Rozwarstwianie warstw


11

W przeszłości drukowałem głównie ABS i wielokrotnie napotykałem rozwarstwienie między warstwami. Regularnie zapewniam następujące warunki:

 • Płyta montażowa jest wypoziomowana
 • Podstawa wydruku nie jest wypaczona (przy użyciu zawiesiny ABS)
 • Zapobiegać przeciągowi powietrza. Po bokach maszyny dodałem panele akrylowe, a maszyna znajduje się w niestandardowej szafce.
 • Temperatura dyszy około 225 ° C
 • Temperatura HBP około 112 ° C (mieszkam w NW USA, więc temperatura otoczenia jest zazwyczaj dość chłodna).
 • Korzystanie z filamentu MakerBot

Jakie inne zmienne należy wziąć pod uwagę, aby zapobiec rozwarstwieniu między warstwami?

Odpowiedzi:


7

Chłodne warunki środowiskowe są największym czynnikiem przyczyniającym się do rozwarstwienia ABS. Delaminacja lub pękanie krawędzi / narożnika jest spowodowane naprężeniami wypaczającymi, gdy przyczepność pierwszej warstwy jest silniejsza niż wiązanie międzywarstwowe. Lub dzieje się tak, gdy podgrzewana płyta robocza pozwala na zbudowanie mocnego, nie wypaczającego się fundamentu, aż wydruk będzie zbyt wysoki, aby odpowiednio ogrzać płytę. W obu przypadkach rogi pierwszej warstwy nie mogą się podnieść, więc druk pęka w innym miejscu, aby zmniejszyć stres.

Z kolei całe naprężenie wypaczające ABS jest spowodowane powtarzalnym skurczem termicznym świeżej warstwy tworzywa sztucznego w górnej części wydruku. Proces FDM przykleja gorący, ekspandowany plastik do chłodnego, kurczliwego plastiku. Gdy nowa warstwa ostygnie, próbuje się skurczyć, ale przyczepia się do warstwy, która jest już w pełni schłodzona / skurczona. Powoduje to duże naprężenie ścinające między dwiema warstwami. Nagromadzenie naprężeń ścinających na wielu kolejnych warstwach generuje siłę zginającą na dużą skalę na całym wydruku. To powoduje zarówno wypaczenie, jak i rozwarstwienie.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Im mniej poprzednia warstwa ochładza się poniżej punktu szklanego tworzywa, tym mniejszy skurcz cieplny występuje przed opadnięciem następnej warstwy, a zatem mniejsze naprężenie wypaczające będzie się akumulować w miarę ochładzania następnej warstwy.

Temperatura otoczenia jest największą rzeczą, którą możesz kontrolować:

 • Jeśli środowisko drukarki jest niższe niż 35 ° C, prawdopodobnie nie powinieneś nawet zawracać sobie głowy drukowaniem ABS.
 • Środowisko 50C jest znacznie lepsze i będzie miało minimalne problemy z wypaczaniem i rozwarstwianiem. Jest to w zakresie temperatur otoczenia większości silników i elektroniki. Chłodzone powietrzem wytłaczarki mogą zwykle niezawodnie wytłaczać ABS w temperaturze do około 60 ° C, w którym to momencie mogą być podatne na zatykanie. I nie zapomnij o plastikowych elementach konstrukcyjnych w drukarce.
 • Przemysłowe drukarki ABS z ogrzewanymi komorami konstrukcyjnymi drukują ABS w środowisku 75-85 ° C, z dużym przepływem powietrza. Pod względem reżimów chłodzenia ABS w komorze 80 ° C działa bardzo podobnie do PLA w środowisku o temperaturze pokojowej. Bez wypaczania, ale dla uzyskania dobrych szczegółów wymagany jest duży przepływ powietrza.

Drukowanie ABS przy wyższej temperaturze dyszy (powiedzmy 240-250 ° C) poprawi również przyczepność warstwy, więc mniej prawdopodobne jest rozwarstwienie. Występują te same naprężenia wypaczające, ale wiązanie warstw może być silniejsze niż naprężenia wewnętrzne w części, aby przetrwać drukowanie.


2
Dziękuję za szczegółową odpowiedź, myślę, że ta odpowiedź będzie pomocna dla innych w przyszłości. Na marginesie, jest to bardziej problem z konstrukcją drukarki, ale musisz zachować ostrożność w przypadku maszyn, które mają platformę z plastikową platformą roboczą. Miałem platformę warp powyżej 100F.
tbm0115

4

Wiem, że niektóre nie pasują do twojego pytania, ale może ktoś będzie szukał wszystkich możliwości.

Rozwarstwienie może być spowodowane przez:

 1. włókno

  • wilgotność
  • średnica
 2. wytłaczarka

  • docisk (trzymanie) - miękki filament może zostać zmięty z powodu dużego zwijania)
  • brudne zęby postrzępione (radełkowania)
  • uszkodzenie termistora / drutu - gdy zgłasza temperaturę poniżej np. 170 ° C, wówczas wytłaczarka nie wytłacza się
  • floatage daszek (silnik wytłaczarki nie może ciągnąć filamentu, więc się wznosi)
 3. generał

  • prędkość drukowania
  • problem z temperaturą

1

Rozwarstwienie nie powinno nastąpić, gdy temperatura jest prawidłowa. Jak już wspomniano, różne temperatury pomiędzy warstwą gorącą i zimną powodują wypaczanie, ale wypaczanie nie jest rozwarstwianiem. Jeśli drukujesz we właściwej temperaturze (wyższa dla większych elementów, niższa dla cienkich elementów kolumnowych), warstwy będą się kleić.

Jest to procedura optymalizacji temperatury drukowania w celu uniknięcia rozwarstwienia:

http://www.thingiverse.com/thing:35088

Wydrukuj obiekt w rosnących temperaturach (210-250 ° C, 5 ° C krok po kroku) i po schłodzeniu spróbuj go złamać. Wybierz temperaturę (dla TEGO WŁAŚCIWEGO rolki filamentu), która zapewnia najwyższą wytrzymałość.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Inne obiekty testowe, takie jak http://www.thingiverse.com/thing:915435, służą do testowania jakości wydruku, a nie wytrzymałości. Aby uzyskać siłę i rozwarstwienie, potrzebujesz procedury opisanej powyżej.


-1

rozmiar ściany i wypełnienie są również parametrami. Jeśli rozmiar ściany jest zbyt cienki, rozwarstwienie jest bardziej widoczne


1
Cześć zaaz i witaj w SE 3D Printing! Chociaż twoja odpowiedź może być technicznie poprawna, jest raczej zwięzła i jako taka została niestety zalecona do usunięcia. Jeśli możesz go rozwinąć, możesz uzyskać bardziej pozytywną odpowiedź. Polecam oprócz przeczytania niektórych wysoko głosowanych odpowiedzi w celu oszacowania oczekiwanego standardu, zajrzyj do sekcji pomocy dotyczącej odpowiedzi na pytania, w szczególności Jak odpowiedzieć , i zapoznaj się z przewodnikiem, aby uzyskać więcej informacji na temat wymiany stosów . Dzięki :-)
Greenonline
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.