Co dzieje się na poziomie użytkownika / systemu operacyjnego, gdy dysk SSD w końcu się zużyje?


14

I zostały czytania na SSD Obecna technologia jak w roku 2011 i nie wiem o wszelkich pierwszych raportów ręcznych na co się dzieje, gdy SSD ostatecznie nie z powodu zbyt użytkowania. Najbardziej interesuje mnie dysk SSD, który Apple obejmuje jako opcję fabryczną - ale informacje o rynku wtórnym są z pewnością mile widziane.

Jeśli nie ma widocznych oznak starzenia się i zużycia, czy można zmierzyć, ile jeszcze pozostało miejsca do przechowywania na awarie i wyrównanie zużycia? (zakładając, że kontroler SSD zgromadzi pamięć i uniknie uszkodzonych / nadużywanych bloków przed awarią)

Jestem nieco zaznajomiony z trybami awarii pamięci dyskowej, ale szukam podobieństw lub różnic między dyskiem twardym a dyskiem SSD. Na przykład system operacyjny może wykryć (prawdopodobnie przy użyciu fsck i kronikowania) problemy w niezawodny sposób zapisywania nowych danych na dysku twardym i ostrzega, że ​​dysk jest teraz zamontowany w trybie tylko do odczytu. Narzędzia takie jak Drive Genius pozwalają na wszelkiego rodzaju testy specyficzne dla dysku twardego, ale nie jestem świadomy narzędzi, które wbijają się w dyski SSD w celu uzyskania dostępu do dowolnych danych.

Czy zamiast zgadywać i przewidywać, jak długo potrwa dysk SSD , czy istnieją obiektywne środki, które możemy podjąć, aby udokumentować, jak pamięć się starzeje i sprawdzić statystyki wyrównywania zużycia, aby zmierzyć, co się stanie, gdy SSD dobiegnie końca okresu użytkowania?


7
Sprawdź ten post w Coding Horror: „Czuję się etycznie i moralnie zobowiązany do ujawnienia małego, brudnego sekretu, który odkryłem w ciągu ostatnich dwóch lat posiadania dysku SSD w pełnym wymiarze godzin. Dyski twarde półprzewodnikowe zawodzą. Dużo. I nie po prostu każda porażka. Mówię o katastrofalnym, natychmiastowym gigafailie, o mój Boże, co się właśnie stało z wszystkimi moimi danymi. To nie jest ładne. codinghorror.com/blog/2011/05/…
Dave Nelson

2
Dziękuję - świetny link. Wszyscy możemy spojrzeć na motocykl wyścigowy i powiedzieć, dlaczego jest on o wiele szybszy niż rower uliczny i wiedzieć w naszych wnętrznościach, że gdy zawodzi z prędkością, nie będzie ładnie. Nie widzę, żeby branża edukowała nas na temat ryzyka związanego z tą nową prędkością.
bmike

1
Moje doświadczenie: pierwszy dysk nie powiodło się w pierwszym tygodniu. Dysk zastępczy trwał około roku, a potem nie powiódł się, gdy próbowałem wykonać aktualizację systemu.
Steve Moser

@SteveMoser Przez cały czas zdarzają się awarie niezwiązane z zapisywaniem limitów cyklu dysku SSD w oparciu o inne tryby awarii i / lub względy środowiskowe związane z produkcją.
bmike

Odpowiedzi:


6

„Czy po prostu coraz wolniej działa wyrzucanie elementów bezużytecznych coraz częściej próbuje znaleźć miejsce do przechowywania danych w miarę degradacji systemu pamięci flash?”

^^ To właśnie widziałem dwa razy (na rynku wtórnym, być może tak samo na dyskach Apple).

Nie całkowicie przestały działać, ponieważ ostatecznie je wymieniłem, ponieważ po trzech latach użytkowania i bez konserwacji wszystko staje się jak Windows XP .

Inny SSD, który pamiętam, że zawiódł, prawdopodobnie od trzeciego dnia, kiedy kilkakrotnie nie mógł się zamontować. Potem nie udało się zamontować ponownie później tego samego dnia, aż w końcu nigdy więcej nie zamontował. Był objęty gwarancją i wymieniłem go.

Dyski SSD, które wciąż mam (nie Apple), nie wykazują oznak kurczenia się, prawdopodobnie dlatego, że stracona przestrzeń nie jest duża w porównaniu do wielkości dysku. Chyba tak by było.

Chociaż dyski zwykle żyją 2-3 lata (SSD), powiedziałbym, że bądź przygotowany na ewentualną zmianę po 1 roku.


1
Doskonała informacja - zwłaszcza, że ​​każda nowa technologia będzie miała więcej początkowych awarii, trudno będzie oddzielić tryby przedwczesnej awarii od trybów ewentualnej awarii. dziękuję za wywołanie obu :-)
bmike

1
Widziałem kilka wzmianek na Twitterze o ludziach, którzy co roku usuwają swoje MacBooka Air i mają nadzieję, że Lion i trymują wsparcie, aby rozwiązać ten problem. twitter.com/th_in_gs/status/68991207367393280
bmike

Dla przypomnienia, mój MBA ma teraz 1,5 roku i działa 10,8. Nigdy nie usunąłem danych, ale zapełniłem dysk jeden raz (przez pomyłkę). Po usunięciu szkodliwych plików wszystko wróciło do normy. Szczerze mówiąc, nie czułem nic dziwnego, gdy było „tylko” 20 GB wolnego miejsca, ale spanikowałem i przystąpiłem do usuwania plików. Mój MBA ma dysk 256 GB. (Połowa 2011 r.).
Martin Marconcini,

1
Teraz, gdy obsługa TRIM została dodana do prawie wszystkich komputerów Mac z dyskiem SSD firmy Apple - wydaje się, że wszystko działa bardzo płynnie i nie wymaga usuwania. Nawet z wersjami, lokalną pamięcią Time Machine, mój 256 SSD nie jest prawie pełny w 2/3 (taki sam rocznik jak twój).
bmike

2

Mój rynek wtórny Intel SSD miał zły sektor, co zgłosiło Narzędzie dyskowe. Z mojego zrozumienia, dysk SSD zwalnia i ostatecznie ma więcej uszkodzonych sektorów, co zostanie zauważone, jeśli wykonasz skanowanie Narzędzia dyskowego.

O ile wiem, ostrzeżenia z powodu danych SMART zgłaszających więcej błędów dysku niż dopuszczalne nie są wbudowane w system operacyjny. Narzędzie dyskowe pokazuje błędy SMART, ale niezbyt szczegółowo. Narzędzia takie jak SMARTReporter będą wyświetlać ostrzeżenia, gdy dysk SSD ulega degradacji.


Ponadto niektóre dyski SSD z rynku wtórnego nawet nie obsługują SMART, więc bądź ostrożny.
Fałszywe imię

Plus: nawet jeśli SMART twierdzi, że Twój dysk jest w
świetnym

1
W przypadku dysków SSD idea „sektora” wciąż jest dla mnie myląca. Zakładam, że kontroler dysku ma wirtualną mapę tego, co udaje, że jest prawdziwym sektorem, ale w praktyce jest mapowany w całym miejscu w komórkach w pamięci flash i podlega zbieraniu śmieci oraz przenoszeniu / odświeżaniu w razie potrzeby.
bmike

1

Po 4 latach nadużywania wszelkiego rodzaju dysków SSD wybranych przez Apple, mogę ostatecznie stwierdzić, że dyski, których użyłem, są bardziej niezawodne niż dyski twarde i nie wykazały żadnych potencjalnych wad ani kosztów związanych z trybami awarii dysków twardych w praktyce.

Za kilka pierwszych komputerów, które kupiłem, zapłaciłem za AppleCare z kilku powodów.

  • Miałem przyzwoite zniżki
  • Pomyślałem, że prawdopodobnie popchnęłbym dysk SSD mocniej niż przeciętny użytkownik i cieszyłem się, że Apple ponosi ryzyko i odpowiedzialność za naprawę mojego komputera Mac, jeśli zdecyduję się użyć go zbyt często.
  • Nie byłem pewien, że części naprawcze SSD innych firm będą opłacalne

Przez ostatnie dwa lata nie dostałem AppleCare i nadal jestem bardzo zadowolony z SSD. Moje komputery Mac uruchamiają następujące programy rutynowo i wykonują pamięć do pełnego poziomu 80%:

  • Mecz w iTunes, a teraz muzyka ciągle dodaje utwory offline i usuwa je, gdy zapełniam dysk
  • Korzystam z lokalnych migawek dla Time Machine, które również przechowują wszystkie rodzaje plików, dopóki nie osiągnę niskiego poziomu pamięci i pliki kopii zapasowych zostaną programowo usunięte przez system operacyjny
  • Splunk - przyjmowanie i przechowywanie logów systemowych z wielu komputerów Mac - to narzędzie ma wysoki poziom IO
  • Stos LAMP / MEAN działa prawie nieprzerwanie
  • Xcode - umiarkowane użycie
  • Maszyny wirtualne - umiarkowane użycie

Nie miałem jeszcze awarii, więc moje wyniki są takie, że dyski SSD są przeprojektowane, a inne komponenty ulegną awarii przed napędem. Oczywiście niektórzy ludzie zobaczą awarie, ale są one rzadkie i rzadsze niż awarie dysków twardych, z którymi ludzie musieli sobie poradzić w przeszłości.

Radzę nie zastanawiać się nad trwałością dysku SSD dla sprzętu OS X / Mac i po prostu dopasuj rozmiar komputera do potrzeb związanych z pamięcią masową i szybkością. Jeśli dostaniesz AppleCare i 3 lata wsparcia Apple, to świetnie. Jeśli nie, a następnie musisz zapłacić za naprawę lub zapłacić za wymianę dysku SSD innej firmy, to też świetnie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.