Jak wygląda orbita Słońca w Układzie Słonecznym?


11

Wszystko w Układzie Słonecznym obraca się wokół „barycentrum”: ogólnego środka masy. To centrum nie znajduje się w centrum Słońca. Niektóre artykuły i eseje, które przeczytałem, posuwają się tak daleko, że sugerują, że pozycja barycentrum nie ma zestawu stałych współrzędnych w systemie: waha się.

Dobrze. Ponieważ wszystko, w tym Słońce, obraca się wokół tego centrum barcowego, Słońce musi mieć wokół siebie własną orbitę. Jak to wygląda? Jak duży jest Jak eliptyczny?

(W moich badaniach próbowałem i nie udało mi się ustalić, czy środek ciężkości znajduje się w Słońcu, czy poza nim. Tak czy inaczej, orbita jest orbitą).


2
Czy twoje badania obejmowały wyszukiwanie w Internecie „centrum układu słonecznego”? Np. Obraz 4.bp.blogspot.com/-40miHh9ddms/UkdtFuAj-UI/AAAAAAAAAEa0/... lub film m.youtube.com/watch?v=_IHXj8k2jqc
Rob Jeffries

@RobJeffries: Oczywiście, podobnie jak twój. Czy byłeś w stanie ustalić na podstawie tych dwóch ogniw rozmiar i kształt orbity Słońca? Po prostu ciekawy. Bo nie byłem.
Ricky,

1
Nieco dalej w dół listy wyszukiwania, jest odwrotnie. qph.is.quoracdn.net/…
Rob Jeffries

@RobJeffries: Zdjęcie jest tak samo piękne, jak inne. Przypuszczam, że fakt, że nie informuje, jest tylko niewielką wadą.
Ricky

Odpowiedzi:


14

W przypadku, gdy nikt nie może skorzystać z linków w moim komentarzu (powyżej), oto dwa zdjęcia, o których wspomniałem. Od: tu i tutaj .

Ruch środka ciężkości Układu Słonecznego względem Słońca

ślad centrum słonecznego

Pierwsze twierdzą, że pokazują ślad centrum układu słonecznego w heliocentrycznej ramce odniesienia. Zewnętrzne żółte kółko oznacza fotosferę Słońca. Drugi wykres twierdzi, że pokazuje ślad środka Słońca w barocentrycznej ramce odniesienia. Żółte kółko pokazuje fotosferę Słońca w skali. Jak widać, fabuły są (prawie) takie same! Biorąc pod uwagę, że przechodzenie z jednej ramki do drugiej jest tylko tłumaczeniem, przypuszczam, że oba mogą mieć rację, pod warunkiem, że osie xiy są odpowiednio zdefiniowane.

Aby odpowiedzieć na postawione pytania: „Jak to wygląda” - wygląda jak te dwa zdjęcia. „Jak duży jest?” Jak widać, maksymalne oddzielenie środka ciężkości od centrum słonecznego wydaje się wynosić około 2 promienie słoneczne w skali czasowej objętej tymi wykresami, ale jest tak małe, jak jedna dziesiąta promienia słonecznego (np. W 1950 r.). „Jak eliptyczny?” W rzeczywistości nie jest to skomplikowana superpozycja spowodowana przez orbity głównie Jowisza i Saturna, ale wszystkie planety przyczyniają się w większym lub mniejszym stopniu.

Barycentrum jest obliczane na podstawie chwilowych pozycji wszystkich dyskretnych mas w Układzie Słonecznym. Nie wiem na pewno, ale zakładam, że obejmuje on wszystkie planety i że wszystko inne jest pomijalne w skali grubości linii.


Czy możesz podać linki i wyjaśnić źródła tych obrazów w swojej odpowiedzi? Byłoby o wiele bardziej interesujące i pouczające, gdybyś mógł wyjaśnić, w jaki sposób są one generowane, niż po prostu powiedzieć „tutaj są!”.
FJC

4
Możesz użyć wyjścia JPL HORIZONS, aby stworzyć własną fabułę; wybierz Barycentrum Wektory, Słońce i Układ Słoneczny. Jeśli iloczyn masy i promienia orbity każdej planety jest proporcjonalny do jej udziału w przesunięciu Słońca od barycentrum, sądzę, że Jowisz stanowi 49%, Saturna 27%, Urana 8%, Neptuna 15%.
Mike G

1
(Rob, wiem, że to jest stare, ale) przepraszam za pytanie początkującego, czy możesz wskazać jakiś punkt początkowy / jakieś szczegóły, jak dokładnie szkicowana jest orbita, jeśli ktoś zna chwilowe pozycje obiektu na orbicie ?
299792458,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.