Jak mogę usunąć wszystko z mojego MacBooka Pro przed jego sprzedażą?


14

Mam komputer Mac z systemem Snow Leopard i zamierzam go uaktualnić do Mountain Lion i sprzedawać w serwisie eBay. Mam jednak tylko jeden dysk twardy i jestem pewien, że nie mogę użyć czegoś w moim systemie operacyjnym do usunięcia mojego systemu operacyjnego i wszystkich danych użytkownika.

Czy istnieje coś takiego, co jest wbudowane w oprogramowanie wewnętrzne, które mogę zrobić przy rozruchu, czy w inny sposób?

Mam kod źródłowy na moim komputerze Mac dla zastrzeżonego oprogramowania wielu korporacji i nie mogę ryzykować, że ktoś uzyska dostęp za pomocą dowolnego narzędzia do odzyskiwania dysku. Planuję użyć kasowania z 7 przebiegami zamiast po prostu usunąć katalog.2
@patrix Zostawmy to otwarte, ponieważ tak naprawdę nie jest to duplikat - SL do ML, a czyszczenie / sprzedaż wydaje się wystarczająco szczegółowe, nawet jeśli niektóre odpowiedzi pokrywają się.
bmike

Odpowiedzi:


12

W systemie Snow Leopard konieczne byłoby uruchomienie z zewnętrznego systemu operacyjnego, aby wyczyścić dysk.

W Mountain Lion (lub Lion) system tworzy HD odzyskiwania, dzięki czemu można samodzielnie wyczyścić komputer Mac. Jest to znacznie, znacznie szybsze i łatwiejsze zadanie, dlatego zalecamy najpierw uaktualnienie, a następnie wyczyszczenie przy użyciu rozruchu odzyskiwania i Narzędzia dyskowego.

Osobiście zrobiłbym te kroki (i możesz pominąć pierwsze trzy kroki, jeśli chcesz, ponieważ rzeczy zostaną później usunięte, niezależnie od tego, czy posprzątasz najpierw, czy nie) :

 1. Utwórz nowe konto administratora w systemie Snow Leopard - nazwij je Apple lub coś ogólnego i ustaw je jako konto, które loguje się na komputerze Mac.
 2. Wyloguj się ze wszystkich kont i uruchom ponownie
 3. Usuń swoje konto i pozwól systemowi na szybkie usunięcie treści
 4. Zainstaluj Lion lub Mountain Lion
 5. Zainstaluj aktualizacje systemu operacyjnego, a następnie zamknij komputer Mac
 6. Uruchom ponownie w OS X Recovery - przytrzymaj klawisz Command-R podczas uruchamiania
 7. Użyj Narzędzia dyskowego, aby wykonać wymazywanie z siedmiu przebiegów lub dowolny poziom czyszczenia, który wolisz .
 8. Zamknij Narzędzie dyskowe, aby wrócić do głównego menu odzyskiwania
 9. Zainstaluj ponownie system operacyjny na wyczyszczonym dysku z menu głównego
 10. Wyłącz komputer Mac po zainstalowaniu systemu operacyjnego, aby kupujący zyskał „Witamy na komputerze Mac”, ale nie ma szans na odzyskanie plików lub danych

Gdybym kasował osobisty komputer Mac, zrobiłbym jednoprzebiegowe zero, a następnie włączyłbym FileVault na Mountain Lion. To zajęłoby zera, a następnie bezpiecznie zaszyfrowało każdy blok - tak, aby żadne dwa bloki nie były identyczne na dysku. Gdyby istniały dane robocze, mógłbym powtórzyć ich zerowanie i włączyć drugą przepustkę FileVault lub postępować zgodnie z wszelkimi zasadami zatwierdzonymi przez pracę w zakresie usuwania poufnych danych. W rzeczywistości każdy, kto chce odzyskać dane z jednoprzebiegowego zapisu zer, musi rozebrać dysk na części w czystym pokoju i zobrazować go za pomocą drogich narzędzi, więc mieszanie rzeczy z FileVault wydaje mi się wystarczającą przesadą.

Możesz także poszukać tutaj odpowiedzi i komentarzy na temat sprzedaży komputera Mac z oprogramowaniem, które jest licencjonowane do pobierania, takich jak Lion i Mountain Lion - większość ludzi prosi sprzedawcę o wiadomość e-mail i przekazuje mu zakup, aby kupujący miał legalną kopię. Moje powyższe kroki nie utrzymają Twojego identyfikatora Apple ID na komputerze Mac, a intaller sam się usunie, więc w najgorszym przypadku sprzedawca może cofnąć usunięcie tego pliku i odzyskać użyty adres e-mail Apple ID. Aby temu przeciwdziałać, możesz uruchomić odzyskiwanie po zainstalowaniu systemu operacyjnego i wyczyścić wolne miejsce za pomocą Narzędzia dyskowego.


Dlaczego musisz usunąć konto przed zainstalowaniem Mountain Lion?
Lri

@LauriRanta Nie trzeba go usuwać, ponieważ później nastąpi całkowite usunięcie. Psychologicznie dobrze jest zrobić ten krok, ponieważ porzucisz kopie zapasowe i poczujesz, że to Twój Mac, ale w rzeczywistości - pierwsze trzy kroki można lepiej wyedytować jako bezcelowe machanie ręką, prawda?
bmike

Wiem, że to jest stare i może go nie zobaczysz, ale ... w każdym razie spróbowałem tego na lwie z Maca pod koniec 2008 roku (10.8.5, naprawdę nie wiem, co to za zwierzę, pazurczatka czy coś takiego) punkt: Nacisnąłem polecenie R, a Mac po prostu poszedł prosto na moje hasło, jak zwykle. Chcę też usunąć tę rzecz, na wypadek, gdy ją oddam.
Jesse,

2

Jeśli inni mają Lion lub nowszą wersję OS X, możesz usunąć i ponownie zainstalować OS X z partycji odzyskiwania. Zobacz http://support.apple.com/kb/PH11273 .

 1. Uruchom ponownie i przytrzymaj Command-R podczas uruchamiania.
 2. Otwórz Narzędzie dyskowe i usuń albo główną partycję OS X (jak Macintosh HD, wcięcie poniżej napędu) lub cały dysk. Jeśli masz dysk twardy, a nie dysk SSD, możesz bezpiecznie usunąć dane, naciskając przycisk Opcje bezpieczeństwa i wybierając na przykład opcję kasowania 3-przebiegowego.

 3. Zamknij Narzędzie dyskowe i wybierz Zainstaluj OS X.

Usunięcie konta użytkownika nie jest konieczne przed usunięciem partycji lub dysku.

Jeśli nie masz innych partycji, takich jak partycja Bootcamp, możesz po prostu usunąć główną partycję OS X. To właśnie powyższy artykuł KB oznacza dysk startowy. Usunięcie całego dysku powoduje również usunięcie partycji odzyskiwania, która jest ukryta przed Narzędziem dyskowym. Jeśli nie uruchomisz ponownie komputera Mac, zawartość partycji odzyskiwania zostanie załadowana do pamięci i będziesz mógł ponownie zainstalować system OS X. Jeśli ponownie uruchomisz komputer Mac, dysk będzie teraz pusty, ale jeśli komputer Mac obsługuje oprogramowanie układowe w trybie odzyskiwania Internetu nadal można uruchomić w trybie odzyskiwania Internetu, co oznacza, że ​​pobiera obraz dysku dla systemu odzyskiwania z serwerów Apple, a następnie normalnie można ponownie zainstalować OS X.

Jeśli masz dysk SSD, przycisk Opcje bezpieczeństwa jest wyszarzony. Zgodnie z http://support.apple.com/kb/ht3680 wymazywanie dysku normalnie może być wystarczająco bezpieczne:

Uwaga: W systemie OS X Lion i napędzie SSD Bezpieczne usuwanie i usuwanie wolnego miejsca nie są dostępne w Narzędziu dyskowym. Te opcje nie są potrzebne w przypadku dysku SSD, ponieważ standardowe wymazywanie utrudnia odzyskanie danych z dysku SSD. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, rozważ włączenie szyfrowania FileVault 2, gdy zaczniesz używać dysku SSD.

Nie wiem, czy rzeczywiście można odzyskać dane za pomocą oprogramowania takiego jak DataRescue po zwykłym skasowaniu danych z dysku SSD, ale może to również zależeć od posiadanego dysku SSD. Aby upewnić się, że danych nie można odzyskać, włącz FileVault 2 w Preferencjach systemowych przed usunięciem partycji lub dysku.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.