Czy Sun jest częścią systemu binarnego?


17

Czy nasze Słońce ma odpowiednik, tzn. Czy jest częścią systemu podwójnego? Jeśli tak, to jak wygląda druga gwiazda i gdzie ona jest?4
Nie zgadzam się, pomysł binarnego słońca jest całkowicie odrębny od idei binarnej Jowisza, przynajmniej w większości kręgów.
Stuart Robbins

Lepszym pytaniem byłoby, czy kiedykolwiek był to element wielu systemów?
Rob Jeffries

W tym duplikacie jest dobra odpowiedź: astronomy.stackexchange.com/questions/10124/…
Rob

Odpowiedzi:


20

Nie ma dowodów obserwacyjnych, że słońce jest członkiem układu podwójnego (trójdzielnego lub więcej) gwiazd, w którym „gwiazda” oznacza obiekt, który jest co najmniej ~ 80 razy większy od masy Jowisza i emituje energię / światło za pomocą standardowej syntezy wodoru .

Niektóre dowody, na które ludzie wskazują, to fakt, że większość gwiazd w Galaktyce (około 60%) ma układ podwójny. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy systemem binarnym, tylko że jesteśmy wśród tych, którzy nie są.

Istnieje idea gwiazdy Nemezis, która była hipotetycznym dwójkowym towarzyszem Słońca, aby uwzględnić okresowe masowe wymieranie mniej więcej co 26 milionów lat (jak w tamtych czasach, dwie gwiazdy miałyby okres 26 milionów lat, więc towarzysz ma kilka światła - za rok). Są z tym dwa problemy: po pierwsze, że ponowna analiza danych w 2010 r. Wykazała, że ​​tak też byłookresowe w ciągu ostatnich 500 milionów lat, podczas których dwukrotnie okrążyliśmy galaktykę, więc nasze hipotetyczne binarne orbity powinny zostać zaburzone i nie być idealne (choć inni twierdzą, że dokładność geologicznej skali czasowej nie jest wystarczająco dobra powiedzieć to). Ale po drugie, widzimy gwiazdy na kilka lat świetlnych - widzimy małe, słabe gwiazdy na tysiące lat świetlnych. Mamy ankiety w podczerwieni dla całego nieba, które powinny być w stanie wykryć najsłabsze nawet obiekty podobne do gwiazd co najmniej przez kilka lat świetlnych, a jednak ... nic.

Innym problemem jest to, na co zwrócił uwagę LDC3 w odpowiedzi: powinniśmy zaobserwować systematyczny ruch naszej gwiazdy na orbicie wokół wspólnego środka masy hipotetycznego układu podwójnego. Nie byłoby to kołysanie się raz w roku, ale raczej powolny ruch całego nieba nad innymi> 1-letnimi ruchami, które widzimy. Mamy teraz bardzo dokładne zapisy astronomiczne z co najmniej stulecia pozycji gwiazd, szczególnie bliskich gwiazd. Nawet jeśli znajdowaliśmy się na orbicie o długości 26 milionów lat - a zwłaszcza o wiele krótszej, jak twierdzą niektórzy ludzie - powinniśmy skutecznie zobaczyć, że nasza gwiazda tworzy mały łuk, część koła, krążącego wokół środka jego masy i dwójkowy. My nie. Wydaje się, że nie ma żadnego systematycznego sygnału w ruchach gwiazd wymagających podwójnego modelu gwiazdy.

Podsumowując: binarny towarzysz po prostu nie ma żadnych danych obserwacyjnych; gdyby istniał, nie powinniśmy już być w stanie go zobaczyć, ale powinniśmy również obserwować, że nie tylko gwiazdy na niebie pokazują systematyczny ruch z powodu naszej orbity wokół niego, ale powinniśmy ponownie zobaczyć, że gwiazda podwójna również się porusza bardzo szybko, w stosunku do innych gwiazd, krążąc po wspólnym środku masy.


W rzeczywistości nie oznacza to, że nie jesteśmy częścią podwójnego układu gwiezdnego. Moglibyśmy okrążyć 2 Słońce jak gwiazdy i nawet nie zauważyć różnicy, szczególnie jeśli jest to układ podwójny zaćmieniający. Prawda jest taka, że ​​nie wiemy, czy nasze słońce ma gwiazdę towarzyszącą, czy nie, wiemy tylko, że gwiazdy są dalej od nas.
Caters,

Twoje pierwsze i trzecie zdanie nie są niezgodne z tym, co powiedziałem: bardzo wyraźnie stwierdziłem, że po prostu brakuje nam dowodów obserwacyjnych. I że nie ma również dowodów, których moglibyśmy się spodziewać i których szukaliśmy. Dlatego stwierdzamy, że nie jesteśmy. Twoje drugie zdanie nie ma sensu. Wygląda na to, że mówisz, że krążymy wokół dwóch gwiazd bardzo blisko siebie. Więc słońce to dwie gwiazdy? Niemożliwe. Jeśli próbujesz powiedzieć coś innego, musisz to rozwinąć. Słońce jako „binarne zaćmienie” również nie ma sensu.
Stuart Robbins,

1
Jak myślisz, jaki podpis na pozycjach gwiazdowych wykonałby ruch Słońca na orbicie 26 milionów lat? Słońce ma szczególny ruch w stosunku do Lokalnego Standardu Odpoczynku: jak możesz stwierdzić, że nie jest to spowodowane towarzyszem binarnym?
Rob Jeffries

Ta odpowiedź jest naprawdę pomocna, podsumowuje aktualny stan informacji eksperymentalnych i zawiera pewne ilościowe informacje z domu. Wygląda na to, że czerpie to z czegoś, co może być gdzieś opublikowane - czy możesz zasugerować, gdzie mogę przeczytać więcej o tych limitach? Dzięki!
uhoh

Ostateczny wniosek jest w porządku, ale czwarty akapit jest niepoprawny. Żaden ruch binarny nie byłby dla nas widoczny poza ruchem binarnego towarzysza.
Rob Jeffries,

5

Nie, słońce nie jest częścią układu podwójnego. Gdyby tak było, to w ciągu roku gwiazdy zachwiałyby się z powodu orbity słonecznej w układzie podwójnym.


2
Chwiejność byłaby okresowa, ale nie roczna. Byłby to okres orbit dwóch gwiazd wokół siebie. Ten okres musiałby trwać co najmniej kilka stuleci.
Keith Thompson,

To wymaga więcej kwalifikacji lub wyjaśnień. Tak - jakikolwiek krótkotrwały ruch binarny byłby zauważalny, ale czy sugerujesz, że zauważymy zmianę w osobliwym położeniu Słońca w odniesieniu do Lokalnego Standardu Odpoczynku?
Rob Jeffries
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.