Zmęczenie oczu po pewnym okresie używania Ubuntu


23

Uaktualniłem do Ubuntu 17, a moje oczy bardzo szybko się męczyły (np. W 40 minut).

Wygląda na to, że jest to problem z systemem operacyjnym, ponieważ nie zdarzyło się to ze starszą wersją Ubuntu i nie dzieje się tak z Windows 10.Zainstalowałem Ubuntu na laptopie około 2 lat temu dla kogoś innego jako zamiennik systemu Windows i byłem bardzo niezadowolony z jakości tekstu wyświetlanego po wyjęciu z pudełka, w porównaniu z systemem Windows po wyjęciu z pudełka. Nie podobało mi się np. Czytanie gazety internetowej przez dłuższy czas. Bardzo pomogło to, że komputer był podwójnym uruchomieniem i mogliśmy uzyskać dostęp do partycji Windows, aby użyć czcionek Windows. Z pewnymi poprawkami zauważyłem, że wyświetlanie tekstu znacznie się poprawiło. (Licencja Windows zabrania kopiowania czcionek, więc partycja Windows jest koniecznością.)
Peter - Przywróć Monikę

Jaka była wersja Ubuntu przed aktualizacją? Może to być związane z moim problemem z bólem oczu: vince-debian.blogspot.fr/2017/07/… . Zła wiadomość: do tej pory nie byłem w stanie tego naprawić.
Vincent Fourmond,

Odpowiedzi:


29

Jedną z możliwych przyczyn może być niepoprawna częstotliwość odświeżania i (lub) rozdzielczość. To był ogólny problem w czasach, gdy monitory CRT były, ale podobne problemy mogliśmy napotkać również w przypadku nowoczesnych monitorów. Znajdź specyfikację monitora i sprawdź, jakie są natywne wartości częstotliwości odświeżania i rozdzielczości. Lub znajdź te wartości w systemie Windows [1] . Następnie użyj, aby sprawdzić bieżące wartości (linia oznaczona gwiazdką ) i porównać je z wartościami domyślnymi. xrandr*

Niestety xrandrma naprawdę ograniczone funkcjonalności [2] [3] w Ubuntu 17.10 pod Waylandem [4] . Ale dostarczy wystarczających informacji.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jeśli to jest problem, następne pytanie powinno brzmieć - jak zmienić te wartości w ramach określonej wersji Ubuntu?

Jeśli jest to 17,10 na Wayland, można spróbować znaleźć wartości rodzimych pod menu wyświetla, jak to jest pokazane na obrazie Z @ pomsky za odpowiedź . Jeśli nie istnieją, możesz spróbować zastosować się do tej odpowiedzi , gdzie @Panther opisuje sposób generowania i włączania niestandardowej rozdzielczości w Wayland .

Innym możliwym sposobem rozwiązania tego problemu jest uruchomienie Ubuntu na Xorg , gdzie xrandrbędzie bardziej przydatne. Następnie możesz spróbować użyć jakiegoś rozwiązania, jak to sugerowano tutaj .

wprowadź opis zdjęcia tutaj


3
To nie zadziała 17.10 w drodze. Nie pomoże również, jeśli błąd w sterowniku powoduje problemy z kolorami (tak jak w przypadku niektórych GPU w niektórych wersjach Ubuntu).
dobey,

2
@dobey, zgadzam się, że xrandrnie jest bardzo przydatny w Wayland, ale wyświetli bieżącą rozdzielczość i częstotliwość odświeżania. Nie widzę żadnych sugestii dotyczących problemów ze sterownikami, więc fajnie byłoby przekonwertować komentarz na odpowiedź.
pa4080,

2
Nie wiem, czy to zadziała, ale znalazłem ten plik ustawień gsettings get org.gnome.settings-daemon.plugins.xrandr default-configuration-file.
pa4080,

1
xrandr działa tylko pod X.
dobey

@dobey, oto instrukcja - jak można to zrobić na Wayland: askubuntu.com/a/973582/566421
pa4080

9

Możesz spróbować dwóch rzeczy.

Zmniejsz jasność wyświetlacza

Kliknij prawy róg górnego paska i użyj suwaka jasności, aby zmniejszyć jasność ekranu.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Użyj funkcji „Night Light”

Przejdź do Ustawienia> Urządzenia> Wyświetlacze i kliknij Night Light . Będziesz mógł włączyć funkcję, która zmienia temperaturę kolorów ekranu na bardziej kojącą.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


9
-1, to nie rozwiązuje dobrze pytania. W systemie OP coś się zmieniło, co nie jest oczywiste, więc jest mało prawdopodobne, aby była to zarówno jasność, jak i temperatura barwowa. Więc twoje sugestie są w najlepszym wypadku obejściem głębszego problemu, który powinien zostać poprawnie rozwiązany.
leftaroundabout

5

Istnieje genialne oprogramowanie Redshift

do automatycznej regulacji temperatury ekranu. Uważam, że jest to bardzo relaksujące dla moich oczu, sprawdź to.

Uwaga: Nie byłem świadomy wsparcia dla Ubuntu 17 Wayland, sugeruj zamiast tego funkcję gnome Night light.


2
Redshift prawdopodobnie nie będzie działać w sesji Wayland.
pomsky

4
Jest to wbudowane w Ubuntu 17.10
Tim

@Tim: W rzeczywistości jest wbudowany w GNOME, który jest wstępnie zainstalowany na Ubuntu 17.10. ;)

1

Może pomóc sprawdzić, czy przyczyną jest dyskretna karta graficzna.

Wcześniej miałem ten problem, że mój laptop bardzo się nagrzewał (z Linuksem, nie działo się z Windows) i powodował, że szybko się męczyłem i płonęło oczy.

Spróbuj zainstalować odpowiednie sterowniki karty graficznej. Jeśli to nie działa, rozważ wyłączenie GPU z BIOS-u.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.