Czy Słońce się obraca?


79

Planety obracają się w następstwie ich powstania, chmury pyłu, które się skompresowały, tak się zmieniły, a bezwładność wciąż je obraca.

Dość łatwo jest udowodnić, że ciała planet obracają się, po prostu obserwując, jak ich cechy poruszają się po horyzontach.

Jednak astronomom amatorom wydaje się to łatwiejsze do rozpoznania w przypadku Słońca.

Czy Słońce również obraca się jako produkt uboczny jego stworzenia? Jakie są dowody na poparcie tego? Czy słońce ma jakieś wnikliwe cechy, które sprawiają, że widać, że się obraca?


4
Dlaczego Galileo niepokoił?
Rob Jeffries

Odpowiedzi:


80

Tak .

Nie obraca się jednakowo, różne części mają różną prędkość kątową (jako ciało wykonane z plazmy może sobie z tym poradzić).

Mierzenie tego w teorii jest dość łatwe, wystarczy śledzić ruch plam słonecznych. Nie jest to jednak tak proste jak obliczanie zmian we względnych pozycjach plam słonecznych, ponieważ Ziemia obraca się i obraca, co utrudnia obliczenia. Pomiar ten można wykonać, używając sfery niebieskiej (pola gwiazd, które widzimy) jako „ustalonego” punktu odniesienia i obserwując, w jaki sposób Ziemia i plamy słoneczne poruszają się względem tego.

Prawie wszystko we wszechświecie obraca się / kręci, przynajmniej trochę, ponieważ trudno jest pozbyć się momentu pędu. Można go przenosić z ciała na ciało, ale aby ciało osiągnęło zerowy moment pędu, musi spotkać inne ciało z dokładnie tym samym momentem pędu i zderzyć się z nim w określony sposób. Ponieważ jest to dość rzadkie, wszystkie ciała niebieskie obracają się.

Ponadto obracające się ciało, które obraca się, w końcu zacznie wirować z powodu sił pływowych.


Gdyby więc słońce nie obracało się, zacząłoby to robić (choć wydaje się niezwykle powolne) dzięki swojej rewolucji wokół Drogi Mlecznej?
VF1

32

Tak, Słońce się obraca. Można to zaobserwować, śledząc różne cechy Słońca, takie jak plamy słoneczne, jasne punkty rentgenowskie, dziury koronalne, włókna i małe elementy strumienia magnetycznego. Innym sposobem określenia prędkości obrotowej Słońca jest pomiar linii widmowych na krawędzi dysku Słońca i określenie ich przesunięcia ku czerwieni.

Uważa się, że obrót Słońca wynika ze sposobu, w jaki pierwotna chmura gazu zapadła się, tworząc Słońce. Jest również prawdopodobne, że Słońce początkowo obracało się znacznie szybciej, gdy się formowało, niż ma to miejsce dzisiaj. To spowolnienie było prawdopodobnie spowodowane przez „rozerwanie magnetyczne”, w którym silne pola magnetyczne wypychające nasze pierwotne Słońce na wiatr słoneczny przeciwdziałały rotacji.

Dzisiaj powodem, dla którego Słońce obraca się z różną prędkością kątową przy różnych szerokościach słonecznych, są efekty hydromagnetyczne. Uważa się, że jedną z przyczyn jest natura konwekcji w zewnętrznej trzeciej części Słońca. Co ciekawe, poniżej obwiedni konwekcyjnej, poniżej granicy zwanej tachokliną, Słońce obraca się jako sztywne ciało. Więcej na ten temat można znaleźć w Schou i in., 1998


3
+1 Ta odpowiedź jest znacznie bardziej informacyjna niż odpowiedź zaakceptowana. Pakujesz wiele jasnych wyjaśnień i opisu fizycznego w dziesięć schludnych zdań!
uhoh,

13

Chociaż jest już za późno, aby odpowiedzieć na to interesujące pytanie, ale próbuje dodać jeszcze kilka punktów.

Tak, słońce się obraca.

Teraz pojawia się pytanie, w jaki sposób możemy to sprawdzić?

Możemy to zaobserwować, obserwując plamy słoneczne . Wszystkie plamy słoneczne poruszają się po powierzchni Słońca. Ten ruch jest częścią ogólnego obrotu Słońca wokół własnej osi. Obserwacje wskazują również, że Słońce nie obraca się jako ciało stałe, ale wiruje inaczej. Oznacza to, że obraca się szybciej na równiku Słońca i wolniej na biegunach. (Giganci gazowi Jowisz i Saturn również mają rotację różnicową.) Ruchy plam słonecznych wskazują, że Słońce obraca się co 27 ​​dni na równiku, ale tylko raz na 31 dni na biegunach.

Możesz odnieść się do tego interesującego artykułu: - Czy Słońce się obraca?


1
Oto miłe miejsce do oglądania codziennego ruchu plam słonecznych: spaceweather.com
Wayfaring Stranger

To jest stary wątek, ale uważam to za interesujące. Młode słońca, gdy tylko powstają, często obracają się bardzo szybko. Nie raz na 31 dni, ale raz dziennie lub kilka razy dziennie. Jest to podobne do łyżwiarza, który obraca się szybciej, gdy pociąga za ręce. Zachowanie momentu pędu może powodować, że młode gwiazdy wirują bardzo szybko.
Zwalniają

Nie, zwalniają z powodu sprzężenia wiatru gwiazdowego z polem magnetycznym.
Rob Jeffries

6

Tak, Słońce ma rotację różnicową. Ruch plam słonecznych jest jednym z dowodów na to, że Słońce się obraca. Różnicowy obrót powoduje dziwne skręcone pola magnetyczne, które pokazują się w promieniu Słońca.-1

Jak dotąd wszystkie odpowiedzi rzuciły światło na przyczyny eksperymentalne. Ale możesz to powiedzieć z całkowitą pewnością, bez obserwacji astronomicznych, które obracają Słońce.

Logika jest taka, że ​​każdy zamknięty system ma środek masy niezmieniony, chyba że działa na niego jakaś siła zewnętrzna. Biorąc pod uwagę, że Ziemia obraca się wokół Słońca, układ formujący Ziemię i Słońce musi mieć środek masy, który się nie zmienia. Dlatego Słońce musi się obracać, aby przeciwdziałać zmianie środka masy spowodowanej obrotem Ziemi. Tak samo dzieje się z każdym innym układem należącym do naszego układu słonecznego.


1
Obrót Słońca nie zrobiłby nic, co przeciwdziałałoby ruchowi Ziemi. Słońce krąży wokół środka masy Układu Słonecznego; to właśnie utrzymuje środek masy zasadniczo niezmieniony.
HDE 226868
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.