Jak wykonać rozruch z komputera PowerBook G4 1,5 GHz z pamięci USB?


14

Naprawdę chcę uruchomić Linuksa, ale ponieważ to nie działa, myślę, że ktoś może wiedzieć po stronie Apple.

Jeśli istnieje sposób na uruchomienie komputera Mac z pamięci USB, uruchomienie innego systemu operacyjnego nie powinno być niemożliwe.

Czy muszę użyć programu ładującego Apple, aby nakłonić mojego PowerBooka do myślenia, że ​​uruchamia Mac OS, a następnie włożyć dysk z systemem Linux czy co?

Odpowiedzi:


11

Robiłem to wiele razy, odkąd opublikowałem to pytanie.

 1. Utwórz pamięć USB w następujący sposób:

  sudo dd if=/<path to iso file>/<name of iso file> of=/<path to usb stick> bs=32768 conv=notrunc,noerror,sync
  
 2. Włóż pamięć USB do komputera Mac i naciśnij przycisk zasilania, trzymając wciśnięty przycisk Command ⌘+ Option+ O+F

 3. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenie:

  boot usb1/disk@1:,\\yaboot
  

Uwaga : Jeśli uruchamiasz system Linux, użyj go ,\\yaboot, ale jeśli uruchamiasz system Mac OS ,\\tbxi.

Uwaga 2 : Jeśli drążek znajduje się po prawej stronie maszyny, musisz to zrobić:

boot usb0/disk@1:,\\yaboot

Uwaga 3 : Jeśli te polecenia nie działają, najprawdopodobniej występuje problem z plikiem multimedialnym lub plikiem ISO.

Przekonałem się, że Ubuntu, Debian i openSUSE działają świetnie. Nie mogę jeszcze uruchomić Fedory ani Gentoo w ten sposób. Mój napęd optyczny już nie działa, więc w ten sposób instaluję OS X na moim komputerze. W ten sposób utworzyłem nośnik USB na żywo z płyty instalacyjnej OS X.


Dziękuję za odpowiedź, uważam ją za bardzo przydatną. Teraz nie wiem, czy dowiedziałeś się, jak uruchomić Gentoo w ten sam sposób, ale zrobiłem to, więc chcę udostępnić link, który pomógł mi to zrobić. Oto jest. Mam nadzieję, że to pomoże! en.gentoo-wiki.com/wiki/LiveUSB_on_PPC#Boot_from_Open_Firmware

Dziękuję bardzo! to najlepszy „samouczek” na ten temat, jaki udało mi się znaleźć. właśnie pomyślnie uruchomiłem Xubuntu 12.04 mini instalując ISO z USB, ponieważ moja superdrive w moim ukochanym powerbooku jest zepsuta.
harald

Dotarłem tam podczas próby uruchomienia Ubuntu z pamięci USB. Możesz także wpisać, dev / lsaby uzyskać listę urządzeń w kształcie drzewa i zobaczyć, który usbma diskwęzeł liścia. Nawet jeśli ścieżka do tego węzła wygląda /usb@1b/disk@1(zauważ dodatkowe @i b), poprawna ścieżka nadal wyglądaboot usb1/disk@1:2,\\yaboot
Stéphane Gourichon

Mogę potwierdzić, że działa to również z iBookiem G3 M6497, dzięki!
ToastyMallows

3
boot usb1/disk@1:,\\yaboot

LUB

boot usb1/disk@1:,\\tbxi

jest nie kompletna komenda. Musisz podać numer partycji po „:”

na przykład, jeśli próbujesz zainstalować na komputerze Mac, musisz wprowadzić coś takiego

boot usb1/disk@1:10,\\tbxi

(gdzie „10” to numer partycji napędu USB, dysk @ 1 w tym przykładzie).

Aby znaleźć numer partycji, na której znajduje się OSX na twoim USB, skorzystaj z Narzędzia dyskowego, kliknij partycję skonfigurowaną w OS X, a następnie kliknij R lub Ctrl- Lkliknij i wybierz „Informacje”.

Dostaniesz coś do efektu: disk1s10

s10jest numerem partycji. Zobacz powyższy przykład.


2

Ten wątek jest stary, ale chcę dodać informacje, które mogą być przydatne:

Na Powerbooku G4 A1138 (1,67 Ghz 15 ", koniec 2005 r.) Powyższe instrukcje nie działały od razu po wyjęciu z pudełka. Użyłem ratunkowego finnix ppc ISO, zrzuconego z dd na klucz USB.

1.) OF tworzy devalias uddla klucza usb w lewym porcie. Ten udalias jest odwzorowany na /pci@f2000000/usb@15/disk@1

2.) Możesz wywołać yaboot za pomocą boot ud:2,\\yaboot- ale wtedy jądro wpadnie w panikę, ponieważ wciąż przeszukuje jego initrd + rootfs gdzieś w cd:2,/ ...( cd alias jest zakodowany na stałe w plikach takich jak ofboot.b, yaboot.conf ... w ISO)

3.) Szybkie i brudne obejście: zastąp cdalias w OF ścieżką do klucza USB (skopiuj ścieżkę z udaliasu): devalias cd /pci@f2000000/usb@15/disk@1

4.) Teraz uruchom z boot cd:2,\\yaboot

5.)Nie ma już problemu z zakodowanym na stałe cdaliasem - teraz zapisuje się na kluczu USB. Możesz po prostu wybrać domyślny wpis jądra - *finnixw moim przypadku - i uruchomi się poprawnie.

Alias ​​zostanie zresetowany do domyślnego przy następnym zimnym rozruchu, dlatego będziesz musiał powtórzyć procedurę dla każdego rozruchu USB.


1

Słyszałem, że użycie Super Duper działa dobrze w tym celu. Wyobrażam sobie, że jeśli tak jest, to Carbon Copy Cloner powinien również działać.

Wdróż obraz na USB za pomocą jednego z tych narzędzi i powinieneś być złoty.

Znajdź Super Duper! tutaj.


Więc używanie dd w terminalu ma problemy?
Joshua Robison

I nie muszę partycjonować pamięci USB ani instalować Yaboot itp.?
Joshua Robison

Osobiście nie bałbym się oprogramowaniem układowym / programami ładującymi. Właśnie usłyszałem od kolegów z branży (jestem certyfikowanym technikiem Apple), że to działa dobrze.
Harv

SuperDuper i Carbon Copy Cloner to dobre narzędzia do kopiowania systemów startowych, ale problem w tym pytaniu dotyczy modeli PowerBook G4, które nie pozwalają na formalne uruchomienie USB. Tak więc najczystsza utworzona kopia systemu operacyjnego nie uruchomi się w tych systemach bez dodatkowych modyfikacji oprogramowania układowego, zgodnie z powyższymi odpowiedziami.
JakeGould,

@Harv Nie ma za co. A jeśli chcesz zobaczyć, jak natknąłem się na to pytanie i odpowiedz na wątek, sprawdź ten wątek na Super User .
JakeGould,

1

więc z mojego doświadczenia nauczyłem się tego na mojej książce Power Book G4 1.5 (A1106)

boot usb1 / disk @ 1: 10, \ tbxi nie był pomocny. Spróbuj tego

 • wprowadź opis zdjęcia tutaj

 • polecenie, opcja, O, F (otwarte oprogramowanie)

 • klucze zwalniające
 • boot ud: 3, \: tbxi

jeśli masz szczęście, to może zadziałać. próbowałem bez 3 i dostałem znak zakazu, wszystko inne nie działałoby. Edycja: Właśnie dostałem znak zakazu, więc myślę, że mój system ma problem


1

To, co zadziałało dla mnie na Cube G4, było następujące (w oparciu o rady Jozuego):

 1. Sformatowałem pamięć USB w Disk Utility za pomocą Apple Partition Map i partycji MS-DOS (FAT). diskutil listpowinien przywołać coś takiego:

świeżo skasowany pendrive z mapą podziału jabłek i częścią fat32

 1. A teraz, po prostu, nuke partycję FAT32: sudo pdisk L e /dev/rdisk2 d 2 wi wyjdź CTRL+C. Cały proces powinien wyglądać mniej więcej tak: wprowadź opis zdjęcia tutaj

Głęboko oczyszczony dysk powinien wyglądać tak ( diskutil list)

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 1. Teraz możemy skopiować na Mac OS X 10.5 Leopard ISO z DD: sudo dd if=/<path to iso file>/<name of iso file> of=/<path to usb stick> bs=32768 conv=notrunc,noerror,sync. Powinno to być coś takiego:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 1. W zależności od kija może to potrwać kilka godzin w górę (nawet z kiepskim USB3!). Na koniec diskutil listpowinien pokazać coś takiego:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 1. Podłącz to do kostki G5, a podczas uruchamiania naciśnij oba klawisze ALT (teoretycznie powinno działać, ale z moją klawiaturą bezprzewodową oba przyciski działają najlepiej)

 2. Otrzymasz bardzo prymitywną wersję dzisiejszego ekranu wyboru rozruchu, który działa TYLKO Z MYSZĄ! Tam znajdziesz pendrive'a i będziesz mógł go uruchomić i zainstalować tak, jakby to był bardzo szybki i cichy napęd DVD :)

Dla tych, którzy chcą zainstalować Mac OS X 10.4 Tiger , zmienne ISO wydaje się zawierać bardzo małą partycję Apple_Driver_ATAPI (disk2s2 w kroku 4), kilka KB zamiast połowy GB. To niestety wydaje się niezgodne z krokami 1-6 ..

Obejście to jest następujące: przygotuj pamięć USB 10.5 Leopard i zastąp partycję Apple_HFS partycją Apple_HFS z dysku 10.4 Tiger:

 1. Kontynuuj tworzenie kija Leopard 10.5 jak w krokach 1-4

 2. Zamontuj obraz Tiger OSX 10.4; powinien wyglądać mniej więcej tak: partycje dysku OS X Tiger

 3. Za pomocą dd, skopiuj partycję Apple_HFS (disk3s3 lub diskNs3) OVER Apple_HFS (~ 7GB) na patyku. Dzięki temu będziesz mieć patyk ze sterownikiem ATAPI z płyty DVD Leopard, ale obraz OS dysku Tiger. Dzięki tej metodzie udało mi się to pokazać i udało mi się zainstalować Tiger razem z Leopardem xD. Z mojej strony wygląda to tak: wprowadź opis zdjęcia tutaj

Dla tych, którzy chcą zainstalować 10.3 lub starszą wersję Niestety, nie znalazłem sposobu na uruchomienie tych urządzeń z urządzenia USB (choć nie na początku).

Aby zainstalować 10.3 / 10.2 / 10.1 / 10.0, wypal obraz CD1 na dysku, który będziesz musiał czytać za pomocą wbudowanego kabla IDE (podłączenie dysku CD-ROM z USB go nie wycina, niedozwolone jest USB!) . Zainstalujesz jak zwykle, naciskając alt (oba w przypadku kostki) podczas uruchamiania, wybierając dysk CD, instalując ...

W pewnym momencie zostaniesz poproszony o włożenie drugiego dysku - tych, które możesz przygotować tak samo jak instalacja Tiger: utwórz dysk Leoparda i zastąp trzecią partycję (Apple_HFS, która zajmuje najwięcej miejsca) partycją Apple_HFS dysk CD2 instalowanego systemu operacyjnego wcześniejszego niż 10.4. Tym razem system zaakceptuje go i będzie kontynuował instalację z urządzenia USB.


0

Powerbook G4 1.0Ghz 12 "Zewnętrzny napęd CD / DVD Pioneer / ogólny USB Podłącz do tylnego portu USB.

 • Zasilanie włączone
 • ⌘ CmdOptOF
 • boot usb1/disk@1:,\\yaboot
 • Return ⏎
 • restart

Doskonale instaluje Ubuntu 16.04 PPC, pierwsza próba. Uwielbiam te stare wątki i stare maszyny!

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.