Przejście z Ubuntu na OS X i jestem zgubiony


23

Sytuacja

Mam już dość błędów / annoymentów w Ubuntu (= niektóre programy z tym związane). Na przykład po kilku dniach korzystania z compiz znalazłem błędy, które bardzo rozpraszały moją pracę (np. Https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/933776 ).

Nienawidzę również tego, co nazywam „loterią monitorującą” - zaczyna się od podłączenia zewnętrznego wyjścia wideo do komputera. Czasami wygrywasz, a większość nie.

Potrzebowałem świeżego powietrza, a Windows nie był opcją. Po prostu nie lubię .bat, cmd.exe, C: \ i tych okienkowych rzeczy.

Więc kupiłem 13-calowego Macbooka Air. Pewnego dnia prawdopodobnie przetestuję, jak napisać aplikację na iPada, więc bycie w Apple-Camp pomaga.

Staram się używać Macbooka jako mojego głównego działającego / kodującego laptopa, ponieważ jest lekki i ma lepszą rozdzielczość niż mój obecny laptop (Thinkpad X220).

Problem

Może nie jestem przyzwyczajony do filozofii OS X czy coś takiego. Nie rozumiem zachowania menedżera okien. Nie do końca rozumiem zachowanie dolnej stacji dokującej.

Jestem całkiem zagubiony.

pytania

Obszar roboczy = pojedynczy wirtualny pulpit

Zarządzanie oknami

Po naciśnięciu Cmd-Tab i wyskakuje przełącznik aplikacji :

 • Mam 5 otwartych okien terminali i chciałbym przedstawić jedno z nich z przodu. Czy to możliwe, że Cmd-Tab byłby przełącznikiem okien zamiast przełącznika aplikacji. Wiem, że mogę przejść do następnego okna aplikacji za pomocą skrótu, ale chciałbym mieć wszystkie okna w przełączniku, niezależnie od tego, czym jest aplikacja.

 • Podczas przełączania do zminimalizowanej aplikacji obszar roboczy zostanie przełączony tam, gdzie powinno być okno, ale okno pozostanie zminimalizowane. Czemu? Chciałbym, aby zostało to pokazane (niezminimalizowane?).

 • Na moim komputerze Ubuntu zmieniam pozycję okna, naciskając Alt, trzymając lewą mysz i przeciągając ją z dowolnego miejsca w oknie. Również zmiana rozmiaru działa poprzez przytrzymanie prawego przycisku myszy zamiast lewego. Jakieś rozwiązanie naśladujące to zachowanie?

 • Zwykle używam systemu Windows w trybie zmaksymalizowanym. Na przykład podczas edycji tekstu nie chcę widzieć żadnych zakłóceń (takich jak okno przeglądarki). Moim zdaniem zmaksymalizowane oznacza, że ​​okno zajmuje całą dostępną przestrzeń na ekranie, ale nie obejmuje pasków narzędzi systemu itp. Ale kiedy nacisnę zielony przycisk (+), okno jest rozciągane w pionie, a szerokość pozostaje taka sama. Najdziwniejsze jest to, że niektóre okna rozciągają się tylko pionowo, ale niektóre z nich rozciągają się zarówno pionowo, jak i poziomo. Chcę, aby przycisk maksymalizacji zajmował całą dostępną przestrzeń. Czy to możliwe?

Skróty

 • W przeglądarce internetowej zawsze zamykałem karty za pomocą środkowego kliknięcia. Również jeśli chcę otworzyć link do nowej karty, naciskam środkowe kliknięcie. Jak mogę to zrobić? Często przeglądam wiadomości itp. Jedną ręką na touchpadzie, więc naciśnięcie Cmd podczas klikania nie jest tak dobre. Najlepszym skrótem byłoby dotknięcie lub stuknięcie (nie naciskanie całej siły na siłę, aby usłyszeć dźwięk kliknięcia) touchpad z trzema palcami.

 • Chcę następujące globalne skróty. Aplikacje powinny się otwierać w bieżącym obszarze roboczym.

  • Ctrl - <: Otwiera się nowe okno terminala
  • Ctrl - Alt - b: Otwiera się nowe okno terminala i wykonuje polecenie: „ssh bla bla bla”
  • Alt - m: Maksymalizuj / Przywraca wcześniejszy rozmiar aktualnie zaznaczonego okna.
  • Ctrl - Alt - c: Otwiera się przeglądarka
  • Ctrl - Alt - s: Otwiera się edytor tekstu

  Czy jest jakiś program, który na to pozwala?

Aplikacje / Inne rzeczy

 • Terminal

  • Naciśnięcie Alt-2 zwykle powoduje „@”. Ale w terminalu nie wytwarza tej postaci, ale zamiast tego uruchamia tryb, który po lewej stronie mówi „(arg: 2)”.
  • Nie ma bezpośredniego związku z terminalem, ale czy można skonfigurować SSH, aby połączenie nie spadało, gdy pokrywa jest zamknięta lub rozłącza się internet? Jakieś doświadczenia z MOSH http://mosh.mit.edu/ ?
 • Za pomocą laptopa Ubuntu edytowałem pliki na zdalnym serwerze SSH za pośrednictwem STFP. Czy są jakieś dobre klienty SFTP, które mogłyby po prostu zamontować zdalny folder, tak jak robi to w Ubuntu?


8
Najlepszym sposobem zadawania pytań jest zadawanie jednego pytania na raz - powinno to być kilka pytań - na przykład, które pozwolą mi skomentować problem z kartą cmd - lub przynajmniej
wskażą

Biorąc pod uwagę zakres twoich pytań, myślę, że powinieneś poszukać więcej książek / blogów / artykułów na temat „jak zacząć pracę z OSX” lub „Jak przejść na Maca”. Nie można oczekiwać, że ludzie napiszą tutaj taką książkę / artykuł jako odpowiedź, hmm .. ktoś właśnie to zrobił ;-)
Rabarberski

2
Zawiera on wiele z wielkich pytań, ale to naprawdę działa najlepiej, gdy pojedynczy post zawiera jedno pytanie. Wybrałeś niesamowitą odpowiedź, więc nie chcę, aby to zniknęło, ale dla każdego, kto czyta to w przyszłości i szuka sposobu zadawania pytań, poważnie wieloczęściowe pytania, takie jak to, rzadko rysują odpowiedzi tak dobre, jak to jeden zrobił.
Daniel

Odpowiedzi:


35

Witamy w systemie OS X. Może to stanowić wielką pomoc w przepływie pracy i zwiększyć wydajność. Powinieneś być w stanie dostosować się dość szybko po początkowej krzywej uczenia się. Pamiętaj, że w twoim przepływie pracy musisz zmienić kilka drobnych rzeczy, ponieważ OS X to w końcu zupełnie inny system operacyjny. Ale z biegiem czasu polubisz to. Zajmę się twoimi konkretnymi obawami.


Zachowanie w dokach

Dock ma kilka sekcji. Zakładając, że trzymałeś stację dokującą na dole, po lewej stronie znajdują się przypięte i aktualnie uruchomione aplikacje. To jest faktycznie podobne do Jedności. Możesz włączyć „kropkę” w uruchomionych aplikacjach, klikając prawym przyciskiem myszy puste miejsce w Docku i klikając Preferencje Docka z menu kontekstowego i wybierając Pokaż kontrolki dla otwartych aplikacji .

Po rozdzielaczu, który można kliknąć i przeciągnąć, aby zmienić rozmiar doku, są twoje stosy. Stosy są podglądami często używanych folderów i możesz przeciągnąć dowolny folder w to miejsce. Możesz przeglądać zawartość stosów na kilka sposobów, kliknij ją prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić opcje stosu.

Po prawej stronie stosów znajdują się zminimalizowane okna lub dokumenty. OS X zazwyczaj poświęca okna dokumentom, więc warunki (szczególnie w dawnych czasach) były uważane za dość wymienne.

Dok


Zarządzanie oknami

To był jeden z największych problemów, kiedy przestawiłem się, a teraz naprawdę mi się to podoba.


Wyświetlanie systemu Windows aplikacji

Możesz szybko przełączać się między otwartymi oknami tej samej aplikacji, naciskając Cmd+`.

Gdy zauważysz Cmd + Tab, że przeglądasz aplikacje, a nie poszczególne okna. Pamiętaj, że możesz aktywować aplikację (tzn. Cofnąć minimalizację lub ukryć okna, przytrzymując alt(opcja w USA).

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie okna ma aplikacja, możesz:

 • Naciśnij, Down arrowgdy Cmd + Tabpole wyboru znajduje się nad aplikacją.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dokowania aplikacji i wybierz „Pokaż wszystkie okna”.
 • Jeśli korzystasz z aplikacji, przeciągnij trzy lub cztery palce w dół po gładziku (skonfigurowanym przez kliknięcie Apple w lewym górnym rogu, otwarcie Preferencji systemowych , otwarcie gładzika , przejście do karty Więcej gestów i wybranie aktywacji App Exposé za pomocą trzech lub cztery palce).
 • Przesuń trzy lub cztery palce w dół na ikonę dokowania.

Każda z tych opcji (może być więcej) przeniesie Cię do App Exposé , pokaże wszystkie otwarte okna na środku ekranu, a wszelkie zminimalizowane lub ukryte okna jako miniatury.


Przełączanie do zminimalizowanego okna w różnych obszarach roboczych

To zachowanie zależy od aplikacji. W oknie Findera zachowanie jest takie, jak chcesz. tzn. okno samo się minimalizuje, a obszar roboczy jest przełączany. Pamiętaj, aby kliknąć zminimalizowane okno, a nie ikonę aplikacji.

Możesz udostępnić niektóre aplikacje we wszystkich obszarach roboczych. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dokowania aplikacji i wybierz jej zachowanie w sekcji Opcje> Przypisz do . Aplikacja musi obsługiwać tę funkcję.


Przenoszenie i zmiana rozmiaru

Windows można przenosić tylko za pomocą chromu (szary obszar nad aktualną zawartością aplikacji). Większość chromu znajduje się w górnej części okna, ale niektóre aplikacje, takie jak Finder, mają dolny chrom, którego można używać do przesuwania okna.

OS X nie rozpoznaje przeciągnięć prawym przyciskiem myszy. Po prostu nie. Jedynym prawdziwym sposobem zmiany rozmiaru okien jest przeciągnięcie z dowolnej krawędzi za pomocą lewego przycisku myszy.


Korzystanie z BetterTouchTool

Jeśli chcesz, możesz pobrać doskonały BetterTouchTool . W obszarze Preferencje , Zaawansowane , Ustawienia akcji , Przesuwanie i zmiana rozmiaru okna , możesz przesuwać okno pod myszą, po prostu przytrzymując klawisz (np. alt (opt)Klawisz).

Możesz użyć BTT, aby zmienić określone zachowania tak, jak chcesz. Jest niezwykle potężny. Możesz także przypisywać niestandardowe gesty, aby robić prawie wszystko, w dowolnej aplikacji (lub globalnie).

BetterTouchTool
Zaawansowane ustawienia BetterTouchTool.
Maksymalizacja i powiększanie

OS X nie używa zielonego przycisku „+” przycisk powiększeniado przedstawienia „maksymalizacji”. To jest przycisk „powiększenia”. Chodzi o to, że aplikacja rozszerza się, aby zajmować tyle miejsca, ile potrzebuje. Niestety zachowanie jest wyjątkowo niespójne, szczególnie w przypadku aplikacji innych firm.

Coraz więcej aplikacji zaczyna obsługiwać tryb FullScreen , który był funkcją wprowadzoną w OS X 10.7 (Lion) przycisk pełnego ekranu. Ten przycisk, jeśli ma go aplikacja, poświęci całej aplikacji. Będzie dostępny z poziomu kontroli misji .

Dam ci dwie opcje, obie związane z aplikacjami innych firm:

BetterTouchTool ma opcję włączenia przyciągania w stylu Windows . Kiedy przeciągniesz okno na górę ekranu, rozszerzy się ono, aby wypełnić ekran.

Opcje BTT

Inną opcją jest użycie RightZoom , który twierdzi, że zmienia funkcjonalność zielonego przycisku powiększenia, aby naśladować przycisk maksymalizacji. To nic nie kosztuje, ale jeszcze tego nie próbowałem.


Skróty

Możesz stworzyć mnóstwo skrótów w OS X, nawet do określonych pozycji menu w Preferencjach systemowych. Zajmę się tutaj twoimi konkretnymi obawami.


Środkowe kliknięcie, aby otworzyć i zamknąć karty

Dawno temu rozwiązałem to dzięki BetterTouchTool . Wszystko, co musisz zrobić, to przypisać skrót jak poniżej, który zostanie zmapowany do kliknięcia touchpadem trzema palcami. Możesz wybrać cokolwiek innego (np. Stuknięcie trzema palcami, jeśli wolisz).

bettertouchtool

Środkowe kliknięcie pozwala otworzyć link w nowej karcie.

Safari nie obsługuje zamykania kart za pomocą środkowego kliknięcia. Musisz albo kliknąć mały „x”, który pojawia się nad zakładką, albo nacisnąć Cmd+W.

Google Chrome obsługuje środkowe kliknięcie dla obu zamykających kart.


Globalne skróty

BetterTouchTool może szybko przypisać niektóre globalne skróty. Nie sądzę, że będziesz w stanie powielić Ctrl + Alt + B(otwiera pole tekstowe, a następnie wykonuje polecenie w terminalu).

Cmd + M zminimalizuje okno, do tego nie potrzeba BTT.


Itp

Przepraszam, ale nie mogę odpowiedzieć na twoje pytanie MOSH


Alt-2 w terminalu

Na moim laptopie Alt + 2produkuje symbol euro, więc jest on zależny od klawiatury. Jeśli chcesz symbol „@”, zwykle można go znaleźć, naciskając Shift + 2.


SFTP

Zwykle używam CyberDuck do wszystkich moich potrzeb FTP. Jednak pojawiło się szybkie wyszukiwanie w Internecie: Jak zamontować udziały SFTP w Lionie .


Interesujące rzeczy. Na początku sierpnia przełączyłem się z systemu Windows, a wiele rzeczy wciąż doprowadza mnie do szału.
MetalMikester,

Niesamowita odpowiedź, dziękuję! Sam BetterTouchTool rozwiązał prawie połowę moich problemów, jest to świetne narzędzie.
Kimmo

Do montażu możesz również użyć aplikacji Transmit dla potrzeb FTP, która obejmuje opcję zamontowania serwera jako dysku
Philippe Gilbert

7

Ctrl - Alt - b: Otwiera się nowe okno terminala i wykonuje polecenie: „ssh bla bla bla”

Możesz podać skrót do skryptu takiego jak tell application "Terminal" to do script "ssh bla bla bla".

Naciśnięcie Alt-2 zwykle powoduje „@”. Ale w terminalu nie wytwarza tej postaci, ale zamiast tego uruchamia tryb, który po lewej stronie mówi „(arg: 2)”.

Dlatego użycie opcji jako klucza meta jest domyślnie wyłączone. iTerm preferuje używanie tylko drugiej opcji jako meta-klucza .

Za pomocą laptopa Ubuntu edytowałem pliki na zdalnym serwerze SSH za pośrednictwem STFP. Czy są jakieś dobre klienty SFTP, które mogłyby po prostu zamontować zdalny folder, tak jak robi to w Ubuntu?

Używam do tego Transmit Disk .


iTerm rozwiązał problem i jest znacznie lepszy niż domyślny terminal!
Kimmo

3

Jako niespecyficzna sugestia ktoś pochodzący z Linuksa prawdopodobnie doceni Alfreda . Możesz wykonać dowolne polecenie powłoki Terminala, naciskając klawisz skrótu Alfreda (zwykle Alt-Space) i rozpoczynając polecenie od>.


1

Oprócz świetnej odpowiedzi @Redandwhite sugeruję, abyś spojrzał również na inny dodatek o nazwie „Czarownica”. http://manytricks.com/witch/

Wygląda na to, że zmieniasz tabulację poleceń, aby przełączać się między oknami zamiast tylko aplikacji. Sam tego nigdy nie potrzebowałem, więc nie mogę tego ręczyć. Ale może właśnie tego szukasz.

Dodatkowo może Ci się spodobać aplikacja QuickSilver http://qsapp.com/ Używam jej do uruchamiania aplikacji, a nie poprzez kliknięcie myszą. (jest podobny do Alfreda wspomnianego przez @Andrew Lazarus powyżej)


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.