Mountain Lion agresywnie hibernuje


12

Niedawno mój MacBook Pro (połowa 2012 r., 15 cali, 10.8.2) zaczął przechodzić w tryb hibernacji po kilku godzinach snu, niezależnie od tego, czy jest podłączony, czy zasilany z baterii. Kiedy go odłączam, budzi się na krótko bez otwierania pokrywy (mogę to stwierdzić, ponieważ napęd CD zmienia się). Jeśli otworzę pokrywę, widzę, że ładuje plik hibernacji, zanim ponownie stanie się aktywny.

Przejrzałem dane wyjściowe programu pmset -g i zobaczyłem następujące ustawienia, które mogą być związane z tym problemem:

lidwake       1
autopoweroff     1
autopoweroffdelay  14400
standbydelay     4200
standby       0
hibernatemode    3
acwake        0

Co ciekawe, „acwake” wynosi zero, podobnie jak „standby”. Ale „autopoweroff” wynosi 1, a „autopoweroffdelay” to 14400 (4 godziny). Patrząc na dziennik systemu z ostatniej nocy, widzę te wpisy:

Nov 26 22:36:28 ITHAA1STHOMAMBP kernel[0]: sleep
Nov 27 02:36:30 ITHAA1STHOMAMBP kernel[0]: Wake reason: EC.SleepTimer (SleepTimer)
Nov 27 02:36:30 ITHAA1STHOMAMBP kernel[0]: AirPort_Brcm43xx::powerChange: System Wake - Full Wake/ Dark Wake / Maintenance wake
Nov 27 02:36:30 ITHAA1STHOMAMBP kernel[0]: Previous Sleep Cause: 5
...
Nov 27 02:36:51 ITHAA1STHOMAMBP kernel[0]: hibernate_page_list_setall(preflight 0) start 0xffffff80de079000, 0xffffff80de0b9000
Nov 27 08:38:21 ITHAA1STHOMAMBP kernel[0]: hibernate_page_list_setall time: 491 ms
...
Nov 27 08:38:31 ITHAA1STHOMAMBP kernel[0]: sleep

Usypiam komputer, zamykając pokrywę o 22:36. Obudził się 4 godziny później o 02:36 i hibernował. O 08:38 odłączyłem zasilanie, aby doprowadzić laptopa do pracy, i na krótko się obudziłem.

Wygląda mi na to, że komputer przechodzi w automatyczne wyłączanie po 4 godzinach. Ale są rzeczy, których nie rozumiem:

 • Dlaczego to zaczęło się ostatnio (o ile pamiętam w ciągu ostatniego tygodnia i nie jest związane z żadną aktualizacją oprogramowania)?
 • Dlaczego budzi się po zmianie mocy, gdy „acwake” wynosi 0?
 • Czy mogę ustawić „autopoweroff” na 0?

2
Czego dokładnie chcesz - nie spać i zawsze hibernować lub tylko spać i nigdy nie hibernować?
bmike

2
1. Chcę zrozumieć, co się właściwie dzieje i jak to kontrolować.
Spencer

1
2. Nie chcę, aby hibernował, chyba że (1) wyraźnie to powiem lub (2) bateria wkrótce się wyczerpie. Innymi słowy, chcę przywrócić stare zachowanie.
Spencer

Ponadto - czy nie zgłosiłeś wartości parametru darkwake lub womp z pmset, czy ich brakuje (i przypuszczalnie, że Twój model nie ma funkcji SSD i / lub PowerNap lub Wake dla dostępu do sieci wyłączony w ustawieniach oprogramowania)?
bmike

womp ma wartość 1, darkwake nie jest wyświetlany. Mam opcję SSD. Nie jestem pewien co do PowerNap.
Spencer

Odpowiedzi:


3

Zauważyłem to samo. Na szczęście miałem aktywną opcję bezpłatnej pomocy technicznej i skontaktowałem się z nimi. Zobacz mój post tutaj w Społecznościach wsparcia Apple: MacBook Pro budzi się ze stanu uśpienia po podłączeniu / odłączeniu zasilania sieciowego .

Jeśli chodzi o budzenie się po podłączeniu / odłączeniu zasilania sieciowego, skontaktowałem się z pomocą techniczną Apple i udało mi się odtworzyć problem. Konsultowali się ze swoimi inżynierami i powiedzieli, że jest to oczekiwane zachowanie. Nie wiem, jakie jest tego uzasadnienie, ale zostałem również poinformowany, że mogę wyrazić opinię (za pośrednictwem apple.com/feedback) i zrobiłem to. Jeśli myślicie (podobnie jak ja), że ta funkcja jest denerwująca i prawdopodobnie niebezpieczna (kiedy odłączysz śpiącego macbooka od zasilania i zaczniesz wrzucać go do plecaka, gdy dysk twardy się obraca ...), sugeruję, aby wkurzać Apple w tej sprawie .

Zasadniczo przyznali, że zachowanie nie jest „błędem, ale cechą”.


2
To musi oznaczać, że od inżynierów Apple spanie nie więcej niż 4 godziny snu w nocy, dlatego nigdy nie zdawali sobie sprawy, że to jest problem, ani nie pójdą w innym kierunku, że jeśli Twoja maszyna jest wyłączona na dłużej niż 4 godziny, lepiej bądź martwy lub w szpitalu :)
jefflunt

jest to zdecydowanie funkcja (patrz tutaj ). Jednak przebudzenie przy zmianie zasilania jest denerwujące i prawdopodobnie nie zamierzone.
n1000

11

ML 10.8.2, połowa 2012 r. 15 "MBP (bez siatkówki).

Ten problem pojawił się dla mnie kilka tygodni temu: zostaw MBP spać przez X godzin, odłącz MBP, MBP świeci / budzi się, przechodzi w stan hibernacji. Naprawdę irytujące jest otwieranie pokrywy tylko po to, aby zamknąć ją tuż przede mną.

Mój acwakezostał również wyłączony dla baterii i AC. Co oznacza, że ​​ustawienie jest teraz ignorowane.

Wydaje się, że jest to rozwiązanie (mimo że nie jest wymienione na stronie podręcznika pmset ):

sudo pmset -a autopoweroff 0

Powinienem zauważyć, że nie wpływa acwaketo na ignorowanie. Mój komputer wciąż budzi się po podłączeniu / odłączeniu prądu przemiennego, ale nie hibernuje ani nie próbuje hibernacji po odłączeniu komputera i otwarciu pokrywy.


acwake 0pracował na moim MBP w połowie 2012 roku. teraz działa tak, jakbym to wiedział z moich poprzednich MBP i nie budzi się po zmianie mocy
n1000

Uwaga: możesz pmset -czamiast tego chcieć , aby wyłączać „automatyczne wyłączanie” tylko po podłączeniu. Nie chciałbyś, aby to ustawienie zakłócało „Bezpieczny sen”, gdy bateria rozładowuje się po odłączeniu ...
peterflynn

Inna opcja, btw, jeśli lubisz oszczędzanie energii, ale uważasz, że 4 godziny są o wiele za wcześnie: możesz zmodyfikować opóźnienie za pomocą sudo pmset -c autopoweroffdelay NN- gdzie NNjest czas trwania w sekundach (ustawiłem mój na 43200, czyli 12 godzin).
peterflynn

3

Aby dokładnie kontrolować, kiedy komputer Mac przejdzie ze stanu uśpienia do hibernacji, możesz użyć następujących opcji (opóźnienie w sekundach) i musisz mieć tryb hibernacji, aby ustawić go na 3 lub 25 (binarny 0011 lub 0001 1001):

pmset -a standby 1 standbydelay 600

W razie potrzeby można użyć różnych ustawień i czasów dla akumulatora -b i ładowarki -c . (Być może po włączeniu zasilania wyłączysz tryb gotowości, ale na baterii masz 10-godzinny limit czasu.) Te przełączniki są udokumentowane na stronie instrukcji dla pmset . Ostatnio nie pomieszałem z funkcją acwake, ale w przeszłości czujnik zbliżeniowy pokrywy przenośnego miał pierwszeństwo i tłumił wybudzanie, które miałoby miejsce, gdyby pokrywa była otwarta.


Ale w tej chwili tryb gotowości wynosi 0, więc nigdy nie powinienem wchodzić w tryb gotowości. Myślę, że robi to „automatyczne wyłączanie zasilania”, ale nie rozumiem dlaczego. I nie wiem, co jest wadą zmiany „autopoweroff” na 0, co może zatrzymać to zachowanie.
Spencer

1
Hmm - znalazłem ciekawe rzeczy, uruchamiając parę okien terminala, jedno z pmset -g battdrugim, pmset -g psloga następnie przeglądając szczegółowe dzienniki. Mamy nadzieję, że nie ma błędu sprzętowego ani nieciągłości napięcia w akumulatorze, ponieważ będzie to najtrudniejsze do wyśledzenia.
bmike

To stosunkowo nowy MacBook (mniej więcej 2 miesiące). Akumulator ma 20 cykli, a zachowanie pojawia się, gdy jest podłączone. Więc wydaje się, że nie jest winowajcą.
Spencer

2

Wydaje się, że Apple dodało nowe ustawienie, „autopoweroff”, aby umożliwić hibernację systemu, gdy pokrywa jest zamknięta, a laptop jest zasilany prądem przemiennym. Uzupełnia to ustawienie „gotowości”, które jest używane tylko przy zasilaniu bateryjnym.

Niektóre ustawienia zasilania można skonfigurować dla różnych źródeł zasilania, na przykład „ciemne budzenie”. Niektóre, takie jak „czuwanie”, wydają się być używane tylko wtedy, gdy system jest zasilany z baterii. Ponieważ było to historyczne zastosowanie, a ludzie byliby zdenerwowani, gdyby ustawienia „gotowości” zaczęły obowiązywać w trybie AC, Apple prawdopodobnie pomyślało, że najlepiej jest stworzyć nowe ustawienie tylko dla AC - „autopoweroff”.


0

Korzystanie z automatycznego wyłączania ustawionego na 0 działało dla mnie na komputerze iMac 2011, który wykazywał takie zachowanie. Wydaje się, że jest to normalne w przypadku komputerów iMac z 2012 r., Ale po tym, jak autoryzowany dostawca usług Apple wymienił wadliwy wyświetlacz LCD, takie zachowanie się zaczęło.

Informacje dla tych, którzy widzą ten wątek, ale mają go na pulpicie.

primalman

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.