Czy przedmioty wydrukowane w 3D wydostają się w próżni?


19

Chcę wyprodukować uchwyt próbki i maski cienia do stosowania w komorach próżniowych. Rodzaj materiału do drukowania nie jest dla mnie ważny PLA / ABS / PC-ABS / nylon).

Martwię się, że obiekty drukowane w 3D (FDM) będą odgazowywać w wysokiej próżni. Czy to naprawdę niepokój?


4
Czy boli po prostu spróbować i zobaczyć? To zdecydowanie byłby interesujący eksperyment. Jeśli kiedykolwiek go przetestujesz, powinieneś opublikować niektóre informacje w tym poście.
tbm0115

1
@thethirddimension abs, pla, nie obchodzi mnie to.
Brylant

1
@thirddimension w ogóle się nie przejmuje, o ile nie jest to ezoteryka
Sparkler

2
Ponadto niektóre z nich można wydrukować w 3D en.wikipedia.org/wiki/Materials_for_use_in_vacuum#Plastics
hroncok

3
Oświadczenie: Nie pracuję dla tych facetów. Spójrz na drukarkę 3D i materiały MadeInSpace ... Spędzili trochę czasu przygotowując drukarkę do użycia w ISS i wiem, że spędzili czas martwiąc się o obawy związane z odgazowaniem. Być może będziesz w stanie skontaktować się z nimi bezpośrednio, aby zapytać, jak rozwiązali problem.
PostEpoch

Odpowiedzi:


11

Znalazłem to samo pytanie w Czy gazy PLA? Odpowiedź wskazywała na bazę danych odgazowania NASA, Dane odgazowania do wyboru materiałów statków kosmicznych , i mówi, że:

ABS (nieznany dostawca), MakerGeeks PET i Makerbot PLA zostały zmierzone i są wymienione w bazie danych NASA.

Plakat tam zalecał PLA dla niższego odgazowania i jasne PLA, ponieważ byłoby mniej dodatków, aby skomplikować problem.


Całkowita utrata 0,56% i 0,01% zebranych lotnych materiałów skraplających się. Schludny! Praktyczną odpowiedzią jest to, że PLA można stosować w próżni.
Navin

10

Prawie wszystkie gazy z materiałów FDM nawet przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym, a właściwie większość gazów z tworzyw sztucznych. Co więcej, FDM i wiele innych procesów drukowania nie gwarantuje braku wewnętrznych pustek - co oznacza, że ​​umieszczenie drukowanego obiektu 3D w próżni może spowodować pęknięcie, pęknięcie i możliwe zagrożenie wybuchem.

Z tego powodu skupiłbym się tylko na SLA, ponieważ model jest drukowany w puli ciekłej żywicy i powinien mieć zmniejszoną możliwość powstawania pustek wewnętrznych.

Znalezienie żywicy, która po utwardzeniu ma niski poziom gazu wylotowego, nadal będzie trudne.

Aby uzyskać pełniejszą odpowiedź, należy określić dopuszczalną szybkość odgazowywania i procesy stosowane w komorze próżniowej. Na przykład odpowiedź byłaby zupełnie inna, jeśli omawiasz mikroskop elektronowy z komorą rozpylania. Na początek możesz rozważyć firmy specjalizujące się w materiałach inżynierskich przeznaczonych do użytku próżniowego . Mogą być w stanie udzielić wskazówek, które z ich materiałów mogą być wydrukowane w 3D i nadają się do użytku w twojej konfiguracji.


Zgadzam się, a także chcę przypomnieć Twój projekt 3D. Jeśli masz w modelu poduszki powietrzne, bez eksplozji, możesz stworzyć sztuczny wyciek w komorze próżniowej. Nie wiem, czy kieszenie powietrzne (jakkolwiek mogą być małe) są w ogóle całkowicie możliwe do uniknięcia w FDM (myślę też, że tak mówi Adam w drugim akapicie).
kamuro

5

Zależy to oczywiście od ostatecznego wymaganego ciśnienia. Przeprowadziłem kilka testów z elementami LEGO (ABS) w próżni i bez problemów osiągnąłem 10-5 mbar. Nie próbowałem schodzić niżej.

W przeciwnym razie spójrz tutaj: 3D rozdzielacz wiązki drukowanej dla neutralnych cząsteczek polarnych .

Zastosowano tam maszynę do formowania stereolitograficznego Formlabs, wytwarzając materiał, który w zasadzie jest PMMA. Dzięki temu możliwe są ciśnienia w zakresie 10–8 mbar. Ostatnio Formlabs zaprezentował żywicę, która wytwarza ogrzewalne tworzywo sztuczne do 280 ° C, i którą można wypiekać, aby uzyskać zakres 10-10 mbar (testowany tutaj).


1
Czy brakuje Ci linku? (testowany tutaj)
tjb1

Musisz mieć naprawdę fajną pompę próżniową ...
TextGeek

2

W pracy wkładam 3d ABS część wydrukowaną za pomocą piast 3d (5 * 20 * 30), w komorze pod ciśnieniem 1 mbar. Żadnych śladów pęknięcia, co tak zawsze. Brak oznak nagłych wycieków.

Idąc gdziekolwiek poniżej 1 mbar, tj. Do 10 ^ m nieskończoności mbar, myślę, że teoretycznie powinien nadal nie powodować żadnych pęknięć ani nagłych przecieków, ponieważ oczekiwany mechanizm awarii zależy od różnicy ciśnień; tj. [1atm-1mbar] ~ = [1atm-10 ^ -infinity mbar].

W oparciu o powyższe wykonałem jeszcze kilka części do umieszczenia w komorze przy ciśnieniu 1E-5 mbar.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.