Lutuj nową pamięć RAM w Retina MacBook Pro 2015 [duplikat]


21

Wiem, że nowe rMBP nie mają pamięci RAM, którą można „naprawić”. Ale czy można wlutować nowy układ RAM do rMBP 2015? Biorąc pod uwagę, że technik, który to robi, jest w stanie zainstalować nowy układ bez uszkadzania czegokolwiek, czy to zadziała?


4
Prawdopodobnie taniej i mniej ryzykownie jest sprzedać używany MBP i kupić używany, który chcesz.
Harper - Przywróć Monikę

Odpowiedzi:


36

Krótka odpowiedź brzmi „tak” (wszystko jest możliwe), ale czy jest wykonalna?

Istnieje mnóstwo odpowiedzi, czy możesz / nie możesz lutować układów pamięci do kart logicznych Apple, próbując zaktualizować pamięć RAM. Niestety istnieje wiele dezinformacji. Zasadniczo wszystkie dotyczą jednego z następujących trzech tematów:

  • To niezwykle trudne / niemożliwe
  • Nie mam pojęcia, ile pamięci można rozwiązać
  • Fizyczne miejsce na „dodanie więcej żetonów”

Niemożliwe i / lub niezwykle trudne

Wymiana układu jest w rzeczywistości dość łatwym procesem, jeśli masz stację do przerobienia BGA i trochę praktyki. 1 Tak naprawdę nie potrzebujesz znacznej ilości umiejętności „inżynierii elektronicznej”, aby usunąć układ scalony i zastąpić go innym. Nie musi wracać do fabryki, ponieważ przerobienie BGA nie uszkodzi płyty.

Czy zamierzasz to zrobić za pomocą lutownicy / pistoletu , które otrzymujesz od Radio Shack lub lokalnego sklepu z artykułami elektronicznymi? Nie.

Jednak uzyskanie stacji lutowniczej BGA również nie jest możliwe. Szybkie wyszukiwanie w Amazon daje zarówno stacje przerobu na podczerwień, jak i gorące powietrze , które różnią się ceną od 150 do 6000 USD w zależności od dzwonków i gwizdów, które chcesz. Kluczem tutaj jest to, jak dokładnie stacja lutownicza może dostarczyć ciepło niezbędne do przepłynięcia lutu.

Stacja lutownicza BGA

Ponieważ ogrzane powietrze lub światło podczerwone jest skierowane bezpośrednio na przedmiot obrabiany, zniszczenie termiczne pozostałej części płyty jest łagodzone

Jeśli chodzi o moje osobiste doświadczenia, miałem zamienione karty graficzne w kartach logicznych Apple, które nie były objęte programem wymiany kart graficznych Apple'a za pomocą tej dokładnej metody i nie tylko otrzymałem roczną gwarancję na pracę, ale tablice logiczne przetrwały lata później.

Czy można to zrobić? Tak. Dość łatwo.


Ile pamięci można adresować?

Pojawiło się wiele spekulacji, ile pamięci może zająć komputer. Pojawiła się nawet hipoteza o „dodatkowej (fizycznej) przestrzeni” wymaganej dla nowych układów.

Przede wszystkim limit pamięci zależy przede wszystkim od procesora. Na przykład w oryginalnym procesorze i7-920 maksymalna ilość pamięci, którą można rozwiązać, to 24 GB pamięci RAM.

Specyfikacja pamięci

Jeśli zauważysz, Intel stwierdza, że ​​zależy to od „rodzaju pamięci”. W tym miejscu wchodzi plansza logiczna. W zależności od typu, płyta logiczna i moduły pamięci dostępne w danym momencie mogą nałożyć limit mniejszy niż to, co procesor może rozwiązać.

Czy nie zauważyłeś, że everymac.com przetestowało wyższe konfiguracje niż technicznie określone przez Apple?

Max Ram

Wynika to z faktu, że to, co było dostępne w momencie premiery produktu, układy pamięci o większej gęstości nie były ogólnie dostępne. Gdy staną się dostępne, możesz uaktualnić komputer Mac powyżej określonego limitu.

Aby zobaczyć, do czego może adresować się twój konkretny procesor, uzyskaj identyfikator procesora ze swojego komputera i uzyskaj specyfikację ze strony http://www.intel.com

Miejsce, aby dodać więcej ...

Czy w czasach, w których wcześniej lutowano pamięć RAM , chciałeś zaktualizować swój komputer Mac o więcej pamięci RAM, czy zostałeś zatrzymany, ponieważ na twojej płycie głównej nie było już „nieruchomości”? Nie. Wymieniłeś moduły na większe.

Moduły pamięci ( określonej rodziny ) 2 różnią się tylko gęstością. Jeśli chodzi o układ fizyczny, konfigurację pinów, napięcia itp., Są one identyczne. Tak więc, korzystając z przykładu połączonego z DigiKey, możesz mieć 8 modułów 16M dla 128M lub 8 modułów 512M dla 4G. Ta sama nieruchomość, ta sama konfiguracja.

Czy możesz dostać „większe” układy pamięci? Tak .


Czy to wszystko jest wykonalne?

Ponownie w dniach lutowania pamięci RAM firmy Apple dość łatwo było zaktualizować pamięć. Teraz, chyba że jesteś skłonny zainwestować w maszynę do przeróbek i wpierw ćwiczyć przerabianie układu BGA, będziesz musiał wysłać ją do zrobienia przez osobę z doświadczeniem.

Wysłałem wielu klientów uszkodzone tablice logiczne do firmy w Nowym Jorku, która specjalizuje się w tego rodzaju pracy. Zwykle kosztuje od 350 do 500 USD w zależności od ciężkości i potrzebnych części. Szacując, że wymienne układy pamięci wyniosą około 200 USD, a praca będzie na najwyższym poziomie, biorąc pod uwagę, że istnieje wiele układów do wymiany (powiedzmy 450 USD), szukasz 650 USD na zwiększenie pamięci.

Szybkie spojrzenie na stronę Apple pokazuje, że uaktualnienie MacBooka Pro z 8 GB do 16 GB to tylko 200 USD.

Ceny pamięci MBP

Konkluzja: Czy to możliwe?

Pamiętaj, że jeśli przeprowadzisz tego rodzaju modyfikację, unieważnisz wszelkie gwarancje na MacBook, jeśli taka nadal obowiązuje.

Pozostaje nam więc porównanie kosztów:

  • (Szacowany) 650 USD na rozszerzenie pamięci i unieważnienie gwarancji
  • 200 USD, aby uzyskać od Apple i zachować pełną skuteczność gwarancji.

Nie, nie jest to możliwe. Kropka.


1 Właściwie wykonywałem tę pracę około 4 razy w roku, pod koniec każdego kwartału podatkowego, kiedy nasza firma poszła „na całość” do działów produkcji i wysyłki, aby wydobyć jak najwięcej produktów. Zwykle pracowałem w zarządzaniu produktem, łącząc marketing z rozwojem. Jednak przez około tydzień co 3 miesiące byłem w dziale kontroli jakości, przepłukiwając wióry za pomocą stacji przerobu gorącego powietrza, takiej jak ta, o której mowa. Dali mi tę pracę, aby rzeczywista technologia mogła poświęcić czas na diagnozowanie problemu, zamiast zajmować się prozaicznymi zadaniami polegającymi na przepływie BGA. Przeszedłem około godziny lub dwóch treningów i byłem w tym dość biegły.

2 Pokazana tutaj pamięć służy wyłącznie do celów ilustracyjnych. Nie jest to specyfikacja pamięci używanej w produktach Apple lub innych producentów.1
„Krótka odpowiedź brzmi„ tak ”(wszystko jest możliwe)„ Fajne dla plakatów motywacyjnych, ale w rzeczywistości nie jest to prawda. Druga odpowiedź jest o wiele lepsza, ponieważ pyta i analizuje, czy maszyna może rozwiązać coś większego, co nie jest bezpiecznym założeniem w maszynach z lutowanymi częściami.
underscore_d

@underscore_d Lubię zwięzłe, ale druga odpowiedź jest technicznie niepoprawna. Zobacz moją aktualizację.
Allan

Bardzo znacząca edycja, dzięki. Jednak nie to, że mam inną odpowiedź w innej odpowiedzi, ale jak to jest technicznie niepoprawne? doszedł do tego samego wniosku jak ty wcześniej ;-) czy coś mi brakuje? Jedyną różnicą, jaką widzę, jest spekulowanie, czy konieczne będzie przeprogramowanie SPD, co wydaje się wskazywać, że nie jest.
underscore_d

W szczególności wymagana „przestrzeń” jest fałszywa, SPD jest przypuszczeniem, tym bardziej, że są one osadzone, a stwierdzenie, że prawdopodobnie można to zrobić, ale z ryzykiem uszkodzenia płyty jest całkowicie fałszywe.
Allan

2
200 USD to dodatkowy koszt 16 GB w porównaniu do 8 GB na nowym komputerze, a nie opłata za wykonanie aktualizacji przez Apple na istniejącym komputerze, co chce zrobić OP. Nie porównujesz jabłek do jabłek.
Nate Eldredge

13

Na pewno możesz kupić potrzebne części zamienne - DigiKey byłby pierwszym miejscem, w którym bym szukał. Możesz również usunąć części z innego rMBP (np. Uszkodzony na skutek powodzi lub coś takiego).

Prawdopodobnie możesz dokonać modyfikacji bez uszkadzania innych rzeczy na planszy, ale byłoby to trudne. Nie zrobisz tego w domu. Będziesz potrzebował kogoś bardzo doświadczonego w przerabianiu BGA przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Jest to ciasno zapakowana dwustronna tablica, więc musisz uważać, aby nie przeszkadzać innym przedmiotom w pobliżu.

Nie wiem, skąd maszyna wie, ile powinna mieć pamięci RAM. Prawdopodobnie ma układ SPD, który należy również wymienić lub zmodyfikować. Może być napisany do jednego z wielu NVM w innych miejscach na płycie, co byłoby trudniejsze do zmodyfikowania. Możesz znaleźć schematy rMBP online, a oni mogą powiedzieć ci, czy jest chip SPD.

Porzucenia iFixit pokazują, że maszyny o niższych parametrach nie mają pustej przestrzeni na więcej żetonów; Apple dokonuje aktualizacji pamięci RAM, umieszczając części o większej gęstości w tych samych lokalizacjach.

Więc ... to może być możliwe, ale nie będzie łatwe. Poleciłbym sprzedać starą maszynę w serwisie eBay (cena odsprzedaży jest dobra!) I kupić nową z wybranymi specyfikacjami.


W rzeczywistości, jeśli moduł wykorzystuje BGA , ręczne lutowanie wydaje się wykluczone, ze względu na wymaganą precyzję i brak dostępu do połączenia lutowanego.
Nelson

2
@Nelson Precision jest w porządku; Skok 0,8 mm jest łatwo dostępny dla wykwalifikowanego operatora. Nikt nie sugeruje, że możesz użyć do tego lutownicy. Przeróbka gorącym powietrzem jest typowa dla tego rodzaju zadań.
Ian Howson

Jest to doskonała odpowiedź ze względu na drugi i trzeci akapit. Nie wiem, w jaki sposób otrzymaliśmy najbardziej pozytywną odpowiedź, która nawet nie zadała sobie trudu, aby wyrazić sceptycyzm lub analizę tego, czy ta aktualizacja mogłaby zostać nawet wykonana.
underscore_d

Przyzwoita technika SM mogłaby to zrobić. Zastrzeżeniem byłoby mieć kompatybilne częstotliwości i dopasowywanie pinoutów między starymi i nowymi chipami. Nie słuchaj tych facetów, którzy nie potrafią nawet lutować, mówiąc ci, co można, a czego nie można zrobić przez lutowanie. Podstawowe ryzyko: gwarancja jest nieważna. Płyta główna może mieć ograniczenie pamięci RAM. Czy możesz uruchomić dmidecode na Macu? to może być instalacja do zaparzania. musisz przeczytać tabele SMBIOS, aby poznać ograniczenia mobo dla Ram.
j0h

2

Nie sądzę, żeby to było możliwe. Płytka będzie produkowana z myślą tylko o takiej wielkości pamięci, więc kontroler pamięci lub inny sprzęt również musiałby zostać zmieniony, i nie jest tak, że będzie miejsce na więcej układów pamięci.

Jedynym wyjątkiem, który mogę wymyślić, jest to, że jeśli jakiś wyższy model ma więcej pamięci, to może być jakieś wolne miejsce na chipy.

Zobacz także: /apple//a/53627/189360

Również przerobienie pakietów BGA jest ... bardzo bliskie niemożliwości. Pozyskanie większych modułów pamięci byłoby najłatwiejszą częścią, ponieważ wątpię, by Apple użyłoby największych dostępnych modułów i źródeł takich jak DigiKey.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.