Jaka jest jasność Alpha Centauri od Proxima Centauri?


21

To oczywiste, ale chciałbym również porównanie. Czy światło jest wystarczające do zobaczenia? Jak zakłócona będzie ciemność tonalna w miejscu przeciwległym do „bieguna słonecznego”?


#JustForInformation: Wydaje mi się, że przez biegun słoneczny masz na myśli punkt, w którym słońce jest bezpośrednio nad głową? Prawdziwą nazwą tego jest punkt subolarny . Przeciwnie do tego byłyby antypody punktu subolarnego .
Oscar Bravo

Odpowiedzi:


30

Nie blisko możliwości czytania.

Proxima Centauri ma około 13 000 jednostek AU z dwóch podwójnych gwiazd Centari. Razem mają około dwa razy większą jasność niż Słońce, ale przy 13 000 AU to około 2/169 000 000 światła widzialnego, które Ziemia dostaje ze Słońca.

Zmiana jasności Księżyca w pełni w stosunku do Słońca wynosi od 1 do 440 000, więc, zgodnie z matematyką, obie gwiazdy świeciłyby około 1/190 tak jasne jak księżyc w pełni. To sprawiłoby, że te 2 gwiazdy byłyby jak dotąd najjaśniejszymi gwiazdami na niebie Proxima Centauri, ale daleko im do światła do czytania. Razem dwie gwiazdy byłyby około 10 razy jaśniejsze niż Wenus u szczytu Wenus. (Wenus jest około 1 / 2000th tak jasna jak księżyc, -4,4 jasności pozornej do -12,6 dla Księżyca).

Myślę, że byłoby to wystarczająco jasne, aby było widoczne w ciągu dnia pod ziemią jak niebo przez większość czasu.

Dwie gwiazdy też byłyby bardzo blisko siebie, maksymalna widoczna odległość między nimi wynosiłaby w przybliżeniu 1/4 średnicy księżyca w pełni, gdzie nadal byłyby widoczne oddzielne gwiazdy, gdy byłyby daleko od siebie, ale przechodziłyby blisko siebie może też zdaje się dotykać gołym okiem.

Dwie gwiazdy okrążają wokół siebie pełną orbitę za 79,9 lat, więc zmiana byłaby zauważalna przez całe życie człowieka.


4
Hmm ... Spodziewam się, że ludzkie życie na Proxima Centauri byłoby raczej krótkie. ;)
reirab

@reirab: czy nie byłoby lepiej, gdybyśmy wszyscy założyli, że pytanie i odpowiedź oznaczają „z planety krążącej wokół Proxima Centauri” zamiast „z powierzchni Proxima Centauri”? :)
vsz
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.