Jak po raz pierwszy ustaliliśmy odejście Ziemi od sferyczności?


10

Jestem bardzo zainteresowany poznaniem historii badań odejścia Ziemi od sferycznej symetrii. Jakie były pierwsze metody modelowania niesferycznej geometrii Ziemi? Na przykład istnieją satelity geodezyjne i misje wykorzystywane obecnie do określania pola grawitacyjnego Ziemi, ale jest to „najnowsza” technologia. Oczywiście wcześniej mieli inne metody.

Odpowiedzi:


7

Isaac Newton był pierwszym, który to złożył i zdał sobie sprawę, że Ziemia ma spłaszczony kształt w 1687 roku. Zobacz 1672 - Wikipedia .

W 1666 r. Robert Hooke doszedł do wniosku, że wahadła mogą mierzyć zmienność grawitacji, ale pozostawało to niezauważone do 1671 r., Kiedy Jean Richter zauważył, że wahadła utrzymują inny czas w pobliżu równika (Gujana Francuska w porównaniu do Paryża).

Mniej więcej w tym czasie, w 1673 roku, Christian Huygens zauważył, że szerokie wahanie wahadła poruszałoby się w bardzo niewielkim owalu, więc aby zegary wahadła były dokładniejsze, huśtawki były trzymane pod niskim kątem, a huśtawka prostopadła, która jednak z rotacją Ziemi, ale nie z konkretnym pytaniem.

Newton jako pierwszy złączył to wszystko, że obserwowane fluktuacje grawitacyjne były spowodowane wybrzuszeniem równikowym i większą prędkością obrotową w pobliżu równika. Artykuł tutaj również przypisuje mu, że jest pierwszy.

Również powiązane: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_geodesy


2
Bardzo ładna odpowiedź! Właśnie przejrzałem podrozdział artykułu o Europie . Wygląda na to, że wkład Newtona był prognozą kształtu Ziemi i dopiero 100 lat później eksperymentalne potwierdzenie zostało potwierdzone. Są to dwa różne rodzaje „determinacji”. Różnice prędkości wahadła mogą być prawdopodobnie spowodowane innymi rzeczami, ale późniejsze pomiary zenitu miały znacznie bardziej geometryczny charakter.
uhoh,

2

Chociaż odpowiedź userLTK słusznie odnosi się do tego, kiedy uświadomiono sobie, że Ziemia powinna być spłaszczona, a nie sferą - głównie pośrednimi środkami - pierwsze bezpośrednie miary odejścia od sferyczności były za pomocą pomiaru nachylenia .

Krótko mówiąc, mierząc różnicę szerokości astronomicznej między dwoma punktami (to jest wzniesieniem niebieskiego bieguna północnego) wzdłuż danego południka i odległości topograficznej między tymi dwoma punktami, możemy obliczyć lokalny promień krzywizny tego południka. Porównując lokalny promień krzywizny na różnych szerokościach geograficznych, możemy wyregulować i elipsować, a nawet przetestować, czy kształt Ziemi jest faktycznie elipsoidą.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.