Jaka jest najbardziej ekstremalna pogoda na innej planecie?


17

Na Wenus jest naprawdę niegościnna pogoda, a także w gazowych gigantach w naszym Układzie Słonecznym. Czy istnieją przykłady jeszcze bardziej ekstremalnych warunków pogodowych na planetach znajdujących się w innych układach słonecznych niż nasz?


Meta pytanie dotyczące trafności pytań z zakresu nauk planetarnych: meta.astronomy.stackexchange.com/questions/1/…
nazwie 2voyage

Odpowiedzi:


21

Powiedziałbym, że HD 189733b jest dobrym kandydatem na najbardziej ekstremalną znaną pogodę na innej planecie (poza naszym Układem Słonecznym).

Według niektórych ostatnich doniesień prasowych uważa się, że temperatura atmosferyczna wynosi ponad 1000 ° C przy wietrze o prędkości 7000 km / h. (Dla porównania z danymi w odpowiedzi Rory Alsop, to około 1900 metrów na sekundę.)

I pada stopione szkło. Bokiem.

AKTUALIZACJA: Jak zauważa Guillochon w komentarzu, HD 80606 b prawdopodobnie ma jeszcze większe wiatry, choć nie są one ciągłe. To Jowianin o wyjątkowo ekscentrycznej orbicie. Cytując artykuł w Wikipedii:

Modele komputerowe przewidują, że planeta nagrzeje się do 555 ° C (1000 ° F) w ciągu zaledwie kilku godzin, wywołując „burze fal uderzeniowych” z wiatrami, które poruszają się szybciej niż prędkość dźwięku, z prędkością 3 mil na sekundę.

co w cywilizowanych jednostkach wynosi około 4800 metrów na sekundę. Prawdopodobnie nie ma deszczu ze stopionego szkła, więc nie jest jasne, że jest bardziej „ekstremalny”.


Wow - nie sądziłem, że udało im się uzyskać dane mapowania termicznego. Ta odpowiedź zdecydowanie wygrywa!
Rory Alsop

1
HD 80606b ma ten jeden rytm, zarówno w ekstremalnych temperaturach (800 K do 1500 K w ciągu 6 godzin), jak i przy prędkości wiatru (~ 5000 m / s).
Guillochon,

@Gillillon, który jest niesamowity ... czy chciałbyś podsumować informacje w odpowiedzi?

@Gillillon: Dodałem twoje informacje do mojej odpowiedzi.
Keith Thompson,

18

Jak dotąd nie mamy nigdzie wystarczająco blisko szczegółów, aby zidentyfikować pogodę na planetach w innych układach gwiezdnych. Mamy nawet trudności z ustaleniem wielkości niektórych z nich, więc może minąć trochę czasu, zanim będziemy w stanie uzyskać dobry pomysł na warunki pogodowe.

Odpowiedź znajdzie się w naszym Układzie Słonecznym.

Jeśli chodzi o skrajności, mamy kilka opcji:

WIATR

Saturn i Neptune mają najwyższe prędkości wiatru, a ponieważ Neptune ma najbardziej ekstremalną różnicę między wiatrami wschód-zachód i zachód-wschód, zaryzykuję stwierdzenie, że ma najbardziej ekstremalną pogodę.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zaczerpnięte z http://www.springerreference.com/docs/html/chapterdbid/366754.html

TEMPERATURA

Pluton jest niesamowicie zimny, ale niewiele się różni, więc czy powinniśmy nazwać to ekstremalnym? Rtęć ma znacznie bardziej ekstremalny zakres temperatur. Od słonecznej (ponad 400 ° C) do zimnej (prawie -200 ° C) daje różnicę 600 stopni Celsjusza!


5

Stopione żelazo i gorący piasek - nie jest łatwo wymyślić coś bardziej ekstremalnego niż to . Dodaj to do wysokiej grawitacji małego, gęstego brązowego karła. Teoria przewiduje, że mogą być tak małe jak 0,75 RJup (jeśli są wystarczająco duże) i znacznie bardziej masywne.

Wiem, że BD nie są planetami. Jednak w niektórych miejscach granice nie są dobrze określone. Następnie wyobrażam sobie, że planeta o dużej masie zbliżona lub nawet powyżej tego, co astronomowie określają jako minimalną masę dla BD, może mieć podobną pogodę. A może nie?

Ta masa może wynosić od 10 do 17 MJ w zależności od metaliczności i innych parametrów. Widziałem te liczby w artykule na stronie arxiv.org - przepraszam, że nie pamiętam teraz, jak się nazywa. I wydaje się, że na listach netto są planety cięższe niż te.

Dzięki grawitacji Jowisza Io ma stopiony rdzeń i mnóstwo wulkanów. Jaki byłby klimat planety, która podlega znacznie silniejszemu oddziaływaniu pulsara lub nawet czarnej dziury? lub najbardziej ekstremalnych „gorących Jowianów” krążących wokół gwiazdy A / F za kilka dni (lub zaledwie kilka godzin) i przy temperaturze powyżej 3000 K ... Lub przechodząc do innego przeciwieństwa, starożytnego zbuntowanego świata tak zimnego jak okrągła przestrzeń lub jeszcze zimniejszy (na przykład zanurzony w mgławicy „bumerang”) przy wystarczającym ciśnieniu atmosferycznym, aby mieć baseny ciekłego helu.


2

Powiedziałbym o gazowych gigantach: Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie.

Burze na Jowiszu, takie jak Wielka Czerwona Plama lub Oval BA, są dobrze znane.

Burze na Saturnie, takie jak Dragon Storm lub Great White Spot, są dobrze znane.

Burze na Uranie nie są powszechne, ale jest jedna: Mroczna Plama Urana.

Burze na Neptunie są bardzo częste: dawna Wielka Ciemna Plama, dawna Skuter i wiele więcej.

Zdarzają się również burze na planetach wewnętrznych:

Burze na Marsie są dość rzadkie, ale jeden typ nie jest diabelskim pyłem.

Burze na Wenus są powszechne, pojawiają się cyklony podobne do burz na Ziemi.

Burze na Merkurym zdarzają się niezwykle rzadko, głównie z powodu braku atmosfery.

Wszyscy znacie burze na Ziemi.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.