Co nowego w HTML5 / CSS3?


Odpowiedzi:


33

HTML5 jest ogromny , ale także niesamowity .

Moim zdaniem chodzi przede wszystkim o interoperacyjność . Specyfikacja idzie i określa parzyste przypadki, aby spróbować upewnić się, że wszystkie przeglądarki czytają znaczniki w ten sam sposób .

Po drugie, HTML5 ma wideo i audio, które robią dokładnie to, co mówi nazwa. Jeśli chcesz dołączyć wideo lub audio, HTML5 powinien zmniejszyć twoje potrzeby związane z wtyczkami.

Po trzecie, HTML5 zawiera wiele ułatwień dostępu i pomocy semantycznej. Na przykład elementy takie jak <section>i <article>pomagają maszynom dowiedzieć się, jaka powinna być zawartość. Nowe typy danych wejściowych <input type=email>mogą być również przydatne z tych samych powodów, chociaż nowe typy danych wejściowych zawierają niestandardowe interfejsy użytkownika, dzięki czemu są przydatne nawet dla „zwykłych” ludzkich czytelników.

Pamiętaj, że nowe funkcje Formularzy to znacznie więcej niż nowe typy danych wejściowych. Obejmuje także obsługę tekstu zastępczego i kilku innych atrybutów.

Zawiera HTML5 <canvas>, który umożliwia rysowanie kształtów 2D (a przy pomocy WebGL, 3D) kształtów takich jak wykresy, a nawet renderowanie gier.

Stare zachowanie jest teraz znormalizowane, na przykład starożytne Internet Explorera contentEditable.

DOCTYPE jest w końcu przyzwoity! Teraz możesz to zapamiętać!<!DOCTYPE html>

Określanie kodowania jest również łatwiejsze dzięki <meta charset=utf-8>.

Jeśli chcesz wysłać dane do klienta i powiązać je z elementami, możesz teraz zrobić to z niestandardowymi atrybutami. Na przykład <div data-status=open>Open</div>jest teraz w końcu dozwolone. Pamiętaj, że nazwy atrybutów niestandardowych muszą być poprzedzone znakiem data-.

Możesz teraz dołączać SVG i MathML do dokumentów HTML. Wcześniej można było to zrobić tylko z dokumentami XHTML.

Spośród wielu nowych funkcji i pól definiowanych przez HTML5, jedną z najbardziej imponujących jest classList, która pozwala łatwiej manipulować atrybutem klasy. Zamiast konieczności getAttribute / setAttribute i używania skomplikowanych hacków, aby dowiedzieć się, które klasy ma element i usunąć określoną klasę z tego elementu, classList sprawia, że ​​trudne sytuacje są bardzo proste.

Istnieje również wiele powiązanych specyfikacji, takich jak Web Workers, Web Sockets i IndexedDB, które tak naprawdę nie są częścią HTML5, ale wszyscy mówią o nich tak, jakby były. Są bardzo przydatne do korzystania z komputerów wielordzeniowych, komunikacji z serwerami i lokalnego przechowywania danych.

Podobnie jak w CSS3, zawiera obsługę animacji , przejść , zaokrąglonych ramek i elastycznego modelu pudełka .

Nowością w CSS3 są również nowe selektory, które ułatwiają dopasowanie określonych elementów na stronie (takich jak tylko nieparzyste lub parzyste wiersze w tabeli).

Krycie, nowe jednostki, markiza i rubin są również częścią CSS3.

Myślę, że właściwie obejmuje wszystkie ważne części.


1
Doskonałe niszczenie.
George Edison,

Dobra praca nad trafieniem wszystkich głównych punktów.
Grant Palin,

1
Warto wspomnieć, że HTML5 jest obecnie tylko wersją roboczą i że nie został jeszcze w pełni sfinalizowany.
Django Reinhardt

1
@Django Reinhardt Jak mówi WHATWG, nie wszystkie funkcje HTML5 są na tym samym etapie. Niektóre są już szeroko wdrażane, inne zajmą więcej czasu. Wdrażanie jest tak naprawdę ważne przy tworzeniu stron internetowych, a stan specyfikacji nie jest dobrym miernikiem. Możesz także zajrzeć do WHATWG FAQ.
luiscubal

1
Czy pozbyli się znaków cudzysłowu dla prawidłowych atrybutów XHTML?
Lotus Notes,

18

Aby śledzić obsługę funkcji i specyfikacji, możesz sprawdzić Kiedy mogę korzystać . Zawiera funkcje HTML5 i CSS3 oraz rzeczy takie jak SVG, PNG, CSS2.1 i CSS2. Śledzi także ich status zatwierdzenia (zalecenie, proponowane zalecenie, zalecenie dla kandydatów, projekt roboczy, standard IETF). FindMeByIP utrzymuje matryce obsługiwanych funkcji CSS3 tylko przez przeglądarkę.

Niektóre zmiany i uproszczenie składni miały miejsce w nakrętkach i śrubach:

 • Uproszczony ciąg doctype: <!DOCTYPE html>
 • Uproszczony languageatrybut <html>znacznika: <html lang="en">
  (może nadal zawierać xmlnsi xml:langjeśli chcesz zachować zgodność z XML)
 • Dedykowany <meta>tag dla charset:<meta charset="utf-8" />
 • scriptnie akceptuje już typeatrybutów, wymaga charsetdla zdalnych skryptów:
  <script src="/media/js/jquery.js" charset="utf-8"></script>(skrypty wbudowane wcale nie wymagają żadnych dodatkowych atrybutów)

HTML5 pozwala znacznikom być znacznie bardziej semantycznym i ogólnie znacznie łatwiejszym do odczytu / zapisu oraz mieć mniejsze rozmiary plików. Zamiast tego po <div id="nav">prostu masz <nav>. Nie wydaje się dużo, ale sumuje się.

Wiele elementów z XHTML1 i HTML4 zostało uznanych za przestarzałe. Następujące elementy nie są obsługiwane w HTML5: <acronym>, <applet>, <basefont>,<big> , <center>, <dir>, <font>, <frame>, <frameset>, <noframes>, <s>, <strike>, <tt>, <u>i <xmp>.

Kilka nowych elementów w HTML5 ma tylko dodawać więcej znaczników semantycznych i nie zrobi nic poza dostarczeniem bardziej sensownej alternatywy dla <div>. Te nowe elementy obejmują:<article> , <section>, <aside>, <hgroup>, <header>, <footer>, <nav>, <time>, <mark>, <figure>, i <figcaption>.

Formularze HTML5 zostały znacznie ulepszone.

Nowe typy danych wejściowych

Nowe atrybuty:

Nowe elementy

Moglibyśmy wchodzić w formularze przez cały dzień, ale oto niektóre zasoby, aby lepiej wyjaśnić wszystkie te nowe rzeczy.

CSS3 przynosi wspaniałe z Media Queries . Zapytania o media są takie sobie świetne. Niedostępne w IE8 i niższych, ale będzie obsługiwane przez IE9.

CSS3 ma liczniki inkrementacyjne . Możesz ich użyć do automatycznego numerowania elementów bez listy uporządkowanej za pomocą:before pseudo-selektora i contentstylu, gdy lista uporządkowana lub numeracja byłaby semantycznie niepoprawna. (Na przykład numerowanie kroków wypełniania pól formularza).

Jeśli jesteś fanem resetów CSS, istnieje reset CSS HTML5 dostępny w HTML5 Doctor. Dodałem trzy dodatki do tego resetu dla moich osobistych stron:

 • text-rendering: optimizeLegibility; dodano do stylów w definicji dla <body>
 • label zawarte w definicji z input i selectponieważ potrzebujevertical-align: middle;
 • style dla insi :focusod Erica Meyera CSS Reset dodano ponownie

Konkurencyjny reset o nazwie reset5 jest dostępny, ale nie oceniłem go jeszcze osobiście. Opiera się na obu Erica Meyera i HTML5 Doctor.

HTML5 Bezpieczeństwo Cheatsheet śledzi błędy w HTML5 funkcji, jak realizowane w różnych przeglądarkach, a także błędy w istniejących funkcji, które są dobre, aby śledzić, jak również.

Jednak użycie elementów HTML5 nie powoduje automatycznie semantycznego kodu. WHATWG napisało artykuł o nazwie <section> nie jest tylko „semantycznym <div>” wyjaśniającym, że nie jest to po prostu element kontenerowy.

W HTML 5 istnieje algorytm do konstruowania widoku konspektu dokumentów. Może to być wykorzystane, na przykład przez AT, do ułatwienia użytkownikowi poruszania się po dokumencie. <sekcja> i przyjaciele są ważną częścią tego algorytmu. Za każdym razem, gdy zagnieżdżasz <sekcję>, zwiększasz głębokość konturu o 1 (w przypadku, gdy zastanawiasz się, jakie zalety tego modelu można porównać z tradycyjnym modelem <h1> - <h6>, rozważ internetowy czytnik kanałów, który chce zintegruj strukturę dokumentu syndykowanej treści ze strukturą otaczającej witryny. W HTML 4 oznacza to parsowanie całej zawartości i zmianę numeracji wszystkich nagłówków. W HTML5 nagłówki kończą się na właściwej głębokości za darmo).

...

Jeśli po prostu ślepo przekonwertujesz wszystkie <div> na twoich stronach do <section>, jest mało prawdopodobne, że twoja strona będzie miała zarys, którego oczekiwałeś. I, poza tym, że jest semantycznym faux-pas, spowoduje to zamieszanie wśród ludzi, którzy polegają na kierunkach nawigacji.

Podobnie jak wszystko inne na tym świecie, istnieje platforma dla aplikacji internetowych HTML5 o nazwie SproutCore , zbudowana przez byłego inżyniera Apple'a, Charlesa Jolleya.

Oprócz html5rocks.com możesz być na bieżąco z html5doctor.com i html5gallery.com .


+1 Dobra odpowiedź! Pomyśl, że gdzieś brakuje jednej z sekcji kodu.
JasonBirch

+1 Dziękujemy za linki do tabel zgodności przeglądarki! FindMeByIP był szczególnie schludny. Ponadto, oprócz SproutCore, ExtJS właśnie został ponownie uruchomiony jako Sencha i wydają się zwiększać swoją wagę za HTML 5.
Sharpie

4

Istnieją podstawowe elementy układu, takie jak promień obramowania, cienie (ramka / tekst), obsługa rgba i tak dalej; Z tego najbardziej znany jest CSS3. Bardziej interesujące są tag canvas, tag wideo, pamięć lokalna, websockets i tak dalej, które stworzą znacznie bogatsze doświadczenia użytkownika w zwykłym HTML / JS / CSS. Funkcje te mogą być świetną alternatywą dla Flasha w Internecie, bez potrzeby instalowania dodatkowych wtyczek.


4

Uważam, że nowe elementy HTML są dość interesujące ... niektóre z nich obiecują semantyczne zamienniki dla ogólnych div. Obiecujące nowe elementy to article, section, aside, figure, nav, header, ifooter , między innymi. Naprawdę podoba mi się pomysł, że elementy semantyczne zastępują pozbawione znaczenia pojemniki.

O tak, pokrewny przedmiot: znacznie uproszczony doctype- wreszcie coś, co mogę wpisać z pamięci!


4

( To jest moja odpowiedź na podobne pytanie na webapps.stackexchange.com )

The Canvas i Web Worker Threads są najbardziej ekscytujących aspektów HTML5 do mnie. Napisałem kilka aplikacji internetowych, które korzystają z tych funkcji:

GioAUTHor [sic] szeroko wykorzystuje obszar roboczy, umożliwiając wykreślanie ścieżek na mapie, a następnie znajdowanie najkrótszej trasy od początku do końca (za pomocą algorytmu Dijkstry w JavaScript).

Demo wątku JavaScript w ograniczonym stopniu korzysta z obszaru roboczego, ale pokazuje użycie wątków roboczych wraz z kodem demonstracyjnym. Korzysta również z suwaka typu wejściowego HTML5 = „zakres” .


Obsługa przeglądarki HTML5 jest tak różnorodna, jak same przeglądarki. Jest dobra strona (w HTML5, natch) o gotowości HTML5, która pokazuje, kto jest gotowy na co.


Widziałem już tę stronę z gotowością HTML5, ale nie pamiętam gdzie - dzięki za link! Naprawdę schludny, podwójny cel serwisu.
Grant Palin,

2

W odniesieniu do CSS3 - zajrzyj na http://css3please.com/, aby zobaczyć, co możesz zrobić.

Im późniejsza przeglądarka, tym większe prawdopodobieństwo, że zobaczysz efekty.


1

Tagi audio i wideo pozwalają na prezentację multimediów bez potrzeby korzystania z wtyczek takich jak Flash czy Silverlight, a co najważniejsze działa w przeglądarkach iPhone i iPad. Należy rozwiązać pewne problemy dotyczące kodeków i zarządzania prawami cyfrowymi.


1

Jeremy Kieth właśnie wydał naprawdę dobrą książkę na temat „HTML5 dla projektantów stron internetowych”. możesz to sprawdzić.

Jest to pierwsza książka z A Book Apart. Polecam go średnio zaawansowanym i zaawansowanym projektantom. A ++

http://books.alistapart.com/

UWAGA : może być konieczne poczekanie na wydrukowanie


1

Nie oferuje to opinii na temat ważności, ale jest użyteczną różnicą między HTML 4 a 5.

Moje 2 ¢ w sprawie głównych ulepszeń:

 • <section>i nowy algorytm tworzenia nagłówków (powiedziałem, że to tylko moje 2 ¢)
 • nowe elementy formularza, np <input type=email>
 • data-* atrybuty
 • pamięć po stronie klienta
 • rodzimy <audio>i<video>

0

Ponieważ nikt tego jeszcze nie dodał:

HTML5 jest świetny do tego, co wszyscy wymienili na liście, ale obejmuje również standardową geolokalizację, pracowników sieciowych, gniazdo sieciowe, płótno i localStorage. Wszystkie te narzędzia są częścią specyfikacji HTML5, która wykorzystuje wiele skryptów JavaScript, aby to umożliwić.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.