Czy ktoś kiedykolwiek próbował zbudować prosty teleskop za pomocą lodu?


11

Dorastałem z długimi mroźnymi zimami i widziałem dużo niezwykle przezroczystego lodu utworzonego przez zamarzanie wody topniejącej, zarówno w kałużach i stawach, jak i dużych soplach. Zawsze myślałem o tworzeniu elementów optycznych, ale nigdy nie próbowałem, ponieważ wiedziałem, że uzyskanie dobrej figury powierzchniowej będzie dość pracochłonne.

Po kliknięciu linków w tej odpowiedzi na pytanie Czy są jakieś naturalne materiały, które można wykorzystać jako soczewkę powiększającą (lub ją wytworzyć)? Natrafiłem na poniższe zdjęcia, które ożywiły moje zainteresowanie.

Jednak obecnie jestem blisko Zwrotnika Raka i daleko mi do „Zimowych Cudów”.

Chciałbym więc zapytać, czy ktoś kiedykolwiek próbował zbudować z lodu prosty teleskop o niskim powiększeniu, czy też istnieją odniesienia do takiej próby.

Nie obchodzi mnie, czy jest to reflektor na przedniej powierzchni Słońca czy refraktor do obserwacji astronomicznych lub naziemnych. Z przyjemnością obserwuję każdą, nawet nieznacznie udaną próbę uzyskania optycznego powiększenia z powierzchni wytworzonych w lodzie. Konwencjonalne okulary byłyby w porządku, podobnie jak projekcja na kartce papieru.


Kilka powiązanych zdjęć w celu „uruchomienia piłki”:

Od http://wildwoodsurvival.com/survival/fire/ice/ist.html zobacz także Fire from Ice

wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj

Od http://wildwoodsurvival.com/survival/fire/ice/istmake.html

wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj

Od http://www.primitiveways.com/fire_from_ice.html

wprowadź opis zdjęcia tutaj


3
Myślę, że jest to cenny eksperyment. Zwykłym sekretem tworzenia przezroczystego szkła jest mieszanie wody podczas jej zamrażania, aby zanieczyszczenia i gazy były wypychane z kryształowej matrycy. Używanie przegotowanej wody destylowanej pomaga również w czyszczeniu szkła. Ładne zdjęcia. Używanie lustra do kierowania teleskopem może ułatwić podpieranie ciężkich soczewek. Praca w bardzo zimnym otoczeniu z suchym powietrzem chroni przed mrozem i kondensacją.
KalleMP

@KalleMP dziękuję za zainteresowanie. Oto przykład poziomego teleskopu z lustrem, jak opisałeś: Co to jest duży instrument astronomiczny pokazany na zdjęciu z wyprawy zaćmienia w 1918 roku?
uhoh,

Znasz wirujące soczewki typu „betoniarka” (z powodu braku lepszego terminu), które są tworzone przy użyciu stopionego szkła powoli rozchodzącego się w okrągły wzór? Zastanawiam się, czy coś podobnego można by zastosować do wrzącej wody, aby uzyskać pożądany efekt soczewki za pomocą zamrażania błyskowego, podczas gdy wrząca woda jest obracana w kształcie soczewki.
Magic Octopus Urn

1
Brashear 1886 opisuje swoją metodę wytwarzania optyki z soli kamiennej, materiału również wrażliwego na wilgoć, ale bardziej przezroczystego niż szkło w podczerwieni.
Mike G

@MikeG doskonała! Okazuje się, że niedawno wspomniano również o soli (
poprawiłem

Odpowiedzi:


6

Nie jestem pewien, czy liczy się to jako „proste”, ale istnieje obserwatorium neutrin z kostkami lodu, którego wykrywacz składa się z kilometra sześciennego bardzo czystego lodu około mili w głąb lądu na antarktycznej pokrywie lodowej.


Ha, dobry! Rzeczywiście jest to teleskop w szerszym znaczeniu (detektory cząstek są od czasu do czasu określane fizyką jako teleskopy) i na pewno wykorzystuje lód. Chociaż nie jest to odpowiedź, na którą mam nadzieję, myślę, że jest to uzupełniająca odpowiedź na informacje.
uhoh,

Zastanawiam się, jak wygląda winda w tej rzeczy, milę? Czy to w ogóle ma?
Magic Octopus Urn

1
@MagicOctopusUrn nie ma jednego. „Teleskop” składa się ze sznurków fotodetektorów, które zostały obniżone w dół otworów wywierconych w lodzie, które następnie zostały ponownie napełnione wodą i pozostawione do ponownego zamrożenia. Wszyscy operatorzy bazują na powierzchni.
Steve Linton,

@ SteveLinton interesujące, więc jesteś SOL, jeśli coś tam się psuje?
Magic Octopus Urn

Sądzę, że mogą żyć bez pewnej części detektorów. Niepewny. Lub mogą wywiercić nowy otwór w pobliżu i obniżyć kolejny sznurek.
Steve Linton,

1

Czy ktoś kiedykolwiek próbował zbudować prosty teleskop za pomocą lodu?

Przeprowadziłem pewne badania i nie znalazłem żadnych dowodów na próbę zbudowania takiego. W innym plakacie dodano informacje o teleskopie neutrino, który opiera się na lodzie. Jeśli tego rodzaju teleskopu szukasz, to jest przykład.

Czy teoretycznie możliwe jest zbudowanie optycznego? Tak, ale nie jestem pewien, jaką optykę uzyskałbyś nawet w najlepszych (nie topiących się) obudowach. Spróbuj i zobacz, co się stanie.


3
Ponieważ uważasz, że nie jest to dobry pomysł, nie jest dowodem, że nikt nigdy nie próbował. Może to być zabawny projekt, szalone wyzwanie lub z powodów, których nie możesz zgadnąć. Na przykład linki w moim pytaniu i w powiązanej odpowiedzi pokazują, że wiele osób próbowało zrobić rozruszniki z lodu w domu, gdzie wyraźnie mają lepsze sposoby na rozpoczęcie ognia! Nie pytałem, czy byłby to dobry pomysł, ponieważ zgadzam się, że teleskop wykonany z lodu prawdopodobnie nie byłby tak przydatny. Jeszcze raz spójrz na pytanie w brzmieniu.
uhoh,

1
Pęcherzyki w soczewkach nie powodują automatycznie bezużyteczności soczewki. Nawet profesjonalne większe obiektywy kamer mają dopuszczalną liczbę bąbelków, które mogą zaakceptować, ponieważ specjalne szkła, których używają, są wycinane ze szklanego szkła wyżarzonego, które może zawierać puste przestrzenie. Po prostu redukują światło i powodują rozproszenie. Galileusz miał to samo w swoich soczewkach.
KalleMP

„Czy ktoś kiedykolwiek próbował zbudować prosty teleskop przy użyciu lodu?” - „Nie” Naprawdę? Byłbym pod wrażeniem, gdyby nikt nigdy nie próbował, i bardziej pod wrażeniem, gdybyśmy mogli to wiedzieć na pewno . To dość definitywne „nie”. (Było też niewiarygodna liczba rzeczy, które ludzie zrobili, a które nie mają wyraźnej korzyści ...)
BruceWayne,

1
Wszyscy macie rację w tym przypadku. Nie odpowiedziałem na pytanie. Nie mam żadnych dowodów na to, że nikt tego nie zrobił. Poprawiłem swoją odpowiedź. Chcę być pomocnym członkiem tej strony.
Alphecca,

Już głosowałem, żeby anulować głosowanie w dół, kiedy zostawiłem swój komentarz. Nie przejmuj się sporadycznym głosowaniem w dół, to otwarte forum. Chciałbym spróbować, ale niestety, jak mówię w pytaniu „Jednak jestem obecnie blisko Zwrotnika Raka i daleko mi do„ Zimowych Cudów ”. które właśnie zauważyłem jest sprzedawane.
uhoh,

0

To zbieg okoliczności, ale wydaje się, że fotograf Mathieu Stern od lat zastanawia się nad stworzeniem i użyciem soczewki lodowej do fotografii. Poniższy film wideo został niedawno wydany.

Zobacz jego blog i wideo na YouTube. Zrobiłem OBIEKTYW KAMERY za pomocą ICEBERG .

Mam zamiar nazwać to „prawie” teleskopem w tym sensie, że duży teleskop załamujący eksponujący bezpośrednio na płytkę fotograficzną, z pewnością nazywany przez astronomów teleskopem, nie różni się niczym od aparatu, z tym wyjątkiem, że zwykle jest znacznie większy. (np. Jaki (właściwie) jest „wyrzucony promień półmroku” tej niemal całkowicie ciemnej materii? )

Oto niektóre punkty wymienione w opisie filmu na YouTube

  • Przede wszystkim żywotność soczewki wykonanej z lodu jest bardzo krótka, więc nie można odejść bardzo daleko od miejsca, w którym tworzysz soczewkę.
  • Ustawianie ostrości jest niezwykle trudne, ponieważ woda topi się na samej soczewce.
  • Kształtowanie jednej „soczewki” zajmuje 45 minut z powodu zimnego otoczenia.
  • Jeśli soczewka pęknie w formie, musisz zacząć wszystko od nowa
  • Zhakowałem japońskiego producenta kul lodowych, aby stworzyć półkulę.
  • Obudowę obiektywu wykonano przy użyciu domowego modelu druku 3D.
  • Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w ciągu 1 minuty ostatniej soczewki lodowej.
  • Film na początku wideo został nakręcony w ostatnich użytecznych sekundach ostatniej soczewki lodowej.
  • Nie, nie zniszczyłem aparatu uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę, nawet jeśli było to dość niebezpieczne, udało mi się utrzymać wnętrze w suchym miejscu.

Zrobiłem OBIEKTYW KAMERY z ICEBERG, Mathieu Sterna

Zrobiłem OBIEKTYW KAMERY z ICEBERG, Mathieu Sterna

Zrobiłem OBIEKTYW KAMERY z ICEBERG, Mathieu Sterna Zrobiłem OBIEKTYW KAMERY z ICEBERG, Mathieu Sterna

Źródło: Mathieu Stern

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.