Czy mogę wlutować więcej pamięci do mojego MacBooka Air?


33

Uwielbiam wszystko w moim Macooku Air z wyjątkiem bardzo niskiej maksymalnej pamięci (i tak, kupiłem go z maksymalną dostępną w danym momencie).

Więc myślę „Wiem, jak lutować… jak trudne może być?”. Nie jest niczym niezwykłym, jeśli chodzi o teoretyczne ograniczenie w momencie, gdy komputer jest produkowany, aby być prześcigającym później, gdy dostępne będą moduły z większą pamięcią.

Czy twierdzenie, że pamięci nie można zaktualizować, opiera się wyłącznie na założeniu, że nikt nie wie, jak lutować? A może lutowanie nowej pamięci do laptopa jest znacznie trudniejsze niż lutowanie jakiegoś prostego projektu elektronicznego? Czy są jakieś duże trudności poza koniecznością lutowania pamięci w miejscu (i odlutowywania starej pamięci)?


Jeśli masz doświadczenie w układach scalonych, zrób to. Pamiętaj, że musisz niemal jednocześnie rozgrzać się i dostarczyć odpowiedni poziom lutu do wielu punktów (nóg). Zmieniłem tylko IC z maksymalnie 6 nogami, a nawet to było morderstwo.
Ruskes

Odpowiedzi:


11

Tak, jest to możliwe, a technologia REWA to zrobiła i pokazuje, jak to zrobili w tym filmie: https://youtu.be/CTsEJ49LLsQ

Po rozłożeniu laptopa na części musisz:

 • podgrzać klej uszczelniający wokół dwóch układów kamery
 • usunąć klej uszczelniający za pomocą pincety
 • zastosuj topnik BGA wokół chipa RAM
 • dmuchaj go pistoletem na gorące powietrze przez 30 sekund
 • zdejmij układy pamięci RAM
 • przylutuj puszkę do lutownicy i wyrównaj podkładki łączące
 • czyścić za pomocą antystatycznej ściereczki
 • Chipów RAM nie można mieszać
 • przedmuchać podkładkę łączącą pistoletem na gorące powietrze
 • nałóż trochę pasty BGA na podkładkę łączącą
 • dopasuj układ pamięci RAM do podkładki łączącej
 • dmuchnij go pistoletem na gorące powietrze
 • przylutuj resztę układów pamięci RAM do podkładu łączącego
 • usunąć rezystancję 10k R2051
 • odłączyć opór 10k od uszkodzonej płyty głównej
 • przylutuj odłączony opór 100k do R1636
 • sprawdzić oba końce rezystancji pod kątem zwarcia lub braku lutu
 • złóż z powrotem kawałki laptopa

5
Och, czy to wszystko? / rollseyes
tubedogg

1
8 GB to maksimum ze względu na konstrukcję płyty i wybór procesora. OP powiedział, że ma już maksymalną sprzedaż jabłek, co oznacza, że ​​ma już 8 GB.
bobpaul,

27

iFixit, który jest zwolennikiem zamiany wszystkiego w twoim systemie, nie zapewnia przewodnika wymiany pamięci RAM (tylko cała płyta logiczna, na której jest wlutowana pamięć RAM). Już samo to powinno ci powiedzieć, że nie powinni próbować tego użytkownicy, którzy nie są profesjonalistami.

Jeden użytkownik zapytał na forach, czy to możliwe. Oto jedna odpowiedź:

... aby wymienić / uaktualnić / lub zmodyfikować te układy, wysyłamy je do fabryki. Wymagane jest precyzyjne lutowanie, nie można tego robić w domu (zbyt dobra praca dla domu, chyba że wcześniej wykonałeś tę samą dokładną pracę i za każdym razem dobrze ją wykonałeś).

Nawet po fabrycznej przeróbce niektóre płyty / montaż po prostu zawodzą (zwarte itp.). Zdecydowanie nie warto ryzykować, chyba że masz bezpośredni dostęp do fabryki montażu płyty głównej i ktoś zrobi to za ciebie.

Inny użytkownik powiedział:

W każdym razie chipy SMT, które są tak gęsto ułożone, nie mogą być rozlutowane, a nowe rozlutowane ręcznie. Potrzebujesz bardzo specjalnego sprzętu dostępnego tylko w bajecznym domu.

I trzeci użytkownik dodał:

Używają specjalnego uchwytu, aby utrzymać chipy na miejscu i jednocześnie podgrzewać obie strony. Masz mniej niż 20% szansy na uruchomienie go, a ogrzewanie płyty bez odpowiednich masek może spowodować przesunięcie innych komponentów, zabijając Twój system na pewno ...

Biorąc pod uwagę, że możesz sprzedać swoją (prawdopodobnie działającą) maszynę za spore pieniądze, wydaje się, że kupno nowej maszyny byłoby znacznie bardziej praktyczne niż podejmowanie bardzo dużej szansy na zniszczenie obecnej, ponieważ odtąd będzie warte prawie nic.


czy ci ludzie odnoszą się do technologii montowanej na powierzchni ?
Janus Troelsen

Tak mi się wydaje, tak.
tubedogg

1
Nowe Airs mają również żałosny limit pamięci, więc sprzedaż mojego istniejącego Air i zakup nowego tak naprawdę nie rozwiązuje problemu, po prostu go nieco poprawia.
iconoclast

16

A może lutowanie nowej pamięci do laptopa jest znacznie trudniejsze niż lutowanie jakiegoś prostego projektu elektronicznego?

Tak to jest; chociaż „znacznie trudniejsze” to prawie mało powiedziane. To zupełnie inny proces.

Przyjrzyj się uważnie płycie głównej Macbook Air. Układy RAM to cztery duże elementy w czerwonym polu po lewej stronie.

Najpierw zauważysz, że na tych częściach nie ma widocznych połączeń lutowanych. Dzieje się tak, ponieważ te części są montowane na płycie głównej za pomocą technologii BGA - złącza lutowane znajdują się na spodzie układu. Nie można ich przymocować za pomocą lutownicy - zwykle są one mocowane za pomocą lutowania rozpływowego , co wymaga specjalistycznego sprzętu, do którego prawie na pewno nie masz dostępu. Kontrola stawów BGA jest zwykle przeprowadzana za pomocą promieniowania rentgenowskiego… do którego prawdopodobnie nie masz dostępu.

Zauważysz również, że nie ma dostępnych pozycji na dodatkowe żetony. Zakładając, że Apple stosuje tę samą konstrukcję PCB dla modeli 4 GB i 8 GB - co może nie być prawdą! - prawdopodobnie będziesz musiał usunąć istniejące układy pamięci i zastąpić je kompatybilnymi częściami o większej pojemności. Ten rodzaj przeróbek jest wyjątkowo ryzykowny; płytka drukowana nie została zaprojektowana do wielokrotnego podgrzewania w celu usunięcia i wymiany części, a cykle grzewcze mogą uszkodzić płytę, zwłaszcza jeśli zastosowana zostanie niewłaściwa technika.

Jakby tego było mało, nie jest nawet jasne, czy urządzenie rozpozna nową pamięć, a nawet będzie w stanie z niej korzystać, nawet jeśli jest prawidłowo podłączona. Standardowe komputerowe moduły DIMMS zawierają małą pamięć EEPROM ( układ SPD ) zawierającą dane dotyczące rodzaju obecnej pamięci i czasów niezbędnych do komunikacji z nią. Ta część wydaje się nie być obecna na Macbooku Air; jest prawdopodobne, że informacje o czasie są przechowywane gdzie indziej w systemie. Ponieważ nie jest to część, która może być naprawiana przez użytkownika, nie ma dostępnej dokumentacji na temat tego, gdzie mogą być te dane, ani na temat sposobu aktualizacji w celu przedstawienia nowej pamięci.


TL; DR: To niemożliwe. Nie tylko trudne; poważnie, to niemożliwe . Jeśli potrzebujesz więcej pamięci, musisz wymienić urządzenie.


Myślę, że zwykle jest przechowywany w tym samym układzie flash SPI, w którym przechowywane jest oprogramowanie układowe UEFI.
Yuhong Bao

3

Oto wideo zmiany układu pamięci w iPhonie 6 ze zwykłym lutem hotair. Powinien to być podobny proces i nie wydaje się tak niemożliwy. Https://www.youtube.com/watch?v=2bGb5AOwp44


fajne dzięki. Biorąc pod uwagę twierdzenia innych, że jest to „niemożliwe”, czy możesz podać powód, by sądzić, że lutowanie pamięci w MacBooku będzie takie samo jak w iPhonie?
iconoclast

Przed publikacją tego filmu czytałem te same komentarze na temat wymiany układów pamięci w telefonie - nie jest to możliwe. Biorąc pod uwagę, że układ flash Samsunga w iPhonie ma to samo gniazdo, co układ RAM firmy Hynix w MacBooku Air, przynajmniej w moim przypadku (ta sama zasada pinów w odległości 0,7 mm) - technicznie ma to zastosowanie przy rozlutowywaniu układów. Ale na pewno nie będzie pierwszy, który spróbuje :)
Vlada Pulchart

1

Jest to całkowicie możliwe i nawet nie takie trudne, ale będziesz potrzebować praktyki. Nie mam pojęcia, jak zresetowali bios, aby zaakceptować pamięci RAM. Rozlutowałem bgi w dużym stopniu, im mniejsze, tym łatwiej.

Stają się twarde, gdy są większe, ponieważ jeśli jest ogromne, potrzebujesz dużo ciepła. I musisz tworzyć profile i mieć


0

Jest to najbardziej prawdopodobne, ponieważ trudność (praktyczna niemożność?) Uzyskania pamięci RAM, która jest kompatybilna i mieściłaby się w obudowie. Nie używają modułów SO-DIMM.


-1

Szkoda, że ​​jabłko nie oferuje więcej pamięci jako opcji. Ale samodzielne zastąpienie go, nawet jeśli jest to możliwe, jest po prostu głupie. Chyba że planujesz rozpocząć podobne aktualizacje dla zysku. Ale nawet wtedy jest to zbyt drogie lub ryzykowne. Prawdopodobnie możesz rozlutować stare wióry i przylutować nowe za pomocą „stosunkowo taniej” stacji rozlutowującej gorące powietrze i domowych osłon termicznych. Wymaga to jednak dużo praktyki i szczęścia. Nawet jeśli zrobiłeś to kilka razy, za każdym razem się to nie udaje. I nawet jeśli uda ci się utworzyć prawidłowe połączenie z układem, nie możesz być pewien, że karta logiczna zaakceptuje nowy układ. Jeśli chcesz to zrobić, polecam zakup działającej tablicy logicznej Macbook Air. Zdobądź cztery gniazda BGA odpowiedniego rodzaju z pogo-pinami do testowania. Najpierw upewnij się, że działa z większymi modułami. Ale nawet jeśli zaakceptuje większą pamięć, twój wskaźnik sukcesu lutowania wynosi prawdopodobnie 1 na 10, więc skończysz na pracy z jedną płytą dłużej niż jeden dzień. I prawdopodobnie usmażysz tablicę logiczną lub dwie. Gdyby to było opłacalne / możliwe, byłby jakiś azjatycki koleś sprzedający autentyczne MacBook Airs z większą pamięcią na Aliexpress.


„Gdyby to było opłacalne / możliwe, byłby jakiś azjatycki koleś sprzedający autentyczne MacBook Air z większą ilością pamięci na Aliexpress”. Dobra uwaga, Johan.
Mark Hubbard,

-7

RAM: zajrzyj do OWC, aby sprawdzić, czy pamięć zastępcza dla MBA. Jeśli tak, znajdziesz instrukcje, jak to zmienić. SSD: tak samo jak poprzednio, w przypadku niektórych modeli mają zamienny dysk SSD.


3
OWC nie sprzedaje zastępczej pamięci RAM dla żadnego modelu MacBooka Air, ponieważ użytkownik nie może jej wymienić.
Mike Scott
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.