Czy wszystkie gwiazdy neutronowe wirują?


13

Wiem, że niektóre z nich są pulsarami i pulsary wirują bardzo szybko, ale czy wszystkie gwiazdy neutronowe wirują? Sądzę, że zrobiliby to z powodu zachowania pędu, ale tak naprawdę nie jestem pewien.


15
Czy w kosmosie jest jakiś obiekt, który się nie obraca?
Dominique

5
Aby odpowiedzieć na retoryczne pytanie Dominique, odpowiedź brzmi: „nie”.
Shufflepants

@Shufflepants: Czy to jest? Podejrzewam, że nawet sztuczny satelita, który celowo został stworzony, aby nie wirować (powiedzmy), że Ziemia lub Układ Słoneczny nadal wirowałyby razem z galaktyką lub czymkolwiek innym.
Wyścigi lekkości na orbicie

1
@LightnessRacesinOrbit Nie można naprawić satelity, aby nie wirował na Ziemi. To po prostu fizycznie niemożliwe. Jedyne, co możesz zrobić, to wejść w ramkę odniesienia obracającego się satelity, a następnie twierdzić, że nie wiruje (tak jak w przypadku Ziemi). Ale to wymaga, abyś powiedział, że reszta Wszechświata obraca się zamiast tego.
zephyr

2
I głównie mówiłem właśnie o tym, że absurdalnie mało prawdopodobne jest, aby cokolwiek miało dokładnie zero zerowego momentu pędu. Jeśli spojrzysz na to z uwzględnieniem zasady nieoznaczoności Heisenberga, jeśli coś w rzeczywistości się nie kręci, nigdy nie będziesz w stanie tego udowodnić. Można by tylko powiedzieć, że wiruje wolniej niż jakaś delta x. A jeśli znajdziesz taki obiekt, który obraca się wolniej niż jesteśmy w stanie zmierzyć, byłoby to całkiem odkrycie. Wszystko się kręci, to tylko kwestia tego, jak szybko.
Shufflepants

Odpowiedzi:


18

Myślę, że można całkowicie bezpiecznie powiedzieć, że wszystkie gwiazdy neutronowe wirują.

4×105

Wydaje się, że młode pulsary rodzą się z okresami rotacji wahającymi się od około 0,01 s do około sekundy. Następnie tracą pęd kątowy w miarę starzenia się.

Trudność w udzieleniu odpowiedzi na pytanie bez dwuznaczności polega na tym, że gdy gwiazdy neutronowe obracają się w okresach dłuższych niż 1-10 sekund (w zależności od siły pola magnetycznego pulsara - patrz zdjęcie poniżej Wang i in. 2011 ), to mechanizm pulsarowy wyłącza się, a gwiazda neutronowa staje się niewidoczna (tak zwana „linia śmierci pulsara”, Zhang 2003 ).

Rozkład okresu Pulsara

Oczekuje się, że spinowanie będzie kontynuowane, nawet po wyłączeniu pulsara, ale sama prędkość spinowania zależy od prędkości obrotowej, więc gwiazda neutronowa nigdy się nie zatrzyma, nawet po dziesiątkach miliardów lat.


1
Ciekawy! Więcej informacji (lub odniesienie) na temat wyłączania mechanizmu pulsarowego?
Charles

@Charles patrz edycja
Rob Jeffries

7

Powiedziałbym, że każdy obiekt gwiezdny się obraca. Wywodzi się z procesu akrecji, który nie może być czysto promieniowy.

Nawet jeśli masz mało prawdopodobną szansę, że gwiezdny obiekt otrzyma odpowiednie siły, aby zatrzymać obrót w miejscu, z którego patrzysz, następnym razem, gdy zostanie na niego przyłożona niewielka siła, zacznie wirować ponownie (nawet bardzo powoli).


To prawda. Pęd kątowy jest właściwością właściwą każdemu swobodnie pływającemu obiektowi. To zawsze jest niezerowe.
userLTK
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.