Z jakimi gwiazdami formowało się Słońce?


17

Słońce powstało 4,5 miliarda lat temu w chmurze molekularnej. Zakładam, że w pobliżu znajdowały się inne gwiazdy (co jest powszechne w chmurach molekularnych). Jakie to są gwiazdy? Gdzie oni są teraz? Czy są podobne do Słońca?

Odpowiedzi:


9

Większość gwiazd tworzy się w gromady, więc jest bardzo prawdopodobne, że Słońce było częścią gromady gwiazd podczas jej formowania.

Ale w Dynamice otwartych klastrów czas relaksacji klastra jest obliczany w kolejności . W tym czasie około setna gwiazd ucieknie z gromady (tj. Osiągnie prędkość ucieczki). Czas rozproszenia gromady gwiazd jest zatem rzędu kilku miliardów lat. Liczby te zostały obliczone dla wyidealizowanej gromady gwiazd zawierającej gwiazdy o równej masie. W przypadku bardziej realistycznych klastrów czas rozpraszania może być znacznie krótszy. Zwłaszcza gwiazdy karłowate wydają się rozpraszać szybciej.τ=4×107rok

Jest zatem prawdopodobne, że po 4,5 miliarda lat Słońce uciekło ze swojej gromady gwiazd. Bardzo trudno byłoby zidentyfikować gwiazdy, z którymi się uformował, chyba że można prześledzić położenie Słońca i innych gwiazd przed rozproszeniem, co jest niewykonalne.

O ile mi wiadomo, żadna gwiazda rodzeństwa nie została pozytywnie zidentyfikowana. Gwiazdy rodzeństwa powinny mieć podobny skład (liczebność pierwiastków), chociaż nie muszą być bliźniakami słonecznymi, ponieważ masy tych gwiazd mogą się znacznie różnić.

EDYCJA: @adrianmcmenamin wspomina o artykule w Sky & Telescope, w którym zaproponowano rodzeństwo. Odnosi się to do artykułu na temat arXiv autorstwa Ramirex i in. w których analizowano obfitości pierwiastków gwiazd, które wcześniej zidentyfikowano jako możliwe rodzeństwo przy użyciu dynamiki galaktycznej (tj. śledzenie ruchu tych gwiazd). Z 30 gwiazd zidentyfikowanych jako możliwe rodzeństwo Słońca za pomocą metod dynamicznych, tylko 2 gwiazdy miały podobne obfitości pierwiastków, co samo w sobie mówi coś o dokładności tych metod dynamicznych ...


Większość gromad gwiazd żyje krócej niż 10 milionów lat. Nie powstają w stanie związanym grawitacyjnie.
Rob Jeffries

3

Powszechnie uważa się, że odpłynęli stosunkowo daleko w ciągu 4,5 miliarda lat od powstania Słońca. Astronomowie niedawno zidentyfikowali kandydata na jednego rodzeństwa Solar, które jest teraz w odległości 110 lat świetlnych: http://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/sun-sibling-found/


adrianmcmenamin, to właściwie nie odpowiada na pytanie. Rozwiń to.
nazwie 2voyage

0

Często gwiazdy mogą powstawać, gdy supernowa kompresuje otaczające chmury do wyższych gęstości za pomocą międzygwiezdnych fal uderzeniowych, a także może wysyłać gwiazdy na zewnątrz od punktu supernowej.

Dwa dni po zapoznaniu się z tym tematem przeczytałem raport identyfikujący odciski supernowej o niskiej masie w meteorytach układu słonecznego, poprzez pomiar, które izotopy promieniotwórcze znajdują się w meteorytach:

„Rozpoznanie tych„ odcisków palców ”ostatecznej supernowej jest tym, czego potrzebowaliśmy, aby pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób zapoczątkowano formowanie się Układu Słonecznego” - powiedział profesor Heger.

„Odciski palców jednoznacznie wskazują na supernową o niskiej masie jako czynnik wyzwalający”.

„Odkrycia w tym artykule otworzyły zupełnie nowy kierunek badań koncentrujących się na supernowych o niskiej masie” - powiedział.

Oprócz wyjaśnienia obfitości berylu-10, ten model supernowej o małej masie wyjaśniłby również krótkotrwałe jądra Calcium-41, Pallad-107 i kilka innych znalezionych w meteorytach.

Szybkość, z jaką gromady gwiazd się rozchodzą, jest stosunkowo wysoka, na przykład gwiazda Teegarden ma 11 502 miliony lat, 12 lat dalej, a ruch jej grupy został przybliżony do strefy pochodzenia, a gwiazdy grupy są dwa razy dalej od siebie inne, gdy były w swojej formacji, grupa obejmuje co najmniej 50 lat świetlnych.

Nie chcę tu wchodzić nad głowę, ale po 4 miliardach lat gwiazdy grupy mogą znajdować się w odległości milionów lat świetlnych. Gwiazdy o dużej prędkości mogą poruszać się z prędkością 200 lat świetlnych na milion lat (70 km / s), więc jest to 200 000 lat świetlnych na miliard lat. Gwiazda Teegarden porusza się tak szybko i ma masę 0,2 razy większą niż Słońce.

Grupa Teegarden dystansuje się o około 0,5 roku świetlnego na milion lat i znajduje się obecnie 10-60 lat świetlnych od Słońca.

Trudno będzie ustalić, skąd pochodzi Słońce i gdzie są jego sąsiedzi.

Proxima Centauri obecnie porusza się w kierunku Ziemi z prędkością 22,4 km / s. Jednak po 26 700 latach, kiedy zbliży się do 3,11 lat świetlnych, zacznie się oddalać.

Dlatego jestem zaskoczony czasopismem sugerującym, że gwiezdny sąsiad w odległości 110 li znajduje się dalej, widząc, że część jego grupy mogła potencjalnie podróżować 200 000 li, choć nie w linii prostej. W sieci są odpowiednie symulacje ruchu, które są interesujące do zobaczenia.


2
Z wyjątkiem rzadkiego przypadku, gdy gwiazda osiąga prędkość ucieczki galaktyki z powodu bliskiego spotkania z inną gwiazdą (lub w przypadku gwałtownego połączenia galaktyki z galaktyką), gwiazdy na ogół nie opuszczają swojej galaktyki macierzystej, a więc mogą będzie w odległości miliona lat świetlnych od siebie. Gwiazdy z gromady, w której narodziło się Słońce, oddalają się od siebie, ale nadal będą krążyć wokół centrum Galaktyki i nie będą znajdować się w odległości większej niż 50 000 lat świetlnych od siebie (średnica orbity gwiazd w odległości Słońca od odległości centrum Galaktyki), albo w tych bardzo najbardziej 100.000 lat świetlnych (średnica Drogi Mlecznej)
Pela

Cześć, przepraszam, oczywiście, że masz rację. Kiedy gwiazda przemierza z nas 23 km / s, tj. Proxima centauri, tj. Lata świetlne na milion lat, nadal może przebyć duże odległości przez galaktykę. Byłem zajęty zawstydzeniem, że nie mogę znaleźć artykułu w gazecie, który przeczytałem o gwiazdce Teegarden, aby zacytować, że nie sformułowałem go poprawnie.
com. Prehensible

Typowa prędkość rozproszenia dla gromady gwiazdowej jest bardziej podobna do 1 km / s.
Rob Jeffries,

@RobJeffries: Naprawdę? Czy to nie jest bardziej jak 10 km / s?
pela

2
@pela 10 km / s byłaby gromadą kulistą. Co nie jest typowe. W rzeczywistości formowanie się w związany klaster wcale nie jest typowe. Dyspersja prędkości typowego obszaru formowania się gwiazd wynosi 1 km / s i są one niezwiązane.
Rob Jeffries,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.