Czy system Jowisza-Słońca jest uważany za jakiś system dwójkowy?


14

Ponieważ Jowisz jest bardzo masywny, jest to jedyna planeta (w naszym Układzie Słonecznym), której środek masy znajduje się poza Słońcem. ( Źródło )

Gdyby Jowisz był gwiazdą, tworzyliby «gwiazdę podwójną».

Gdyby Słońce było planetą, utworzyliby oni „podwójną planetę”.

Skoro Słońce jest gwiazdą, a Jowisz jest planetą, czy ma to szczególne imię?

Czy Jowisz ma szczególny status czy szczególny wpływ na nasz Układ Słoneczny z powodu swojej ciężkiej masy?

Ponieważ środek masy Jowisza-Słońca leży poza jego objętością, oznacza to, że Słońce porusza się wokół tego środka masy. Czy ma to wpływ na orbity Merkurego, Wenus, Ziemi i Marsa?


2
Układy złożone z innych obiektów oprócz gwiazd są obecnie źle zdefiniowane. Na przykład Pluton-Charon powinien technicznie być podwójnym układem planet karłowatych, ale IAU jeszcze go nie rozpoznaje.
nazwie 2voyage

2
Mam problem ze zrozumieniem pytania. Status określony przez kogo iw jakim celu?
TildalWave,

Since Jupiter-Sun's center of mass lies outside the volume of the Sun, that means that the Sun moves around that center of massWszystkie obiekty krążą w centrum ciężkości między dwoma obiektami, nie tylko Jowisz.
asawyer,

@TildalWave o nazwie 2voyage sprytnie zmienił nazwę mojego pytania. Mam nadzieję, że to jest jaśniejsze.
Thibault,

1
Stare pytanie Zdaję sobie sprawę, ale jednym problemem związanym z używaniem barycentrum na zewnątrz / wewnątrz promienia większych obiektów jest to, że rzeczy dryfują. Nasze słońce będzie rosło, podobnie zmienia się nasza definicja naszego układu słonecznego, gdy nasze słońce się powiększa - wydaje się to okropnie złym układem do kategoryzacji. Nasz Księżyc powoli odpływa z Ziemi i za kilka miliardów lat może kwalifikować się jako układ połączony z centrum zaporowym tuż poza Ziemią (średnio, biorąc pod uwagę, że będzie miał orbitę eliptyczną). Czy wtedy przestaje być księżycem? Myślę, że to matematyczna sztuczka bardziej niż użyteczna definicja.
userLTK

Odpowiedzi:


10

Nie jestem pewien, czy rozumiem całkowicie twoje pytanie, ale dołożę wszelkich starań, aby udzielić porządnej odpowiedzi. Prawdą jest, że skład Jowisza jest bardzo podobny do składu Słońca (bardzo podobny w przybliżeniu obfitość i i dość podobny w gęstości). Problem polega na tym, że Jowisz nie jest wystarczająco masywny, aby mieć wewnętrzne ciśnienie i temperaturę, aby ulec fuzji jądrowej. Jowisz nie ma żadnego szczególnego statusu poza tym, że jest Królem Planet w naszym Układzie Słonecznym.H.H.mi

Jeśli chodzi o ostatnią część pytania, wszystkie obiekty krążą wokół środka masy. Chociaż Słońce jest znacznie masywniejsze, środek masy leży bardzo blisko środka gwiazdy (z wyjątkiem Jowisza, w którym CoM leży poza Słońcem i ma w przybliżeniu długość jego promienia). Dlatego wszystkie planety w naszym Układzie Słonecznym krążą wokół Słońca. To rzeczywiście spowoduje niewielkie zaburzenie wyrównania orbity, ale nie sądzę, aby miało to znaczenie.


Wiem, ale w tym przypadku środek masy znajduje się poza Słońcem, ponieważ Jowisz jest bardzo masywny. Co sprawia, że ​​jest to szczególny przypadek. Zobacz en.wikipedia.org/wiki/Double_planet#Center-of-mass_definition Dziękujemy za odpowiedź.
Thibault,

Masz rację, Jowisz jest rzeczywiście jedynym wyjątkiem (wyjaśnię to w odpowiedzi, żeby było jasne). Chociaż Słońce nie jest planetą, nie jestem pewien, czy obowiązuje klasyfikacja podwójnej planety. Jowisz również nie jest gwiazdą z wyżej wymienionych powodów, więc nie jest to układ podwójny. Nie sądzę, aby istniała specjalna nazwa statusu dla tego rodzaju zjawiska.
Lame-Ov2.0

5

Słońce pali hidrogen, więc jest gwiazdą.

Jowisz nie, więc nie jest gwiazdą. Nawet brązowy karzeł.

Ponieważ ciało inne niż gwiazda krąży wokół gwiazdy, jest to planeta, planeta karłowata lub asteroida / kometa. Ponieważ Jowisz oczyścił swoją orbitę, jest to planeta.

Dlaczego mówię, że Jowisz krąży wokół gwiazdy? Tutaj przechodzę do centrum twojego pytania.

Orbita Słońca wokół centrum galaktyki jest (mniej więcej) kołem. Jeśli narysujesz orbitę Jowisza wokół centrum galaktyki, ma ona pewne retrogradacje i nie zawsze jest wypukła.


5

Nie, nie dlatego, że Jowisz nie jest gwiazdą. Układ gwiazdy nazywamy po prostu „Układem Słonecznym”.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.