stranger

47

Zjedzony ziemniak można bezpiecznie jeść, jeśli jest jeszcze twardy (źródło: University of Illinois ); nie spodziewaj się jednak, że będzie to działało tak, jak niesprawdzony ziemniak. Część skrobi zostanie przekształcona w cukier.

Pamiętaj, aby przechowywać ziemniaki w chłodnym i suchym miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza. Trzymaj je z dala od cebuli.


5
Po co trzymać je z dala od cebuli? Czy cebula szybko kiełkuje w sposób podobny do tego, w jaki spowalniają ją jabłka?
Daniel Bingham,

18
@Daniel Bingham: „Unikaj przechowywania ziemniaków z cebulą, ponieważ blisko siebie wytwarzają gazy, które psują oba”. z ehow.com/how_3480_store-potatoes.html, ale widziałem tę samą radę również z kilku innych źródeł
Dinah

@Dinah Ciekawe, dobrze wiedzieć!
Daniel Bingham,

@Dinah ... Dziękuję za to. Chyba wyrzucę ich obu. Zastanawiałem się, dlaczego psują się tak szybko.
sierpnia

35

Inne internetowe dyskusje sugerują, że jest to dość bezpieczne, a większość z nas od lat obiera i je miękką szpachelkę. Czy to jest poprawne?

Um ... Cóż, dorastałem, jedząc je. Pod koniec zimy wszystkie ziemniaki wyglądały tak. Zerwaliśmy kiełki, zjedliśmy mocniejsze, a resztę uratowaliśmy do sadzenia.

Nie umierać . Nie sądzę O ile nie wszystko to jest snem, ostatnie dwadzieścia lat to tylko złudzenie mego umierającego, miażdżącego, zatrutego ziemniakiem mózgu.

To powiedziawszy, jeśli masz wybór, trzymałbym się ziemniaków, które nie wykiełkowały ...


9
FWIW ... Jeśli przechowujesz jabłka z ziemniakami, ziemniaki rzadziej kiełkują.
Shog9


2
@Dinah: Mówię z własnego doświadczenia, więc sądzę, że należy to do jego lekceważącej „ludowej mądrości”. Nie jest pewne badania w tej sprawie (choć wydaje się być nieco niejednoznaczny co do tego, czy etylenu Alone - pierwotnego gazu uwolnionego przez dojrzewania jabłek - ma zastosowanie w długotrwałego przechowywania ziemniaków). Niezależnie od tego, łatwo jest się przetestować: włóż jabłko i ziemniaka do papierowej torby i przechowuj osobno (w chłodnym, ciemnym miejscu) od samego ziemniaka; sprawdzaj okresowo i zauważ, jak rozwijają się kiełki. Co do sugestii olejków eterycznych ... nie zmarnowałbym ich na taters!
Shog9

4
Ten artykuł z America's Test Kitchen udowodnił eksperymentalnie, że przechowywanie ziemniaków z jabłkami ma pozytywny wpływ. Po 5 tygodniach ziemniaki przechowywane z jabłkami były nadal w porządku, a ziemniaki przechowywane bez jabłek, w których prawie wszystkie zaczynają kiełkować.
awe

11

Od http://www.wikihow.com/Stop-Potatoes-from-Sprouting-in-Storage :

 • Umieść ziemniaki w papierowej torbie. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Zużyć w ciągu tygodnia lub dwóch od zakupu.
 • Zrób muślinową torbę wypełnioną mieszanką suszonej lawendy, szałwii i rozmarynu i umieść ją w papierowej torbie z ziemniakami. Badania wykazały, że oleje z tych ziół pomagają zapobiegać gniciu i rozkładowi ziemniaków.
 • Wypróbuj olejki eteryczne. Badania przeprowadzone na University of Idaho wykazały, że olejki eteryczne z goździków, mięty ogrodowej i mięty pieprzowej mogą organicznie kontrolować kiełkowanie ziemniaków.
 • Unikaj zbyt długiego przechowywania ziemniaków późną zimą / wczesną wiosną; to czas, kiedy chcą kiełkować, ponieważ chcą się rozwijać.
 • Trzymaj jabłka i gruszki z dala od ziemniaków, ponieważ przyspieszą proces kiełkowania. Należy jednak zauważyć, że istnieją sprzeczne dowody na rolę jabłek z ziemniakami; niektórzy uważają, że etylen w jabłkach sprzyja kiełkowaniu, podczas gdy inni uważają, że opóźnia kiełkowanie. Badając ten artykuł, początkowy autor stwierdził, że przewaga tych, którzy wierzą, że prace jabłkowe wydają się pochodzić z ludowej mądrości, podczas gdy osoby, które nie popierają jabłek, wydają się być oparte na podstawach naukowych. Ty jesteś sędzią.
 • Kiełkowanie ziemniaków przekształca skrobię ziemniaczaną w cukier, przygotowując ziemniaka do nowego wzrostu.

 • Nigdy nie pozostawiaj ziemniaków przechowywanych w plastiku; sprzyja to poceniu się i zwiększa szanse na kiełkowanie i gnicie.


5

Wiem, że nie jem zielonych ziemniaków, ale kiełki nie są niczym wielkim. Po prostu odetnij kiełki. Komentarz do noży był naprawdę zabawny ... lol!


5

Mój tata dorastał na farmie ziemniaczanej i ostrzegał nas przed zielonymi ziemniakami, ale pozwalano nam jeść twarde ziemniaki, które wykiełkowały, o ile tylko odcięliśmy oczy. Nie sądzę, aby przechowywanie ziemniaków z ziołami lub olejkami było dobrym pomysłem, chyba że chciałbyś, aby twoje ziemniaczane potrawy tego posmakowały.

Fascynuje mnie komentarz na temat nie przechowywania ziemniaków z cebulą, ponieważ zawsze je mam.


5

Ziemniaki są proste, ale 10cm jest nieprzyzwoity, wyrzuć je.

Bezpieczeństwo ziemniaków 101

 • Nie jedz kiełków, po prostu odetnij je (i tak źle smakują). Chyba że mają więcej niż kilka cm.
 • Nie jedz ziemniaków, które mają zielony odcień na skórze [1].
 • Nie jedz miękkich ziemniaków [2].

Napiwki

 • Trzymaj ziemniaki suche
 • Trzymaj ziemniaki w ciemnym miejscu
 • Jeśli dobrze przechowujesz ziemniaki w okresie zimowym, nie wykiełkują i będą słodsze, gdy skrobie zmienią się w cukier, a smak stanie się bardziej złożony i ziemisty. Przechowywane ziemniaki są pyszne.

Notatki

[1] Trudno to zobaczyć na fioletowych / niebieskich ziemniakach, więc jedz je świeże.

[2] Nie chcesz, aby ziemniaki były twarde , chcesz, aby były twarde w dotyku. Nie bój się ich uścisnąć. Wyjątkowo „nowe ziemniaki”, które są po prostu bardzo młode i małe ziemniaki o cienkich skórkach, są zwykle nieco bardziej miękkie.

Źródło : Mój przyjaciel pracował na farmie ziemniaczanej.

Oświadczenie : Nie jestem pracownikiem służby zdrowia ani specjalistą ds. Bezpieczeństwa żywności.


3

Solanina znajduje się w zielonej skórze, a także silnie skoncentrowana w oczach, które tworzą kiełki.

Solanina jest bardzo toksyczna, ale zwykle znajduje się w bardzo małych ilościach. Będziesz musiał zjeść dużo, żeby cię zabić. Ale nadal prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem jedzenie w ogóle.

Wyrzuć szalone, wyrastające ziemniaki, naucz się, jak je przechowywać. Nie będziesz miał tego problemu ....


Możesz dodać właściwy sposób przechowywania ich w swojej odpowiedzi. Prawdopodobnie pomogłoby to wielu osobom przybywającym tutaj, biorąc pod uwagę popularność tego pytania.
LabGecko

2

Jadłem ziemniaki, które były dość miękkie i nic mi się nie stało. Jestem pewien, że wszyscy, których dziadkowie dorastali w depresji, zjadali je o wiele bardziej miękko niż ja. Ale to tylko moja opinia, że ​​mogę się mylić


1

Z tego artykułu Smithsonian :

Nie martw się jednak, śmiertelne przypadki zatrucia solaniną są obecnie bardzo rzadkie. Większość komercyjnych odmian ziemniaków jest poddawana skriningowi pod kątem solaniny, ale każdy ziemniak zwiększy toksynę do niebezpiecznego poziomu, jeśli zostanie wystawiony na działanie światła lub niewłaściwie przechowywany. Często najwyższe stężenia solaniny występują w skórce, tuż pod powierzchnią i w wykiełkowanych „oczach” - rzeczach, które są zazwyczaj usuwane podczas przygotowywania potraw


To nie był tak naprawdę spam, tylko został skopiowany i strona źródłowa automatycznie dodała do niego reklamę. Na ogół wolelibyśmy odpowiedzieć na pytanie własnymi słowami i poprzeć je cytatami - ten cytat nie jest bardzo bezpośrednią odpowiedzią na pytanie.
Cascabel

1

Wypróbuj tę sztuczkę z miękkimi ziemniakami, po obraniu pozwól im siedzieć w wodzie przez około godzinę, zanurzą się w wodzie i znów będą jędrne. Gotowy do gotowania i jedzenia! Na Hawajach ziemniaki są drogie, ponieważ są wysyłane przez Pacyfik.


1

Jeśli trzymasz ziemniaki w dobrze wentylowanym, słabo oświetlonym miejscu, wytrzymają dłużej, zanim staną się zielone i wykiełkują. To powiedziawszy: obieram zielone ziemniaki, odrzucam kiełki i robię z nich ziemniaki puree lub ziemniaki zapiekane - ponieważ po tym wszystkim wydają mi się brzydkie. Nigdy mnie nie zachorowali, ani nikogo, komu ich nakarmiłem.

Być może jest tak, ponieważ nowoczesne odmiany zostały wybrane ze względu na niską zawartość solaniny. To wydaje mi się logiczne. Niemniej jednak moja matka zrobiła to samo, co ja, i urodziłam się 20 lat przed rozpoczęciem lat osiemdziesiątych. Być może niebezpieczeństwo zatrucia jest przynajmniej w większości negowane przez obieranie i ścinanie zielonego mięsa.


Kiełki miały około 50-krotnie wyższą zawartość solaniny niż skóra, więc bardzo tego należy unikać. Zawartość solaniny również wzrosła, gdy skóra ziemniaka zrobiła się bardziej zielona.
Wayfaring Stranger,

0

Mój ojciec, który był rolnikiem, powiedział mi, że jeśli nie są zielone od środka (nadal są żółte), możesz je zjeść.

Osobiście usuwam kiełki i je obieram, a jeśli są żółte, ugotuj je !!!

Jak dotąd nic złego mi się nie przydarzyło i robiłem to wiele razy !!


0

Całe to mumio-jumbo o tym, że są trujące, jest całkowicie prawdą, po prostu chciałem powiedzieć to dziwnie. Moja sugestia, wrzuć to z powrotem do ziemi i wyhoduj jeszcze 25 ziemniaków.


3
Czy to nie jest bardziej komentarz niż odpowiedź?
Johannes_B

0

Mój lekarz rodzinny zawsze doradzał kobietom w ciąży, aby unikały jedzenia ziemniaków. Ponieważ kiełkujące ziemniaki zawierają toksyny, które mogą powodować wady u rozwijającego się dziecka. Niektóre sklepy niszczą kiełki, ale nadal mogą pozostać toksyny. Może nie zaszkodzić normalnym ludziom, ale dla kobiet w ciąży jest zbyt ryzykowne. Staraj się nie kupować ziemniaków, które mają kiełki, kupuj tyle, ile potrzebujesz, aby uniknąć ich kiełkowania, jednocześnie utrzymując je zbyt długo

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.