Czym dokładnie jest „paradoks” w paradoksie Olbera?


19

W zakresie, w jakim rozumiem, paradoks Olbera stwierdza, że ​​gdyby wszechświat był statyczny i jednorodny, powinniśmy widzieć gwiazdę w każdym punkcie nocnego nieba, a zatem nocne niebo powinno być równie jasne jak dzień.

Jednakże, ponieważ nocne niebo jest ciemne i niejednolity, to można powiedzieć, że wszechświat jest nie statyczne i nie jednorodna. Jeśli jednak było to już znane, czym dokładnie jest „paradoks”? Dlaczego nie nazywa się to Obserwacją Olbera lub czymś innym?


2
To ten sam paradoks, jaki zadałem mi w pierwszej klasie gimnazjum, kiedy nasz nauczyciel powiedział, że wszechświat jest nieskończony. Zadałem sobie pytanie, co oznaczałoby, że istnieją nieskończone planety, na których nieskończony ich podzbiór z pewnością będzie nosicielem żywych gatunków, gdzie znowu nieskończone gatunki mogą prowadzić projekty kosmiczne, w wyniku których nieskończone przybycie kosmicznych artefaktów / gatunków na naszą planetę. Pomyślałem więc przez wiele lat, że nie może mieć racji! Rozwinąłem swój własny pogląd na temat tego, co jest wszechświatem i w ciągu ostatnich lat zdałem sobie sprawę, że byłem bliżej tego, co nauka myśli o wszechświecie, a potem kim on był. '^. ^
Zaibis

3
Statyczny, jednorodny i NIESKOŃCZONY. Były to znane (akceptowane) fakty o wszechświecie w tym czasie. Jednak nocne niebo było w większości ciemne. Fakty nie mogą się mylić (tak wszyscy myśleli), więc co jeszcze?
Klaws

2
@Zaibis infinte planet i nieskończony ich podzbiór z przestrzenią nie powoduje nieskończonego przybycia gatunku, ponieważ ten ostatni bit jest czynnikiem gęstości. Jeśli założymy, że wszystkie są ograniczone prędkością światła i wiekiem wszechświata, nawet w przypadku nieskończonych kosmicznych kosmicznych kosmitów nie gwarantujemy, że zobaczą jakiekolwiek dowody z powodu niskiej gęstości.
Mooing Duck

To samo dotyczy paradoksu Olbera
Alchimista

Odpowiedzi:


23

Paradoks Olbera powstał w czasie, zanim idea skończonego wszechświata została zaakceptowana. ( Pomyślano o tym w 1600 roku ). Aby rozwiązać paradoks Olbera, musisz wprowadzić ideę, że wszechświat ma początek lub jest skończonej wielkości. (Uwaga: rozwiązanie nie wymaga rozszerzającego się wszechświata). Wtedy był to paradoks. Prawie wszyscy astronomowie uważali wszechświat za statyczny i nieskończony. Dlatego fakt, że ich obserwacje nie pasowały do ​​tego, czego się spodziewali, sprawił, że był to paradoks.


4
Uwaga. Po raz pierwszy został zasugerowany w 1600 roku, ale nie przez Oblera. Kiedy po raz pierwszy zasugerowano, wszechświat był uważany za skończony w czasie, ale nie było pewne, czy światło porusza się z nieskończoną prędkością.
James K

@JamesK Czy masz referencje na poparcie swojego twierdzenia?
FKEinternet

4
Obler urodził się w 1758 r. I opublikował w 1823 r. Kepler stwierdził problem w 1610 r. Descarte wydaje się ambiwalentny co do prędkości światła, mówiąc, że porusza się natychmiast, ale później wyjaśnia załamanie w kategoriach przyspieszenia światła. Pierwszym pomiarem prędkości światła był Romer w 1676 roku. Początkiem wszechświata jest Rdz 1: 1. Wszyscy ci ludzie byli chrześcijanami.
James K

1
Tylko wyjaśnienie: w moim rozumieniu jako astronomowie nie ustaliliśmy, czy wszechświat jest skończony czy nieskończony. Po prostu nie wiemy (jeszcze) i przy użyciu aktualnych modeli kosmologicznych paradoks Olbera jest rozwiązany w obu przypadkach.
Néstor

2
@FKEinternet W porządku, z twoim stwierdzeniem jest wiele problemów, ale komentarze do tej odpowiedzi nie są miejscem do dyskusji.
Phiteros

4

Pytanie zostało zadane, ale dla kompletności chciałbym zauważyć, że najdokładniejszą i najlepiej zrozumiałą dyskusją o paradoksie Olbera jest E. Harrison w swojej książce Cosmology, the Science of the Universe (CUP 2000).

Warto również zauważyć, że wiemy już, że nocne niebo nie jest w rzeczywistości ciemne: światło z kosmicznego mikrofalowego tła (CMB) dominuje nad wszystkimi innymi źródłami promieniowania, w tym sumą wszystkich gwiazd. Większość promieniowania CMB wychodzi z obszaru mikrofalowego widma elektromagnetycznego. Omówili to M. Longair i RA Sunyaev w czasopiśmie Astrophysical Letters (tom 4 pp65-70 1969) za pomocą następującego szkicuIntensywność promieniowania odbieranego z nieba w całym spektrum elektromagnetycznym.  Linie przerywane były wstępnymi szacunkami, gdy zostały narysowane po raz pierwszy.  Strumień 2,7 CMB jest pokazany jako ciało czarne dominujące na wszystkich innych długościach fal.

Aktualizacje na ten temat opublikowali w 1990 r. M. Ressell i M. Turner ( Comments on Astrophysics , tom 14 p323) i R. Henry w 1999 r. ( Astrophys. J. Vol 516 str. L49-L52).

Więc niebo nie jest ciemne w nocy. Światło nocnego nieba wynika z CMB, a nie z gwiazd. Skończony czas życia gwiazd, skończony wiek wszechświata i kosmiczna ekspansja razem zmniejszyły wkład światła gwiazd.


3

Co to jest paradoks ...

Moja odpowiedź na twoje pytanie nie dotyczy głównie fizyki ani kosmologii, ale pytania, czym w rzeczywistości jest paradoks .

1=2)

Relacja do Olbera

Więc. Pytanie „jaki jest paradoks w Xyz” zakłada, że ​​dzieje się jakaś szczególna „dziwność” lub że w argumencie jest jeden konkretny bit, który czyni go paradoksem, ale nie musi tak być. W Paradoksie Olbera problemem było po prostu to, że założenia (nieskończony rozmiar, jednorodny rozkład, statyczne (tj. Nieruchome, nieśmiertelne) gwiazdy) prowadzą do wyniku, który różni się od tego, co widzimy każdej nocy. Jest to prosty Reductio Ad Absurdum, a termin „paradoks” oznacza tutaj po prostu, że wynik (że wszechświat nie może być nieskończenie duży) był wówczas bardzo nieoczekiwany lub zaskakujący.

Wtedy nie było dla wszystkich oczywistym, że można kwestionować, czy nieskończoność lub statyczne właściwości wszechświata są naprawdę prawdziwe; stąd wielkie słowo „paradoks”. Mogła istnieć możliwość, że podobnie jak w przypadku Żółwia Zenona, wszystkie założenia byłyby w rzeczywistości prawdziwe, a dodatkowo brakowało nam dodatkowej wiedzy (której nie okazało się).

Uwagi

Nie potrzebujesz nieskończonego czasu, więc można go pogodzić ze stworzeniem chrześcijańskim. Jest tak, ponieważ w tym czasie ludzie tak naprawdę nie byli pewni, że światło porusza się ze skończoną prędkością. Nie mieli pojęcia o horyzontach zdarzeń i tym podobnych. Nie wiedzieli, że gwiazdy rodzą się lub mogą umrzeć (Thomas Digges zinterpretował supernową jako gwiazdę, która zbliża się i zaczyna być widoczna). Byli silni zwolennicy „nieskończonego + statycznego”, tj. Digges, Bruno, Galilei.


To także niemiecki.
Barmar

Przez minutę byłem bardzo zdezorientowany, myśląc, że istnieje jakaś nowa forma słowa paradoks, którego nie znałem.
zephyr
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.