Dlaczego wydaje się, że komety mają ciągły dopływ pyłu?


14

Komety krążące wokół Słońca mają ogon skierowany w stronę przeciwną do Słońca z powodu wiatru słonecznego.

(Ściśle mówiąc, kometa może mieć zarówno ogon typu I - ogon jonowy, jak i ogon typu II - ogon pyłu. To pytanie dotyczy ogona typu II - ogona pyłu).

Teraz rozumiem, że niektóre źródła pyłu to lotne materiały w komecie utleniające się z powodu bliskości komety do Słońca. Ale z pewnością niektóre z tych komet krążą od setek tysięcy lat (jeśli nie milionów). Dlaczego nadal mają niewydane paliwo? Dlaczego nadal są zakurzone? Czy do tej pory nie zdmuchnął już całego pyłu?

Moje pytanie brzmi: dlaczego wydaje się, że komety mają ciągły dopływ pyłu?


3
Wyrzucany pył stanowi niewielki ułamek całkowitej masy komet, a odsetek czasu spędzonego przez kometę blisko Słońca jest niski w porównaniu z czasem trwania ich orbit, więc nie zawsze wydają się tak „zakurzone”.
Dziekan

2
Przyjmuję z zewnątrz, że kiedy zabraknie im substancji lotnych z odsłoniętej powierzchni, aby zapewnić ogonowi lub śpiączce przy silnym świetle słonecznym, po prostu nie będzie już klasyfikowany jako kometa. Jest to raczej kwestia tradycyjnej rachunkowości historycznej niż odpowiedniego opisu przyrody w dzisiejszym rozumieniu. Kometa wyłącza się, gdy większość substancji lotnych na jej powierzchni sublimuje. Jak śnieg zaorany na rogu ulicy. Wczesną wiosną śnieg topnieje, co zwiększa koncentrację piasku i brudu na jego powierzchni, blokując światło słoneczne i spowalniając dalsze topnienie.
LocalFluff,

Nie wiem wystarczająco, aby nazwać to odpowiedzią, ale kiedy kometa jest nieaktywna, nie będzie „zbierać” trochę „pyłu”, ponieważ jest to właściwie jedyna masa wokół. Nie dużo pyłu, ale jeśli „spali” 100 kg pyłu na orbitę i zyskuje 2 kg pyłu na orbitę, wydłużyłoby to jego żywotność.
coteyr

To próżnia, brak tlenu - czy faktycznie pali?

Odpowiedzi:


15

Afρ1013kg

W rzeczywistości komety są aktywne tylko wtedy, gdy znajdują się w pobliżu peryhelium, i są tylko w pobliżu peryhelium przez niewielką część swojej orbity. Złóż to razem, a będziesz mieć potencjał aktywnego życia przez setki tysięcy lat.

Jednak w końcu kometom brakuje lotnych substancji, w których stają się nieaktywne i wyglądają jak małe ciemne asteroidy. Przykładem tego jest obiekt 2015 TB145 , który minął Ziemię w Halloween 2015.

Uwaga: nie „utleniając”, ale „odparowując” lody w komecie zamieniają się w gaz, ale nie pali się.


2
Szczerze mówiąc, 2000 lat to w zasadzie nic w astronomicznych skalach czasowych. Myślę, że potrzeba więcej matematyki, aby obliczyć typowy czas aktywności komety na orbicie w porównaniu do typowego czasu trwania całej orbity komety, a na tej podstawie typowej liczby orbit, które kometa mogłaby osiągnąć, zanim stanie się nieaktywna . Wynik, w porównaniu z całkowitym wiekiem Układu Słonecznego, może być interesujący. Zwłaszcza jeśli okaże się, że minie kilka miliardów lat, ponieważ oznaczałoby to, że nowe komety powstają w ciągu życia Układu Słonecznego.
aroth

1
@aroth: Zwykle wyjaśnia się, że większość komet (lub „prekursorów komet”?) spędza całe swoje życie na bardzo odległych orbitach, gdzie nigdy nie stają się aktywne, tworząc hipotetyczną chmurę Oorta. Co jakiś czas jeden z nich będzie zaburzony i spadnie w stronę słońca. Niewielka ich część będzie jeszcze bardziej zaniepokojona, gdy przejdą przez wewnętrzny układ słoneczny, a tym samym stracą wystarczającą ilość energii, aby skończyć z okresami orbit na skalę ludzką. Tak więc populacja komet „podobnych do Halleya” jest ciągle uzupełniana.
hmakholm opuścił Monikę

2
Kometa Halleya, być może najbardziej aktywna znana, może być „widoczna” przez może dwa miesiące z każdego okresu 74–79 lat. 2000 lat działalności w dwumiesięcznych częściach oznacza około 12000 orbit. Mogłoby więc z łatwością być bliskie swojej obecnej orbitalnej charakterystyce przez milion lat, gdyby było „typowe” (co najwyraźniej nie jest).
user2338816,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.