Czy programy AI Siri i Cortana?


23

Siri i Cortana komunikują się prawie jak ludzie. W przeciwieństwie do Google'a, który daje nam głównie wyniki wyszukiwania, gdy zadawane są niektóre pytania (nie ustawiając alarmów ani przypomnień), Siri i Cortana udzielają nam odpowiedzi w taki sam sposób, jak zrobiłaby to osoba.
Czy to są rzeczywiste programy AI, czy nie?

(Przez „pytanie” nie mam na myśli żadnego pytania akademickiego lub pytania o trasy / temperaturę, ale pytanie oparte na opiniach).


2
Sposób komunikowania wyniku nie definiuje AI. Wszystkie powyższe (Siri, Cortana, Google Now) używają podobnych technik sztucznej inteligencji, aby znaleźć odpowiedź. Używają różnych sposobów komunikowania odpowiedzi użytkownikowi. Jeśli Siri komunikuje się z tobą za pomocą sygnałów dymnych, gołębi lub linii narysowanych w piasku, nie byłoby to mniej sztuczną inteligencją.
Florin Andrei

2
Co do tego, co jest AI, czy nie: Wszystkie powyższe należą do kategorii ANI - sztucznej wąskiej inteligencji, która jest wszystkim, co wiemy, jak budować teraz. Nikt jeszcze nie wie, jak zbudować AGI - sztuczną inteligencję ogólną - która byłaby sztuczną inteligencją, która działałaby równie dobrze jak człowiek w każdy istotny sposób.
Florin Andrei

Odpowiedzi:


18

Siri i spółka są do pewnego stopnia AI. Zwykła etykieta to „Słaba AI” (zwana również „wąską” lub „miękką” AI). Okazuje się, że artykuł Wikipedii na temat Słabej AI wyraźnie odnosi się do Siri:

Siri jest dobrym przykładem wąskiej inteligencji. Siri działa w ograniczonym, z góry określonym zakresie, nie ma prawdziwej inteligencji, samoświadomości, życia, mimo że jest wyrafinowanym przykładem słabej AI. W Forbes (2011) Ted Greenwald napisał: „Małżeństwo iPhone / Siri oznacza pojawienie się hybrydowej sztucznej inteligencji, łączącej kilka wąskich technik sztucznej inteligencji oraz dostęp do ogromnych danych w chmurze”. Ben Goertzel, badacz sztucznej inteligencji, na swoim blogu w 2010 roku stwierdził, że Siri była „BARDZO wąska i łamliwa”, czego dowodem są irytujące wyniki, jeśli zadajesz pytania poza granicami aplikacji.

Ważne jest, aby pamiętać, że „mieszanie” słabych AI nie jest „silniejszym” AI przez niektóre argumenty (patrz argument Searle w chińskim pokoju ), ale w 2016 r. Nie ma jeszcze ostatecznej odpowiedzi.


8

Tak, sklasyfikowałbym oba jako posiadające / wykorzystujące elementy AI. Ale nie powiedziałbym, że oba reprezentują naprawdę „inteligentny” (w sensie AGI) program.

Ale oto pociecha ... jak zobaczycie w innych pytaniach dotyczących definicji AI, istnieje coś w rodzaju memetycznej, w której wszystko, co AI zaczyna robić skutecznie, natychmiast przestaje być uważane za „AI”. Zatem sztuczna inteligencja jest zawsze stanem nieosiągalnym, ponieważ zawsze jest to „coś, co ludzie mogą zrobić, czego nie potrafią komputery”, a gdy komputer to potrafi , nie jest już sztuczną inteligencją. Weź to pod uwagę.2

Krótka odpowiedź, nie .

Wyjaśnione, Siri i Cortana to tylko mechanizmy wnioskowania . Choć godna pochwały jest ich zdolność do syntezy tekstu z mowy i parsowania map leksykalnych z tekstu za pomocą technik uczenia maszynowego, artefakt jest nadal tylko programem, wyszkolonym z niezliczoną liczbą krotek Q / A, które generują dane wyjściowe przy danym wejściu. Statystyczne mapowanie rozkładu prawdopodobieństwa słów pytania i odpowiednio generowanie odpowiedzi wcale NIE jest sztuczną inteligencją, jednak w największym stopniu można ją zaklasyfikować jako wąską inteligencję .

www.cleverbot.comjest przykładem takiego systemu. Te, o których wspomniałeś, to tylko bardziej wyrafinowane i wysoce architektoniczne wersje tego rodzaju; na przykład połączenie z WolframAlpha (Siri), Computer Kernel (Cortana). W rzeczywistości istnieje wiele wrodzonych zastosowań instrukcji sterujących (If-Else).

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.