Jak długo potrwa dysk SSD firmy Apple?


12

Jak wszystkie narzędzia, dyski SSD zużywają się i ostatecznie ulegają awarii. Czy istnieją dane dotyczące z grubsza, jak długo trwają dyski SSD dostarczane przez Apple w przenośnej linii?

Z moich badań wynika, że dysk OEM Toshiba w Apple MacBook Pro jest znacznie wolniejszy niż inne na rynku, ale czy może to mieć przewagę pod względem długowieczności?

Zasadniczo, czy trwałość dysku SSD firmy Apple jest dłuższa niż dysków firm trzecich, takich jak Crucial, OWC lub innych?


3
Myślę, że wszystkie dyski SSD trwają dłużej niż sam komputer przy powszechnym użyciu.
Enrico Susatyo,

Spróbuj pobrać program, aby przetestować dysk SSD i zobacz
cutrightjm,

1
Dyski SSD Baumr są bardzo złożone, a ich prędkości różnią się w zależności od tego, czy dane są skompresowane czy nieskompresowane oraz od tego, ile piszesz w jakim czasie i jaki rozmiar sektora. Tak więc nie dałbym zbyt wiele na temat tabeli porównawczej. Wydajność zależy w dużej mierze od sposobu korzystania z dysku SSD.
gentmatt,

1
@ Baumr Najnowsze dyski SSD firmy Toshiba używane przez firmę Apple wykorzystują kontroler Sandforce, który kompresuje dane przed ich zapisaniem na dysku. Spowoduje to zmniejszenie aktywności zapisu.
gentmatt,

3
Możesz obserwować te znaki, gdy dyski Apple w końcu zaczynają działać wystarczająco szybko, aby ludzie mogli poczuć, jak niezawodne są z czasem. Również - statystyki awarii populacji mogą pomóc komuś, kto zarządza 100 lub więcej komputerami. Dla jednego użytkownika z jednym dyskiem SSD - to trochę bzdura, gdy określone urządzenie zawiedzie. Nawet jeśli tylko 1/10 z 1% dysków ulegnie awarii w ciągu trzech lat intensywnego użytkowania, twój może jeszcze trwać tylko 92 dni, mimo że reszta trwa znacznie dłużej.
bmike

Odpowiedzi:


10

Uproszczona odpowiedź na czas życia SSD brzmiałaby następująco: SSD jest urządzeniem półprzewodnikowym zbudowanym na minimum 10 lat. Niektórzy z nas nadal mają komputery z roku 2000 lub nawet wcześniej, a więc starsze niż 14 lat.

Powiedziawszy to, patrząc bliżej na SSD, jest to urządzenie półprzewodnikowe typu pamięci flash i może wytwarzać prądy upływowe (oznacza to, że komórki tracą ładunek (pamięć).

Różnice w trwałości (jakości) dysków SSD zależą od producenta (Intel, Samsung itp.). O ile mi wiadomo, Intel nadal jest liderem pod względem jakości = żywotności, ale Samsung ich ściga. Naprawdę trudno powiedzieć, kto jest najlepszy, ale można skorzystać z gwarancji jako przewodnika. Na przykład Samsung daje 5 lat na model 840. Oznacza to, że będzie trwać minimum 7-10 lat, w przeciwnym razie przestaną działać, zastępując wszystkie martwe dyski SSD.

Aby wyjaśnić, mówię o najpopularniejszym typie dysku SSD (przy użyciu komórek pamięci jednowarstwowej), podwójna warstwa trwa jeszcze dłużej, ale jest znacznie droższa.

Apple, Crucial, OWC ect. NIE rób rzeczywistych układów pamięci. Kup je od producenta półprzewodników, takiego jak Samsung czy Intel ect. i twórz płyty SSD z ich nazwami.

Jednak nie panikuj, dyski mają możliwość samodzielnej naprawy!

Robią to po prostu zastępując martwe komórki.

Problem polega na tym, że podaż (rezerwa) nowych komórek jest ograniczona.

Jednym z największych czynników ograniczających życie jest ilość przechowywanych danych. Powiedzmy, że gdy dysk SSD jest zapełniony w 90%, wkrótce stanie się problemem, ponieważ dysk próbuje obracać komórki, aby zachować / uniknąć wycieku pamięci.

Drugim czynnikiem życia jest codzienne użytkowanie (odczyt / zapis). Ponownie, nie panikuj, „normalny” użytkownik nigdy nie zobaczy tego problemu.

W sumie dysk SSD powinien trwać dłużej niż ekran komputera lub klawiatura!

Dyski SSD są wrażliwe na ciepło (jak każde urządzenie półprzewodnikowe) i stracą życie, jeśli będą działać w podwyższonych temperaturach otoczenia, co oznacza, że ​​uwielbiają zimne środowisko. Nie oznacza to, że musisz się przeprowadzić na Alaskę :).

Po prostu dać ci pomysł. Jak myślisz, dlaczego Intel wynalazł tak zwane procesory „ja”, które nazywają inteligentnym procesorem? Nawiasem mówiąc, świetny marketing. Rzeczywistym powodem jest to, że procesor staje się zbyt gorący, jeśli cały czas działa w 100%. To samo dotyczy układów SSD, więc utrzymuj je w niskiej temperaturze i nie przeciążaj dysku, a będzie on trwały i trwały.

I !, staraj się nie używać większości programów do testów kondycji SSD. To tylko podkreśla, że ​​dysk SSD jest niepotrzebny.

Byłoby tak samo, gdybyś ciągle udawał się do lekarza, aby sprawdzić, czy jesteś zdrowy, a on za każdym razem dawał ci skan xray, tylko po to, aby powiedzieć, że wszystko w porządku (ale zbyt duża ekspozycja xray cię zabije).


1
I tak, ale „Apple SSD” Miałem na myśli te, które są dostarczane z urządzeniami Apple: „Z moich badań wynika, że ​​dysk OEM Toshiba na Apple MacBook Pro”
Baumr

Nie zdziwiłbym się, gdy znajdziemy układy pamięci flash Samsunga wewnątrz dysku SShib Toshibas.

4

Według http://www.anandtech.com/show/6023/the-nextgen-macbook-pro-with-retina-display-review/10 , przynajmniej nowe Retina MacBook Pro są wyposażone w wersję OEM Samsunga Dyski SSD serii 830. W związku z tym ich dożywotnie oceny powinny być podobne. Jeśli chodzi o wydajność napełnionego dysku SSD, zobacz http://www.anandtech.com/show/4863/the-samsung-ssd-830-review/6 .


1
Żaden z nich nie wspomina jednak o życiu?
Baumr,

3
xtremesystems.org/forums/… dożywotnich ocen niektórych (w tym 830) dysków SSD, a techradar.com/reviews/pc-mac/pc-components/storage/… stanowi 40 GB dziennie przez 40 lat. Wątpię, czy Toshiba poradzi sobie lepiej tylko dlatego, że są wolniejsze.
MrMage,

Wyczyściłem część tam iz powrotem - Zapytaj innego czatu, a następnie edycja jest dobrym sposobem na
poprawienie

1
Przepraszam, że tu jestem, ale ja się różnię. Żywotność pamięci SSD zależy od jej szybkości. Istnieją 2 tryby odczytu i zapisu. W trybie odczytu wystarczy zapytać, czy komórka jest wysoka czy niska. Jednak, aby napisać, trzeba zmusić komórkę do zmiany stanu (HL lub LH) i odbywa się to przy zastosowaniu wyższego prądu / napięcia. Aby przyspieszyć ten proces, używa się więcej I / V, co ogranicza żywotność komórki (przegrzanie / wyciek).

1

Z osobistego doświadczenia mój dysk SSD w MacBooku Pro Retina 2012 zawiódł mnie po 2 latach. Na szczęście zdecydowałem się na AppleCare, ponieważ nie mam szans na samodzielną naprawę tego konkretnego modelu bez wydawania prawie tysiąca dolarów na części.

Mój pierwszy dysk SSD, którego kiedykolwiek użyłem, był dyskiem Intel SSD drugiej generacji, który zawiódł po czterech latach. Czas gwarancji wynosił trzy lata u dealera.

W przeciwieństwie do tradycyjnych dysków twardych nie było oznak, że wkrótce umrze, dlatego jeszcze ważniejsze jest posiadanie bieżących kopii zapasowych.

Powiedziałbym, że można bezpiecznie założyć, że elektronika ma trwać tylko trochę dłużej niż gwarancja, z którą jest dostarczana. Bez względu na to, którą firmę sprzedaje.


Dla kontrastu piszę to na MacBooku Air 2012, który był używany codziennie jako moja maszyna robocza jako front-end web dev i potrzebował tylko baterii zastępczej w ciągu 7 lat ciężkiej pracy. Naprawdę bałam się awarii dysku SSD, więc wiele lat temu kupiłem zamienny dysk twardy, ale nigdy go nie potrzebowałem. Problem polega na zastąpieniu tego laptopa nowoczesnym odpowiednikiem, ponieważ dysk SSD jest przylutowany do płyty głównej, więc jest znacznie mniej naprawialny.
Alex

1

Doszedłem do tego pytania, mając nadzieję na znalezienie ostatecznej odpowiedzi, ale wydaje się, że istnieje tak wiele czynników, które wpływają na odpowiedź na pytanie, jak długo trwa dysk SSD - odpowiedź nie jest prosta.

Chociaż nie mogłem znaleźć informacji o konkretnym typie dysku SSD używanego przez Apple (w moim MacBooku Pro), udało mi się znaleźć niektóre z kluczowych czynników.

Pomyślałem, że przydatne byłoby opublikowanie tutaj jako punktu wyjścia do uzyskania pełniejszej odpowiedzi.

Czynniki:

 1. Zastosowano typ NAND - z wideo z faktury YouTube Drivesavers zebrałem te informacje

  Trwałość dysku SSD bardzo zależy od tego, jaki typ pamięci NAND Flash ma, tj. SLC vs MLC vs EMLC vs TLC.

  Mówi, że nowsza wersja - TLC NAND - jest używana w niektórych produktach konsumenckich Samsung i ma limit wymazywania programu wynoszący 1-2k na komórkę (który jest niewielki w porównaniu do starego zapisu SLC 100k).

  Jednak Samsung robi wersje Pro Enterprise z EMLC NAND - daje 30 000 zapisów na komórkę.

  Najczęściej limity zapisu wynoszące 2–3k na komórkę są podawane dla flashowania MLC 2D. Była to najwyraźniej zdecydowana większość typów flashów używanych w 2014 roku.

  Ale nie jestem pewien w 100%, że ten typ NAND jest używany przez Apple.

 2. Kompresja

  Im więcej danych zapisanych na dysku, tym więcej zużytych cykli zapisu, więc wielkość użycia dysku będzie również częściowo determinowana przez skuteczność kompresji wypalonej w kontrolerze napędu.

  Jest artykuł omawiający poprawę żywotności, która wynika z lepszej kompresji dysków SSD, w szczególności kontrolera Sandforce:

  Z innych badań wynika, że ​​niektóre, ale nie wszystkie, maszyny Macbook Air, na przykład, miały kontrolery Sandforce.

 3. Zależy to również od architektury wytrzymałości stosowanej przez projektanta

  „różnica długowieczności między„ wystarczająco dobrą ”a najlepszymi schematami architektury wytrzymałościowej może nadal wynosić 2x, 3x lub 100x - nawet przy użyciu tej samej pamięci”

  Więc nie do końca odpowiadając na pytanie, ale mam nadzieję, że umożliwiając zbliżenie się do odpowiedzi, np. Czy możemy uzyskać listę modeli Apple z ich różnymi typami dysków SSD, a następnie wziąć pod uwagę powyższe czynniki.


1

wszystko to zostało tak dobrze wyjaśnione we wcześniejszych postach, ale moje przeczucie mówi mi, że dla szybkiego czytelnika nieodłączna krytyczność może nie do końca się spotkać.

Więc proszę wybacz, jeśli powtórzę większość powyższych stwierdzeń, chciałbym tylko spróbować przedstawić je w bardziej praktycznej perspektywie.

Brak informacji

Naprawdę nie możesz oszacować wytrzymałości wbudowanego dysku SSD, dopóki producent laptopa nie poinformuje Cię, który model / model / typ dysku. W tej sytuacji nie można nawet zgadnąć, jak zdolne są te dyski do samoczynnego odzyskiwania zużytych komórek. Gwarancja mówi tylko, jak długo dysk (lub płyta główna, jeśli jest wlutowana) zostanie wymieniony bez żadnych kosztów, a nie jak długo twoje dane są bezpieczne.

Nietypowe zachowanie

Konsumenci kupujący notebooki zazwyczaj nie są świadomi krytycznego dysku SSD, gdy myślą o awariach dysku SSD w taki sam sposób, jak zawiodłyby takie elementy, jak ekrany lub panele dotykowe:

 • Jasne, dyski SSD również zawodzą statystycznie, jak zwykłe elementy (ekrany, monitory, ...). Na przykład z powodu awarii kontrolera SSD. Jest to objęte drugim miernikiem niezawodności, zwanym „MTBF”. Nie ma to jednak związku z kwestią zużycia napędu. Tego rodzaju awaria jest zwykle niezwykle rzadka.

 • Bardziej istotne dla konsumenta jest fakt, że to nie jest kwestia IF SSD zawiedzie, ale KIEDY one niepowodzeniem. Iow: dyski SSD zawodzą z około. 100% prawdopodobieństwa, jak tylko się zużyją. To znaczy: gdy dane zostały zapisane dla określonej technicznie całkowitej liczby i ilości danych, określonych przez producenta w momencie projektowania, według projektu. Fakt ten jest objęty środkiem zwanym „DWPD”.

Ta rozbieżność jest powodem, dla którego uważam, że zachowanie dysków SSD i ich szczególna krytyczność są zwykle źle rozumiane przez typowych konsumentów.

Dodając do tej krytyczności (1): jeśli jedna lub kilka komórek ulegnie awarii bez automatycznego wyrównywania zużycia w tle w czasie, może to spowodować utratę całego dysku, nie tylko dotkniętych nim „komórek”. Co jest przeciwieństwem tego, do czego przywykliśmy w czasach HDD (magnetyczne dyski twarde z obracającymi się talerzami), które często umierały stopniowo, tylko częściowo na początku i przez dłuższy okres, co jest o wiele bardziej przewidywalne i możliwe do zarządzania.

Dodając do tej krytyczności (2): notebooki z wlutowanymi dyskami były często sprzedawane z małymi dyskami (128, 256 GB; wydaje się, że to się zmienia pod koniec 2019 r.), Ponieważ większe dyski były nieproporcjonalnie drogie. Fakt ten znacznie pogorszy sytuację zużycia, jak wskazano powyżej: ponieważ użytkownicy potrzebują tak mało miejsca na swoje pliki, z którymi faktycznie pracują (a nie tylko na system operacyjny i aplikacje), często wykorzystywali pamięć dyskową wydajność powyżej 70% lub więcej, co zmniejsza rezerwę dla mechanizmów wyrównywania zużycia w celu wykonania ich zadania gojenia, co powoduje, że awarie napędu stają się bardziej prawdopodobne.

Wytrzymałość jest droga

Dyski SSD różnią się znacznie swoją wytrzymałością, ponieważ każdy może spojrzeć w górę, porównując odpowiedni miernik „DWPD”, często wspomniany w drobnym druku specyfikacji technicznych napędu. To mówi ci „dokładnie”, ile danych możesz zapisywać, jak często na tym dysku, dopóki nie będzie martwy (gdzie „dokładnie” w rzeczywistości oznacza: „statystycznie znacząco”).

A przeglądanie tej specyfikacji ujawnia, w jakim stopniu wytrzymałość dysku koreluje z ceną, co z kolei pozwala oszacować, czego można się spodziewać po nieudokumentowanych dyskach wbudowanych w produkty zaprojektowane dla przeciętnego użytkownika, przeciętnych przypadków użycia i średniego czasu życia produktu, który jest najbardziej prawdopodobnie nie jest równoznaczne z użytkowaniem „korporacyjnym” (jak w „dyskach SSD dla przedsiębiorstw”, które są długimi dyskami SSD o specjalnej kompilacji przeznaczonymi dla serwerów i systemów pamięci masowej). W tym kontekście uważam, że każdy produkt przenośny oznaczony jako „Pro” należy do „przeciętnego” obozu, a nie do „przedsiębiorstwa”.

Ukierunkowane przypadki użycia

Wreszcie, aby umieścić prawdopodobieństwo awarii dysku SSD w praktycznej perspektywie: jak powiedziano wcześniej we wcześniejszych plakatach: im częściej komórki muszą zmieniać swój stan, tj .: im częściej zmieniasz dane, tym wcześniej dysk jest zużyty, który może być znacznie wcześniejszy niż określony okres gwarancji.

 • Typ użytkownika A: jeśli pojemność dysku jest wykorzystywana przez dane w typowym stopniu, a użytkownik regularnie wykonuje intensywne prace, takie jak edycja wideo filmów FullHD / 2K / 4k lub edycja zdjęć pełnoklatkowych zdjęć z czujników lub nagrywanie muzyki i przetworzyć te pliki multimedialne (takie jak cięcie, zmiana poziomu kompresji, dostosowanie odcienia kolorów, ...), nie jesteś tym „przeciętnym użytkownikiem”, który może być bezpieczny, aby znaleźć swoje oczekiwanie na żywotność dysku w specyfikacji gwarancyjnej dysku (przy okazji, co jest najmniej odpowiednim kryterium). Zamiast tego jesteś typem użytkownika, który jest obecnie przedmiotem kampanii marketingowej „laptopy twórcy”.

 • Typ użytkownika B: Jeśli zamiast tego jesteś graczem lub pracujesz z dokumentami tekstowymi i arkuszami kalkulacyjnymi przez większość czasu, nie musisz martwić się długowiecznością dysku SSD.

Wniosek

Rozważając fakt, że dyski SSD są wlutowane na płyty główne, pomyśl o tym, jakbyś pomyślał o kupnie samochodu z nieodłączalnymi oponami. Aby oszacować wartość odsprzedaży swojej inwestycji, możesz również zadać sobie pytanie, czy kupiłbyś takie urządzenie z drugiej ręki.

Wszystko to będzie miało znaczenie tylko do momentu, gdy technologia SSD poprawi wytrzymałość na tyle, aby sytuacja stała się krytyczna.

Ale w przypadku dysków klasy konsumenckiej, których nie ma dzisiaj, pod koniec 2019 r.


Po przeczytaniu przewodnika wprowadzającego na temat korzystania z apple.stackexchange.com i stwierdzeniu, że wyraźnie zachęca się do zachowania możliwie jak najbardziej specyficznego produktu APPLE, celowo próbowałem wyodrębnić powyższe stwierdzenia z APPLE, ponieważ uważam, że w pełni odnoszą się do Produkty MacBook, podczas gdy większość aspektów technicznych nie pochodzi z dziedziny inżynierii APPLE, z wyjątkiem wyboru wytrzymałości wbudowanego napędu i decyzji o wlutowaniu go na płytę główną. Mam nadzieję, że nadal pasuje to do ogólnej koncepcji.
user151222,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.