H.264 lub VP9 do kodowania w YouTube?


15

Robię krótkie filmy, które dystrybuuję za pośrednictwem YouTube. Wiem, że YouTube używa VP9 do przesyłania strumieniowego, ale YouTube nadal zaleca przesyłanie przy użyciu h.264. Bardziej sensowne jest dla mnie przesyłanie w podobnym formacie, który będzie przesyłany strumieniowo przez YouTube, ale może czegoś mi brakuje.

Ponadto, czy przesłanie kodeka wyższej jakości, takiego jak DNxHR lub Prores (nie martwię się o przepustowość lub czas przetwarzania), lepiej zachowałoby jakość wideo po kodowaniu w YouTube?


Wygląda na to, że YouTube koduje filmy również do H.264. Możesz strumieniować te filmy w Google Chrome, jeśli używasz rozszerzenia h264ify.
jarno

Odpowiedzi:


13

tl; dr: Ponieważ YouTube ponownie koduje wszystkie filmy bez względu na format przesyłania, tak naprawdę nie jest to takie ważne. Wystarczy wyeksportować wideo z dużą przepływnością, aby zachować jakość. Zobacz także moją odpowiedź tutaj dotyczącą utraty jakości spowodowanej przez YouTube.

Długa odpowiedź: każde ponowne kodowanie wideo do formatu skompresowanego obniża jakość. Zwykle oznacza to, że stracisz jakość w dwóch punktach: kiedy eksportujesz edytowane wideo z oprogramowania do edycji i kiedy przesyłasz eksportowane wideo do Youtube, w tym momencie jest ono ponownie kodowane do wysoce skompresowanego formatu zgodnego z transmisją strumieniową. Nie masz kontroli nad tym drugim krokiem, więc co możesz zrobić, aby osiągnąć maksymalną możliwą jakość, upewnij się, że podczas pierwszego kodowania utracisz możliwie najmniejszą jakość.
Teoretycznie oznaczałoby to eksport do percepcyjnie (choć technicznie nie) nieskompresowanego formatu, takiego jak Apple ProRes lub DNxHD, jak sugerowałeś. Niestety, YouTube nie obsługuje tych formatów, więc musisz użyć formatu skompresowanego. Aby zminimalizować utratę jakości, ustaw wysoką szybkość transmisji w ustawieniach eksportu (zakładając, że czas renderowania i przesyłania nie stanowią problemu. Jeśli tak, musisz znaleźć jakiś środek; eksport z szybkością transmisji większą niż bitrate materiał źródłowy nie przyniesie już żadnej jakości, więc jest tak wysoka, jak bym poszedł). Jeśli to zrobisz, tak naprawdę nie ma znaczenia, jakiego kodeka używasz, oba są bardzo wydajne pod względem stosunku rozmiar / jakość pliku (VP9 prawdopodobnie nieco bardziej, ale jest to ważniejsze, gdy masz do czynienia z niską przepływnością). YouTube zaleca H264, więc tego bym użył. Jednak najlepszą radą, jaką mogę ci dać, jest wypróbowanie obu, tzn. Wyeksportowanie tego samego filmu jako H264 i VP9 z identycznymi przepływnościami / innymi ustawieniami, przesłanie obu na YouTube i sprawdzenie, który z nich wygląda lepiej.


6
ProRes i DNxHD nie są nieskompresowane, ale oba są stratnymi, skompresowanymi formatami. Jednak oba są ogólnie uważane za percepcyjnie bezstratne.
llogan

Ups, masz rację, dzięki! Zaraz to poprawię.
MoritzLost

Podczas gdy większość z ideą jest poprawna, YouTube robi PRORES wsparcia. Zauważ w linku, który publikuje w formatach obsługiwanych przez YouTube, format .mov Pliki prores są przechowywane w opakowaniu .mov i nie mają rozszerzenia pliku unikalnego dla kodeka. To samo prawdopodobnie dotyczy plików DNx w opakowaniu .mov (może nie w pakiecie .mxf).

7

YouTube ponownie zakoduje wszystko, co dasz. VP9 jest obecnie zbyt wolny, aby go zakodować. Zatem najlepszym wyborem jest:

  • Podaj oryginalny materiał lub jeśli nie jest zaakceptowany przez YouTube lub jest zbyt duży, aby go przesłać, to ...

  • Ponownie koduj do H.264

ffmpeg

ffmpegzaakceptuje prawie każdy wkład i zapewni świetną jakość wydruku. Programowanie jest bardzo aktywne, dlatego najlepiej jest użyć najnowszej wersji, którą można pobrać na system Windows, OS X lub Linux.

Przykładowe polecenia

Koduj wideo H.264, kopiuj strumień audio, w kontenerze Matroska:

ffmpeg -i input.avi -c:v libx264 -preset medium -crf 18 -c:a copy output.mkv

Kodowanie wideo H.264, audio Vorbis, w pojemniku Matroska:

ffmpeg -i input.avi -c:v libx264 -preset medium -crf 18 -c:a libvorbis -q:a 5 output.mkv
  • -crf 18jest uważany za wizualnie bezstratny. Zakres jest skalą logarytmiczną od 0-51. 0 jest bezstratne (duże pliki), 23 jest domyślnie.

  • -presetkontroluje wydajność kodowania, a zatem wpływa na szybkość kodowania. Zasadniczo zaleca się stosowanie najwolniejszego ustawienia wstępnego, na które masz cierpliwość, lub w razie wątpliwości użyj medium(domyślne). Dostępne są następujące opcje: ultraszybki, superszybki, bardzo szybki, szybszy, szybki, średni, wolny, wolniejszy, bardzo wolny.

  • Twój odtwarzacz może nie spodobać się, ale YouTube polubi. W takim przypadku skorzystaj z rozsądnego odtwarzacza, takiego jak VLC.

Zobacz także


0

Większość tych odpowiedzi jest nieaktualna. YouTube faktycznie ponownie koduje nasze filmy do VP9, ​​dzięki czemu filmy HD wyglądają raczej lepiej pod względem jakości. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy prześlesz wideo w oryginalnym kodowaniu, które wygląda na pogorszone na podstawie kompresji. Ponowne kodowanie naszych filmów HD na Vp9 może zająć dzień lub tydzień. Sam jestem YouTuberem i naprawdę widzę różnicę


„Jest to możliwe tylko wtedy, gdy prześlesz wideo w oryginalnym kodowaniu, które wygląda na pogorszone w oparciu o kompresję. Przekształcenie naszych filmów HD na Vp9 może zająć dzień lub tydzień”. Podejrzewam, że to coś, co opublikowałby YouTube. Czy możesz podać źródło?
user24601
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.