Jak można odróżnić orbitę obiektu Pasa Kuipera od tranzytu nieuczciwej planety?


11

Powiązane z pytaniem „Czy w Pasie Kuipera zostaną jeszcze jakieś obiekty wielkości Plutona?” oraz fakt, że większość obiektów z Pasa Kuipera ma bardzo eliptyczne orbity, nasuwa się pytanie, jakie techniki obserwacyjne są stosowane w celu potwierdzenia, że ​​oglądany obiekt jest orbitującym Pasem Kuipera, w przeciwieństwie do przelotu łotrzyka lub „sieroty” planeta ?

Odpowiedzi:


3

Nie mówię tu z dobrze poinformowanego stanowiska, ale przychodzą mi na myśl dwie rzeczy.

Po pierwsze, nieuczciwa planeta prawdopodobnie podróżuje bardzo szybko w stosunku do naszego Układu Słonecznego. Obiekt z naszego układu słonecznego (obiekt Kuipera / Oorta) będzie miał prędkość orbitalną. Coś, co w ogóle nie jest częścią systemu, może podróżować znacznie, znacznie szybciej.

Po drugie, jeśli nieuczciwa planeta w jakiś sposób powoli dryfuje do naszego układu z niemal zerową prędkością, a następnie zostanie wciągnięta przez Słońce do prędkości orbitalnej, kierunek jej orbity może ją zdradzić. Na przykład nachylenie orbity może być dalekie - nawet prostopadłe do normalnej płaszczyzny orbity. Może także krążyć w złym kierunku - to znaczy - zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zamiast w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

To powiedziawszy, nie ma powodu, aby jakiś zakłócany obiekt pasa Kuipera mógł nie mieć mimośrodowego nachylenia orbity, a nawet orbity przeciwnej do ruchu wskazówek zegara. Ale im większy obiekt, tym mniej prawdopodobne, ponieważ musiałby coraz bardziej przeszkadzać, aby wyrzucić go tak mocno.


1

Nie są mi znane żadne specjalne techniki, ale należy dokonać kilku obserwacji, aby dokonać rozsądnej oceny orbity. Po dokonaniu wystarczającej liczby obserwacji, aby można było ustalić elementy orbitalne, można założyć, że wszystko, co ma orbitę eliptyczną (mimośrodowość> 0, ale> 1), orbituje jako część układu słonecznego, a zatem nie jest przelotnym łotrem obiekt.

Obiekt o mimośrodowości na swojej orbicie większej niż 1 podąża hiperboliczną trajektorią ucieczki i, o ile nie jest zasadniczo zaburzony przez grawitację innej planety, jest w drodze z Układu Słonecznego. Nie znam żadnych takich obiektów, które, jak się uważa, pochodzą z zewnątrz układu, ale wiadomo, że komety zostały odrzucone z układu wzdłuż ścieżek hiperbolicznych pod wpływem Jowisza.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.