Skąd wiemy, jak szybko obraca się powierzchnia gwiazdy neutronowej?


11

Rozumiem, że możemy zliczać impulsy w czasie, ale skąd wiemy, że magnetosfera obraca się wraz z powierzchnią gwiazdy neutronowej?

Czy możemy zmierzyć obrót gwiazdy neutronowej w jakikolwiek inny sposób, jak przesunięcia czerwono-niebieskie? Powinno to być dość trudne ze względu na mały promień i dużą odległość, ale czy jest to możliwe? Czy to już jest zrobione?


3
Rotacja różnicowa między skorupą a rdzeniem została zaproponowana w celu wyjaśnienia obserwacji przeciwdziałania usterkom (nagły spadek obserwowanej prędkości wirowania). Równanie stanu gwiazdy neutronowej pozostaje obszarem badań, więc dokładnie to, jak wygląda i zachowuje się wnętrze (w szczególności jądro), jest nieco tajemnicą. Myślę, że wszystkie pomiary prędkości wirowania oparte są na polu magnetycznym lub wykorzystują kinematykę orbitalną układów podwójnych, które mogą wystarczyć tylko do wykrycia uśrednionej prędkości wirowania. Ale nie jestem pewien.
zibadawa timmy

@zibadawatimmy rozważ zamieszczenie odpowiedzi w formie „my nie, ale ...” i po prostu dodaj trochę o tym, dlaczego nie można oczekiwać znacznej rotacji różnicowej. Wyjaśnienie, dlaczego stawki powinny być co najmniej bliskie, jeśli nie dokładnie takie same, powinno być proste.
uhoh

Odpowiedzi:


1

Skąd wiemy, jak szybko obraca się powierzchnia gwiazdy neutronowej?

Przypuszczam, że nie znamy odpowiedzi z całkowitą pewnością, ale powiedziałbym, że uważamy, że wiemy z dobrą pewnością. Ponieważ mamy solidne dowody wraz z modelem, który pasuje do tych dowodów.

Rozumiem, że możemy zliczać impulsy w czasie, ale skąd wiemy, że magnetosfera obraca się wraz z powierzchnią gwiazdy neutronowej?

Przypuszczam, że tak naprawdę nie jesteśmy tego pewni. Ale nie mogę wymyślić żadnego procesu, w którym stacjonarne sferyczne ciało może emitować regularne impulsy promieniowania.

Czy możemy zmierzyć obrót gwiazdy neutronowej w jakikolwiek inny sposób, jak przesunięcia czerwono-niebieskie? Powinno to być dość trudne z powodu małego promienia i dużej odległości, ale czy jest to możliwe? Czy to już jest zrobione?

Nie i nie Przynajmniej o ile wiem. Ale większość tego, co wiem, pochodzi z Krainy Mrozu George'a Greensteina. Pierwsza połowa książki dotyczy gwiazd neutronowych. Pochodzi z 1984 roku i może być trochę nieaktualny. Ale o ile wiem, nie ma w tym nic złego i niezależnie od tego jest to dobra lektura. Pamiętaj, że możesz kupić używaną kopię dość tanio.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


4
Istnieją oczywiście oczywiste sposoby wytwarzania impulsów z nierotującej gwiazdy; pulsacje dla jednego! Jednak pytanie nie wymaga dowodów na to, że pulsary są wytwarzane przez obracające się gwiazdy neutronowe.
Rob Jeffries

5
„... mamy solidne dowody wraz z modelem, który pasuje do tych dowodów.” Powinieneś nazwać i opisać te dowody oraz dodać link lub dwa dodatkowe. Pytanie „Skąd wiemy ...” wymaga lepszej odpowiedzi na zmianę stosu, niż istnieją dowody .
uhoh
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.