Jakie są teorie wyjaśniające 11-letni cykl słoneczny?


14

Słońce wykazuje okresowy cykl aktywności słonecznej, objawiający się aktywnością słoneczną (np. Plamy słoneczne, rozbłyski słoneczne). Ta aktywność związana jest z polami magnetycznymi, które wyłaniają się z wnętrza Słońca. Pola magnetyczne są wytwarzane przez dynama słoneczne. Ziemia ma również dynamo, ale pole magnetyczne Ziemi jest (głównie) stałe w czasie. Jakie są obecne teorie (zakładając, że nie ma jeszcze żadnej przyjętej), które wyjaśniają, dlaczego dynamo słoneczne okresowo wytwarza pola magnetyczne?


2
„Najlepsze” jest trochę kłótliwe, czy mógłbyś zdefiniować swoje kryteria? Może „obecnie akceptowane” lub coś podobnego, co wskazywałoby na potrzebę stwierdzenia, przez kogo tak się uważa?
TildalWave

Czy cykl słoneczny nie ma 11 lat?

@ Koniec, to technicznie 22 lata, ponieważ pole magnetyczne powraca do pierwotnej konfiguracji dopiero po dwóch 11-letnich cyklach aktywności.
ehsteve

@TildalWave, masz rację. Zaktualizowałem pytanie. Zmieniłem też okres czasu na 11 lat, ponieważ jest on bardziej „rozpoznawalny”, chociaż fakt, że powrót pola magnetycznego do pierwotnej konfiguracji zajmuje 22 lata, może być ważny w odpowiedzi.
ehsteve

Myślę, że ziemskie pole jest luźno okresowe, po prostu okres ten jest znacznie dłuższy: dziesiątki tysięcy lat
Steve Linton

Odpowiedzi:


6

ααΩΩbędący klasyczną notacją prędkości kątowej). Ale ten jedyny efekt, skręcający pole magnetyczne, złożyłby go tak bardzo, że ponownie się połączy i rozproszy. Jeśli nie chcesz stracić pola magnetycznego, potrzebujesz procesu, aby go „zregenerować”, a dobrym sposobem na to jest utworzenie poloidalnego składnika pola magnetycznego. Ten element poloidalny może być wytwarzany przez konwekcję we wnętrzu Słońca; pole magnetyczne jest jednocześnie skręcone i przyciągane, co wyjaśnia dynamo słoneczne.

Teraz możesz pokazać, że fale dynamo będą się rozprzestrzeniać z równika na bieguny, a gdy bieguny zostaną osiągnięte, obserwowane jest odwrócenie. To rozprzestrzenianie się fal dynamo jest dobrze obserwowane przez wzory plam słonecznych podczas cyklu słonecznego.

Źródła:

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.