Udział SMB dostępny tylko z FQDN lub adresem IP, nazwa netbios nie jest już rozpoznawana


1

Mamy kilka komputerów Mac w naszym biurze, od 10.5.8 do 10.8.2. Jeszcze kilka dni temu wszystkie komputery mogły uzyskać dostęp do wszystkich naszych serwerów plików, działających na serwerze Win 2007, używając tylko nazwy netbios przez „Łączenie z serwerem” w Finderze. Zasadniczo mogą dotrzeć do udziału, łącząc się z „ smb: // Server1 / MyFiles ”.

Kilka dni temu przeprowadziliśmy migrację jednego z naszych serwerów plików ( Server1 ) z fizycznego pudełka do VMWare VM. Od tej zmiany nie byliśmy w stanie połączyć się z naszymi Macami 10,7 i 10,8 za pomocą naszej tradycyjnej metody. Próba wykonania tego powoduje błąd „Nie znaleziono serwera”. Obejście, które znaleźliśmy, polega na tym, że nadal możemy łączyć się za pomocą nazwy FQDN lub adresu IP, takich jak „ smb: //Server1.Domain.Extension/MyFiles ” lub „ smb: //160.1.1.1/MyFiles ”.

Więcej informacji:

 • Środowisko Golden Triangle, AD zapewniające uwierzytelnianie i zarządzanie OD zapewniające zarządzanie
 • 10.6.8 i starsze komputery Mac mogą nadal uzyskiwać dostęp, łącząc się z serwerem smb: // Server1 / MyFiles
 • 10.7 i 10.8 Mac mogą uzyskiwać dostęp tylko przez FQDN lub IP, smb: //Server1.Domain.Extension/MyFiles
 • Domena wyszukiwania nadal poprawnie wypełnia się jako „ Domain.Extension ” w ustawieniach DHCP / DNS zagrożonych komputerów
 • Pingowanie Server1 od dotkniętego Mac jest udany, adres zapełnia jak Server1.Domain.Extension
 • Unbinding i rebinding nie ma wpływu
 • Porównując zainfekowany, niedawno zmigrowany serwer do naszego innego działającego serwera w Directory Utility pokazuje tylko jedną różnicę. Wartość dsAttrTypeNative: servicePrincipalName różni się między tymi dwoma.
  • Działający serwer Server2 ma dwie wartości: HOST / Server2 i HOST / Server2.Domain.Extension
  • Serwer, którego dotyczy problem, Server1, ma trzy wartości: HOST / Server1, WSMAN / Server1 i WSMAN / Server1.Domain.Extension

Moją pierwszą myślą były problemy ze zgodnością SMB, które pojawiły się, gdy Lion został wydany po raz pierwszy, ale biorąc pod uwagę, że wszystko działało sprawnie aż do migracji serwera, nie mogę sobie tego wyobrazić. Rozważaliśmy również DNS, ale przy prawidłowym pingowaniu i prawidłowym łączeniu starszych komputerów Mac i Windows trudno nam w to uwierzyć.

Czy ktoś wpadł na to wcześniej lub ma jakieś pomysły?

Odpowiedzi:


2

Przez ostatnie dwa lata korzystałem z 10.7 i posiadałem serwer Windows 7 w szafie, którego używam do udostępniania plików wszystkim użytkownikom komputerów Mac i Windows w naszym biurze, z których każdy ma równe kwoty ze względu na ich różne role (Rachunkowość, kodowanie, edycja na FCP). Jako technik wsparcia Apple, widziałem wielu moich klientów z dziwnymi problemami, gdy tylko się uaktualnili i sprawiło, że zawahałem się przejść do Mountain Lion; ale właśnie kupiłem nowego Macbooka Pro iw końcu chciałem sprawdzić, czy mogę rozwiązać wszelkie problemy z uaktualnieniem, które miałem, aby pomóc przyszłym klientom.

OCZYWIŚCIE! Pierwszą rzeczą, która się wydarzyła, była moja zdolność łączenia się z udziałami Windows przy użyciu nazwy Netbios. Nawet przy tych samych ustawieniach migracji z 10.7 do 10.8, musiałem teraz użyć adresu IP serwera, jak to przedstawił Pan Rabbit, lub instalując Sambę ... trudne zadanie z mnóstwem poleceń Terminalu . Nie interesuje się przesadą; Podoba mi się zasada brzytwy Ockhama, jeśli chodzi o te rzeczy.

Postanowiłem przyjrzeć się temu, co mogę zrobić z tym problemem, ponieważ wczoraj próbowałem go rozwiązać, ale nie mogłem tego zrozumieć. Po nocnym odpoczynku (i mocnym kubku Joe) odpowiedź ujawniła się. (Używam 10.8.4, fyi.)

 1. Otwórz System Preferences.
 2. Idź do Network.
 3. Podświetl swój Network(ethernet lub bezprzewodowy) i kliknij Advanced...przycisk.
 4. Wybierz WINSz elementów menu. Zaktualizuj swoją NETBIOSnazwę komputera Mac.
 5. Upewnij się, że grupa robocza jest taka sama jak udział, z którym się łączysz.
 6. Wprowadź IP Addressudostępniony zasób (komputer z systemem Windows).

Zwykle zajęło to od 10 do 20 sekund na rozwiązanie udziałów sieciowych; teraz ładują się w ciągu około 2 sekund.


1

Nasza osoba z sieci to zrozumiała. To było jego wyjaśnienie problemu i poprawki, na wypadek gdyby ktoś wpadł na podobny problem migracji w przyszłości

Korzystając z polecenia wyszukiwania smbutil w terminalu, mogłem zobaczyć, że komputery Mac rozpoznają nazwę NETBIOS serwera na dwa nieprawidłowe adresy IP. Ponieważ SMB używa WINS do rozwiązywania nazw, udało mi się znaleźć obraźliwe adresy IP, wysyłając zapytanie do listy WINS. Usunąłem stare i wstawiłem je statycznie dla Server1.

Stało się tak, ponieważ konwersja do vsphere nie przynosi informacji o sieci, ponieważ przypisuje ona nowe niki. Nowe nics odebrały DHCP i zostały zarejestrowane w WINS i DNS w ten sposób. Od razu zmieniliśmy DNS, aby działał dla FQDN i komputerów z systemem Windows. Coś do zrobienia po konwersji następnym razem.


Byłem ciekawy, czy WINS jest zaangażowany, ale sam nie dotykam naszych serwerów Windows. Cieszę się, że to zrozumiałeś!
bispymusic

Znam to uczucie, już dawno przestałem zajmować się serwerami Windows. Nie trzeba dodawać, że cieszyłem się, że pozwoliłem facetowi z sieci to rozgryźć!
Panie Rabbit,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.