Czy Prolog jest nadal używany w AI?


17

Według Wikipedii ,

Prolog jest uniwersalnym językiem programowania logiki powiązanym ze sztuczną inteligencją i językoznawstwem obliczeniowym.

Czy nadal jest używany do AI?


Jest to oparte na pytaniu dotyczącym zamkniętej wersji beta 2014. Autor miał UID 330.

Odpowiedzi:


14

Pamiętając, że sztuczna inteligencja była przedsięwzięciem naukowym od najdłuższego czasu, Prolog był jednym z pierwszych języków używanych w ramach jego badań i wdrażania. Rzadko trafiał do dużych aplikacji komercyjnych, mówiąc, że słynna komercyjna implementacja znajduje się w Watson, gdzie prolog jest używany do NLP .

University of Edinburgh przyczyniły się do języka i to czasem określane jako „Edinburgh Prolog”. Jest nadal używany w nauczaniu akademickim jako część kursu sztucznej inteligencji.

Powodem, dla którego Prolog jest uważany za potężny w AI, jest to, że język pozwala na łatwe zarządzanie metodami rekurencyjnymi i dopasowywanie wzorców.

Cytując Adama Lally z IBM Thomas J. Watson Research Center i Paula Fodora z Stony Brook University :

język Prolog jest bardzo wyrazisty, umożliwiając rekurencyjnym regułom reprezentowanie osiągalności w drzewach parsowania oraz działanie negacji jako braku sprawdzania braku warunków.


11

Tak, jak wspomniano w innych odpowiedziach, Prolog jest faktycznie używany w IBM Watson. Prolog nie ma obecnie zbyt wiele „szumu” i „szumu”, ale nadal jest używany. Jak zawsze, ma określone obszary, w których się świeci, oraz określone techniki, które dobrze odwzorowują jego użycie. W szczególności, takie rzeczy indukcyjny Logic Programming , Constraint Logic Programming , odpowiedzi zawartego Programowania i niektórych NLP aplikacje mogą obejmować szerokie wykorzystanie Prologu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.