Montowanie NTFS jako tylko do odczytu


9

Mój komputer ma 3 partycje NTFS (główne i kopie zapasowe) oraz Ubuntu na podwójnym rozruchu. Chcę, aby partycje NTFS były dostępne, ale domyślnie montowane jako tylko do odczytu, aby inni użytkownicy (a nawet przypadkowo nawet ja) nie modyfikowali ich w szkodliwy sposób. Widzę, że nie mogę zmienić uprawnień dla partycji NTFS, co jest zrozumiałe.

Jeśli to możliwe, chciałbym, aby tylko root mógł zmienić domyślne uprawnienia, aby żaden inny użytkownik nie mógł ich modyfikować bez przełączania do systemu Windows. Jeśli nie jest to możliwe, uniemożliwienie NTFS również byłoby OK.

Jest to głównie środek ochronny, aby uniknąć uszkodzenia mojego systemu Windows, ponieważ nadal będę go dość często używać.

Edycja 1: to jest mój fstab

# <file system> <mount point>  <type> <options>    <dump> <pass>
proc      /proc      proc  nodev,noexec,nosuid 0    0
# / was on /dev/sda7 during installation
UUID=4a5ff937-5220-4b4e-b994-304ba37d3448 /        ext4  errors=remount-ro 0    1
# swap was on /dev/sda8 during installation
UUID=a0285d57-8247-4efe-88ca-14bee4b8630b none      swap  sw       0    0
/dev/fd0    /media/floppy0 auto  rw,user,noauto,exec,utf8 0    0

Tak więc chciałbym ustawić wszystkie moje 3 dyski NTFS HD tylko do odczytu (bez automatycznego montowania). Powiedz mi także, gdzie znaleźć /path/to/ntfskażdą partycję.

Czy mogę dodatkowo skomentować pozycję dyskietki? I tak nie mam =)


Edycja 2: odpowiednia część „mount -v”

/dev/sda1 on /media/1A7099D97099BC47 type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096,default_permissions)
/dev/sda5 on /media/Stuff type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096,default_permissions)
/dev/sda6 on /media/Backup type fuseblk (rw,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096,default_permissions)

Edycja 3: Ok, więc zainstalowałem pysdm (Menedżer urządzeń pamięci masowej), ustawiłem wszystkie moje partycje NTFS jako możliwe do zamontowania dla dowolnego użytkownika i jako tylko do odczytu, i zrestartowałem. Teraz nie mogę zamontować partycji:

Unprivileged user can not mount NTFS block devices using the external FUSE library. Either mount the volume as root, or rebuild NTFS-3G with integrated FUSE support and make it setuid root. Please see more information at http://ntfs-3g.org/support.html#unprivileged

Po pewnym przeczytaniu wydaje się, że montowanie partycji jako root nie jest dobrym pomysłem. Jak mogę zezwolić na montaż (przez dowolnego użytkownika)?


2
Mała korekta: możliwe jest mapowanie uprawnień NTFS na uprawnienia UNIX, więc nie są one bezużyteczne, ale jest to nieco skomplikowane (musisz mapować identyfikatory użytkowników między nimi itp.).
JanC

@JanC Ciekawe! Dzięki za wskazówkę, dobrze wiedzieć, że istnieje sposób. Jeśli któregoś dnia uruchomię system z wieloma użytkownikami w systemie Windows, spróbuję ... poczekaj, próbuję się z niego wydostać! Po prostu rzuć to gówno! = D
mdrg

Czy możesz zrobić „mount -v | grep ntfs” i opublikować wyniki?
ddeimeke

Cóż, zrobiłem, ale brak wyników. Po zamontowaniu wszystkich trzech partycji i sprawdzeniu 'mount -v', dostałem coś powyżej.
mdrg

Odpowiedzi:


6

Myślę, że najprostszym sposobem na osiągnięcie tego jest sprawdzenie /etc/fstabi zmiana opcji partycji NTFS, która ma być montowana tylko do odczytu.

W działającym systemie możesz to zrobić tymczasowo za pomocą mount -o remount,ro /path/to/ntfs.


Dzięki, zobaczę, czy mogę sam wymyślić fstab. W przeciwnym razie opublikuję go tutaj :)
mdrg

Chyba będę potrzebować trochę pomocy tutaj = P fstab w powyższym pytaniu. Dzięki!
mdrg

Och, rozumiem, nie odbywa się to przez / etc / fstab, więc istnieje inny mechanizm, którego niestety nie znam.
ddeimeke

3

ntfs-config Zainstaluj ntfs-config

Po latach rozwoju dostępny jest nowy sterownik NTFS ntfs-3g, który umożliwia pełną możliwość zapisu.

Od pierwszego stabilnego wydania odniósł ogromny sukces i jest codziennie używany przez tysiące ludzi na całym świecie. Jednak niektórzy ludzie mają problem z konfiguracją swojego systemu, aby z niego korzystać.

Celem ntfs-configprojektu jest ułatwienie życia ludziom poprzez zapewnienie łatwego sposobu włączania / wyłączania możliwości zapisu dla wszystkich urządzeń NTFS, wewnętrznych lub zewnętrznych. Możesz zobaczyć ntfs-config w akcji tutaj .

Można go znaleźć w Menu GNOME w Systemie - Administracja


Dzięki, spojrzę. Dobrze jest zobaczyć, że dużo mówi się o ntfs-config, ponieważ zgłoszone błędy trochę mnie przerażają, szczególnie te dotyczące łamania fstab (i będąc użytkownikiem Linuksa noob, może to być dla mnie kłopotliwe).
mdrg

Nie mogłem zrozumieć, co napisałeś, ale tak, jestem wdzięczny wszystkim aplikacjom graficznym i interfejsom graficznym ... Nie miałbym trudności, gdybym musiał nauczyć się poprawnie obsługiwać Ubuntu lub inną dystrybucję. Lepiej zacznij od GUI, a następnie naucz się wiersza poleceń.
mdrg

1

Mam rozwiązanie.

Dla tych, którzy próbują to zrobić, edytuj swój plik fstab i dołącz:

 #change '/dev/sda1' to your partition id
 #change '/mnt/ntfsfolder' to whatever mount point you want
 /dev/sda1    /mnt/ntfsfolder ntfs-3g  defaults,umask=022 0    0

Dzięki temu tylko użytkownik root będzie mógł pisać na partycji NTFS, a wszyscy inni użytkownicy będą mogli tylko ją odczytać. Jeśli chcesz coś zmienić na takich partycjach, użyj gksupolecenia, aby wykonać jako root. Przykład:

gksu nautilus

Spowoduje to otwarcie Nautilus (menedżer plików) jako root.


1

Możesz również zamontować go jako tylko do odczytu za pomocą opcji ro. W ten sposób byłby czytany tylko dla wszystkich użytkowników, w tym root

/dev/sda1    /mnt/ntfsfolder ntfs-3g  defaults,ro 0    0

Tak, to był mój pierwszy pomysł, ale pozwolenie rootowi na zapis na partycji przyda się wcześniej czy później. Lepiej niech tak się stanie. :)
mdrg

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.