Dlaczego sanskryt jest najlepszym językiem dla sztucznej inteligencji?


14

Według naukowca NASA Ricka Briggsa, sanskryt jest najlepszym językiem sztucznej inteligencji. Chcę wiedzieć, jak przydatny jest sanskryt. Jaki jest problem z innymi językami? Czy naprawdę używają sanskrytu w programowaniu AI, czy zamierzają to zrobić? Jaka część programu AI wymaga takiego języka?

Odpowiedzi:


14

Rick Briggs odnosi się do trudności, jakie sztuczna inteligencja miałaby w wykrywaniu prawdziwego znaczenia słów wypowiedzianych lub napisanych w jednym z naszych naturalnych języków. Weźmy na przykład sztuczną inteligencję próbującą określić znaczenie zdania sarkastycznego.

Naturalnie wypowiedziane zdanie „Tego właśnie potrzebowałem dzisiaj!” może być wyrazem bardzo różnych uczuć. W jednym przypadku szczęśliwa osoba, która znalazła zagubiony przez jakiś czas przedmiot, mogła być podekscytowana lub podniesiona na duchu z tego wydarzenia i wykrzykiwać, że ten moment triumfu był dokładnie tym, czego potrzebował ich dzień, aby nadal być szczęśliwym. Z drugiej strony niezadowolony pracownik biurowy, który miał ciężki dzień, mógł przypadkowo pogorszyć swoją sytuację, wylewając na siebie gorącą kawę i sarkastycznie wykrzykiwać, że ta kolejna irytacja była dokładnie tym, czego potrzebował dzisiaj. To zdanie należy w tej sytuacji interpretować jako wyrażające, że rozlanie kawy na siebie pogorszyło jego zły dzień.

To jeden mały przykład wyjaśniający, dlaczego analiza językowa jest trudna dla sztucznej inteligencji. Kiedy mówi się ten przykład, małe fluktuacje tonalne i wskaźniki są niezwykle trudne dla AI z mikrofonem do dokładnego wykrycia; a gdyby zdanie było po prostu czytane, bez kontekstu, w jaki sposób jeden przykład byłby odróżnialny od drugiego?

Rick Briggs sugeruje, że sanskryt, starożytna forma komunikacji, jest językiem mówionym w sposób naturalny, z mechaniką i regułami gramatycznymi, które pozwoliłyby sztucznej inteligencji na dokładniejsze interpretowanie zdań podczas analizy językowej. Dokładniejsza analiza językowa spowodowałaby, że sztuczna inteligencja byłaby w stanie reagować dokładniej. Możesz przeczytać więcej o przemyśleniach Ricka Brigga na temat tego języka tutaj .


3
Nie jest święte dla hinduizmu, ale jest po prostu czystszą formą języka, z której pochodzą języki takie jak hindi, a ponieważ był to jedyny język w starszych czasach, więc wszystkie teksty religijne są w sanskrycie
DuttaA

Zredagowałem swoją odpowiedź, aby to odzwierciedlić.
Christian Westbrook,

@DuttaA Sanskryt jest rzeczywiście święty dla hinduizmu. Istnieje powód, dla którego nazywa się to „językiem bogów”. Zobacz to .
MathGod

@MathGod, pisząc święty tekst w konkretnym języku, nie czyni go świętym ... Aby mi uwierzyć, musisz zacytować źródło, w którym jest napisane, że Wedy mówią, że sanskryt jest święty ... jak w Gita prawdopodobnie mówią, że wypowiedzenie Kryszny jest ścieżką do Boga lub coś w tym rodzaju ... Hinduizm nie jest religią, to w późniejszej religii wedyjskiej powstała kastyzm ... Również prawdopodobnie w tym okresie dokonano zmian w historii ramyana, gdzie dodali część sita agnipariksha ... Więc proszę, zacytujcie mnie wszelkie źródła wczesnego okresu wedyjskiego.
DuttaA

@DuttaA „Vac” czczony w Wedach to wedyjski sanskryt. Istnieją wczesne pisma święte, które mówią wyłącznie o właściwościach tego języka. Wedyjski sanskryt ma unikalne cechy wedyjskiego miernika , wedyjskiego śpiewu i wedyjskiego akcentu . Co więcej, jest znany jako „język Bogów”, a inne współczesne języki, takie jak Avesta, zostały specjalnie oznaczone jako „Mlechha”, tj. Barbarzyńskie. Myślę, że jest to wystarczający dowód świętości sanskrytu w hinduizmie.
MathGod

6

Dodając trochę do tego, co powiedział Christian. Fakty zaczerpnięte z książki, Panini Sztuczna inteligencja: nowoczesne podejście”
Burrhus Frederic Skinner , psycholog i behawiorysta, opublikował swoją książkę „ Zachowanie werbalne” w 1957 r. Jego praca zawiera szczegółowy opis behawiorystycznego podejścia do nauki języków.

Noam Chomsky napisał później recenzję książki, która z jakiegoś powodu stała się bardziej znana niż sama książka. Chomsky ma do tego swoją własną teorię struktur syntaktycznych. Wspomniał nawet, że teoria behawiorystyczna nie odnosiła się do pojęcia kreatywności w języku, ponieważ nie wyjaśniała, w jaki sposób dziecko może zrozumieć i tworzyć zdania, których nigdy wcześniej nie słyszało. Jego teoria oparta na modelach składniowych pochodzi z lingwisty indyjskiej (350 pne), który był starożytnym filologiem sanskryckim, gramatyką i szanowanym uczonym .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.