Dlaczego „~” wybrano do reprezentowania katalogu domowego?


806

Często zastanawiałem się, dlaczego ~(tylda) reprezentuje katalog domowy użytkownika. Czy kryje się za tym jakiś powód, czy może po prostu jakaś rzadko używana postać?


64
OSTRZEŻENIE! Nigdy tego zrobić mkdir '~', ponieważ będzie zapomnieć uciekając ten rm -rf ~(najgorszy dzień w historii)!
cprn

17
Dlatego powinieneś użyć rmdir.
ctrl-alt-delor

Odpowiedzi:


1063

Cytując Wikipedię :

Na uniksowych systemów operacyjnych (w tym BSD, GNU / Linux i Mac OS X), tylda często wskazuje na katalog domowy bieżącego użytkownika: na przykład, jeśli katalog domowy bieżącego użytkownika jest /home/bloggsj, to cd, cd ~, cd /home/bloggsjlub cd $HOMEsą równoważne. Ta praktyka wywodzi się z terminala Lear-Siegler ADM-3A powszechnie używanego w latach 70. XX wieku, który akurat miał symbol tyldy i słowo „Dom” (do przesuwania kursora w lewym górnym rogu) na tym samym klawiszu.

Zdjęcie klawiatury Lear-Siegler ADM-3A można znaleźć na tej stronie.

Terminal ten jest także źródłem poleceń ruchowych wykorzystywanych w viedytorze: h, j, k, lw lewo, w dół, w górę, w prawo.


236
Doceniam dodatkowe informacje na vi .. dzięki
Lelouch Lamperouge

44
Przeczytałem również, dlaczego Escjest używany do przełączania trybów vi, ponieważ klawisz jest łatwo dostępny na tego typu klawiaturze.
Justin Ethier,

41
Czytając tę ​​odpowiedź, właśnie zdałem sobie sprawę, dlaczego skróty w Gmailu używają również odpowiednio „J” i „K”, aby przejść odpowiednio do poprzedniego e-maila i przejść do następnego e-maila!
sfałszowano

54
Nawiasem mówiąc, po co jest HERE ISklucz?
jogloran

39
Nie jestem pewien, czy to jest istotne: Some teleprinters had a "Here is" key, which transmitted a fixed sequence 20 or 22 characters [...] This was commonly used to identify a station; the operator could press the key to send the station identifier to the other end. Źródło: en.wikipedia.org/wiki/Teleprinter#.22Here_is.22_key
pbm

155

HomeKlucz był również używany do tyldy na starych terminalach. Zobacz tutaj po więcej szczegółów.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.