Czy dinozaury widziały asteroidę, która je zabiła?


69

Wikipedia twierdzi, że impaktor Chicxulub był uważany za obiekt o średnicy 10-15 km. Czy byłby widoczny gołym okiem (ludzkim * ) przed uderzeniem? A jeśli tak, to czy wyglądałoby to jak gwiazda, która rozjaśnia się coraz bardziej każdej nocy?

* Wiem, że w tym czasie nie było ludzi.


37
Zakładam, że gdybyś był tuż pod nim , na pewno byłbyś w stanie to zobaczyć, zanim to cię uderzy.
Valorum

4
Są szanse, że jeśli go nie zobaczą, to poczują.
Neil Meyer

4
Wydaje się, że wiele dinozaurów miało wypryski na oczach i nieelastyczne szyje, więc pytanie, czy w ogóle mogą podnieść wzrok, jest kwestią sporną.
hwerwerh

3
Nie, tylko patrzyli na jedzenie, które jedli. To ich zabiło.
Michaił Katz

3
To i asteroida :-)
Laurence Payne

Odpowiedzi:


88

Oddziaływania na obiekty z Układu Słonecznego miałyby względne prędkości zamykania od około 11 do 72 km / s .

a=520d=1.14m=5.2f=f0100.4mf0

fnandn

fn=f(ana)2(1+d1+dn)2(ddn)2

mn=m2.5log(f/fn)

fnfan=10

dn2(1+dn)20.0022

dn1dn0.047

Poruszając się powiedzmy z prędkością 30 km / s, a następnie zbliża się o 2,6 miliona km dziennie, uderzając w Ziemię około 3 dni po tym, jak staje się obiektem gołym okiem. Oczywiście byłoby to dłuższe dla wolniejszej prędkości podejścia lub dla większej lub bardziej odbijającej asteroidy. Ale krócej dla mniejszej, szybszej asteroidy lub gdy asteroida zbliży się z kierunku nie do końca oświetlonego przez Słońce.

Wydaje się zatem do mnie, że nie jest wiarygodny zakres parametrów i trajektorii, gdzie można było zaobserwować dinozaur zabijania asteroida a następnie obserwowano wzrost jaśniejsze ponad kilka dni, ale prawdopodobnie nie dłużej niż to.


3
Nieokreślone założenie jest takie, że oczy dinozaurów są tak dobre w widzeniu w nocy, jak ludzkie oczy, nie lepsze ani gorsze :)
gerrit

13
@gerrit Pytanie mówi „ludzkim” gołym okiem. Brak tam niepotwierdzonych założeń.
Rob Jeffries

5
byłby jaśniejszy niż Wenus przez 20 minut i jaśniejszy niż księżyc przez około 3 minuty, gdybyś przebył te same 2000 mil.
com. Prehensible

8
@gerrit Większość istniejących gatunków dinozaurów ma lepszy wzrok niż przeciętny ssak, więc to samo może dotyczyć gatunków wymarłych.
Mike Scott

2
@MikeScott Chociaż nie jest to całkowicie nierozsądna sugestia, należy wspomnieć, że istniejące dinozaury są a) w sumie mniejsze, więc bardziej zależne od dobrego widzenia, b) prawie powszechnie latają, więc bardziej zależą od rażącego widzenia i bardziej zależą od dostrzegalnych szczegółów na odległość, i c) mają 65 milionów lat dinozaurów na swoich wymarłych braciach.
Williham Totland

9

Kondrat węglowy ma taki sam współczynnik odbicia jak księżyc na poziomie 7-13%.

Gdyby był lód, gdyby ogon był 10 razy mniejszy niż grad bopp, z powodzeniem zakryłby połowę nieba. mógł zrobić niesamowity pokaz w ciągu 1-2 dni poprzedzających zderzenie, ponieważ znajdował się tak blisko Słońca jak Hale Bopp, najjaśniejsze zjawisko astronomiczne w historii, chociaż w ostatnich dniach był 100 razy bliżej Ziemi Hale Bopp. Szlak Hale Bopps miał 1,5 miliona km długości, więc asteroida KT potrzebowałaby ogona 100 razy mniejszego, aby wyglądał tak jasno jak Hale Bopp w ostatnich 2 dniach! https://www.google.com/amp/s/www.space.com/amp/20354-dinosaur-extinction-caused-by-comet.html

odległość księżyca / średnica księżyca = księżyc jest oddalony o 107 księżyców, więc możesz przykryć księżyc kciukiem o długości ramion (~ 1 cm / 107 cm), a impaktor byłby prawie kciukiem o średnicy: komety * 107 = 1500 km.

Gdybyś był 1000 km na południe od Chixculub, pozostałby dość niezmiennie wielkości kciuka przez 10-20 sekund, ponieważ przybył z południowego wschodu pod kątem 60 stopni, i w tym czasie podróżowałby od 1500 km powyżej do 1000 km na horyzoncie. Wykres sugeruje, że miał okres rotacji około 2 do 10 sekund, więc obróciłby się zauważalnie.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Gdybyś był w odległości 100 km od uderzenia, jego rozmiar kciuka zwiększyłby się do wielkości dłoni przez 10-20 sekund. Wtedy uderzyłoby w atmosferę na 50 km, a niebo zapaliłoby się około 5 sekund przed lądowaniem.

W przypadku większości odległych dinozaurów byłoby to jak trzymanie grochu lub zapałki na wysokości ramion.

Być może byłby jaśniejszy niż Wenus z odległości 75000 km, czyli około 125 minut przed uderzeniem.

Byłoby to jak mucha ognista lądująca powoli na korcie tenisowym, gdyby dino znajdowało się po drugiej stronie świata.

Ssaki były nocne przed uderzeniem, dlatego ssaki rozwinęły wąsy, niesamowity słuch i tylko bichromatyczne fotoreceptory GB, a także poparzenia skóry ssaków od UV. Tylko naczelne mają RGB Dinozaury miały RGB, ponieważ ptaki mają ten sam gen do kodowania czerwonych fotoreceptorów jak żółwie, które również widzą czerwony, więc naukowcy uważają, że dino ma wzrok tak dobry jak ptaki i ma lepszą widoczność niż ssaki, szczególnie wykorzystywane do wykrywania ruchu i do latania.

EDYCJA: Na wiki szacowana średnica komety została zmieniona na 10-80 km. Kometa Hale-Bopp miała 20-40 km i była widoczna przez wiele miesięcy jako jedna z najjaśniejszych komet w historii ludzkości, z podobnym aphelem 0,914AU. Oznacza to, że kometa dinozaura mogła być widoczna przez wiele dni przed zderzeniem, ponieważ na końcu byłaby 5 razy bliżej niż Hale-Bopp. Możliwe, że przez tydzień przed uderzeniem było bardzo jasno na niebie.


1
Czy potrafisz sobie wyobrazić obiekt wielkości księżyca przez 10-20 sekund przed uderzeniem? Podoba mi się twoja odpowiedź, nawet jeśli potrzebuje cytatów, bo lubię myśleć o tym, jak wyglądałyby przedmioty. Gdy trafi w atmosferę, jest kulą ognia, ale obiekt o długości 5 km byłby mniej więcej wielkości księżyca na 550 km (lub kilku sekundach), gdybyś był pod nim. Najbardziej zabawnym uderzeniem byłby obiekt w pobliżu Ziemi, w którym odległość Ziemi początkowo nie przyspieszyłaby go znacząco, więc rośnie powoli i można go oglądać z czasem, kilka dni, może tydzień lub dwa jako drugi księżyc, jak zbliża się coraz bardziej groźnie.
userLTK

1
Ogromna liczba roszczeń, brak odniesienia lub obliczeń na poparcie tego, oraz trzy akapity, które są niezrozumiałe, nieistotne lub błędne pod względem faktycznym. Księżyc jest nieco większy niż 15 km i nieco dalej niż 1470 km.
Nij

Kometa miała 15 km, jak napisano w pierwszym poście, więc kometa byłaby tak duża jak księżyc na 1470 km, zredaguję ją, aby była jaśniejsza. przepraszam za to.
com. Prehensible
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.