Podświetl okno z naciskiem jeszcze bardziej


10

Mam dwa monitory i czasami zaczynam pisać w niewłaściwym oknie.

Okno z fokusem jest podświetlone w jedności (Ubuntu 16.04) z szarym cieniem.

Czy istnieje sposób, aby jeszcze bardziej podświetlić okno z fokusem?

Może z kolorową obwódką ...

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, ale ...

... są zbyt skomplikowane. Dlaczego takie proste wygody są tak skomplikowane?


+1 Chociaż ten stary post zadał podobne pytanie i udzielono na nie odpowiedzi, głosowałem na to pytanie za jasne i krótkie; Spodziewamy się tutaj lepszej odpowiedzi.
clearkimura

1
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi, która daje dokładnie to, o co pytasz - zaznacz aktywne okno - czy zastanowiłbyś się nad alternatywą? Na przykład skrót informujący o aktywnym oknie lub wskaźniku górnego panelu?
Sergiy Kolodyazhnyy

1
@Serg Chcę zobaczyć aktywne okno za mikro sekundy. Skróty miłosne, ale tutaj nie chcę być aktywny, aby zobaczyć, na czym obecnie koncentruje się.
guettli

1
Próbowałem uprościć połączone rozwiązanie Serg i user.dz, a następnie dodałem wyjaśnienie znanych problemów i obejść. Więcej szczegółów w mojej opóźnionej odpowiedzi poniżej.
clearkimura

Odpowiedzi:


3

Wprowadzenie:

Istnieje rozszerzenie ułatwień dostępu o compiznazwie ADD Helper. Podstawową przesłanką tego rozszerzenia jest zrobienie czegoś przeciwnego do tego, o co prosisz - przyciemnienie nieaktywnych okien, przy jednoczesnym zachowaniu normalności aktywnego okna. Poniżej zrzut ekranu ADD Helper w akcji:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zauważ, jak okno po prawej jest przyciemnione, podczas gdy okno po lewej stronie pozostaje na tym samym poziomie jasności i przezroczystości. UWAGA : Testowałem to z konfiguracją podwójnego ekranu i oknami pełnoekranowymi na obu monitorach. Działa idealnie w każdym przypadku. W połączeniu z rozwiązaniem user.dz jest to idealna kombinacja do ustawiania ostrości aktywnego okna.


Uzyskiwanie pomocnika ADD:

Aby włączyć tę wtyczkę, potrzebujesz 2 rzeczy.

 1. Włącz repozytorium Universe : pomocnik ADD należy do Universerepozytorium, więc upewnij się, że jest zaznaczony w ustawieniach oprogramowania i aktualizacji:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 1. Zaktualizuj i zainstaluj wymagane pakiety : Musisz mieć Compiz Config Settings Manageri compiz-plugins-extra. Uruchom następujące polecenie, aby je uzyskać:

  sudo bash -c 'apt-get update && apt-get install compiz-plugins-extra compizconfig-settings-manager'
  

Konfigurowanie pomocnika ADD:

 1. Znajdź Dim Inactiveponiżej Accessibilityw Menedżerze ustawień CompizConfig. Zaznacz pole wyboru.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 1. Kliknij ikonę, aby otworzyć menu. Na karcie Wiązania ustaw żądany skrót (domyślnie nie działa poprawnie). Osobiście używam Ctrl+ Alt+, Pale mogę wybrać coś innego.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 1. Pod Misc. Karta Opcje, skonfiguruj jasność i krycie, jakie ma mieć Twoje okno. Zaznacz pole wyboru „włącz przy uruchomieniu”, aby uruchamiało się ono przy każdym logowaniu. Konfiguracja widoczna na moim pierwszym zrzucie ekranu wygląda następująco:

  • Jasność 45
  • Nasycenie 45
  • krycie 75

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W tym momencie możesz nacisnąć skrót klawiaturowy ustawiony dla przetestowania go lub spróbować się wylogować / zalogować.


Działa dobrze w Ubuntu 16.04 i 14.04
user.dz

2

Co powiesz na zmianę cienia dekoracyjnego Unity dla aktywnego okna. To tylko przykład dla motywu Ambiance (to samo dla Radiance).

 1. Zmień katalog na łatwe testy

  cd /usr/share/themes/Ambiance/
  
 2. Zmień dekorację (przykład: kolor niebieski)

  sudo nano gtk-3.0/apps/unity.css
  

  Oryginalny czarny aktywny cień

  UnityDecoration {
  ...
    -UnityDecoration-active-shadow-color: rgba (0, 0, 0, 0.75);
    -UnityDecoration-active-shadow-radius: 30px;
    -UnityDecoration-inactive-shadow-color: rgba (0, 0, 0, 0.3);
    -UnityDecoration-inactive-shadow-radius: 25px;
  ...
  }
  

  Teraz aktywny niebieski cień

  UnityDecoration {
  ...
    -UnityDecoration-active-shadow-color: rgba (0, 0, 255, 0.75);
    -UnityDecoration-active-shadow-radius: 30px;
    -UnityDecoration-inactive-shadow-color: rgba (0, 0, 0, 0.3);
    -UnityDecoration-inactive-shadow-radius: 25px;
  ...
  }
  

  Możesz także zmienić rozmiar (promień) i przezroczystość.

 3. Wyloguj się.

  Aktywne okno Unity z podświetlonym cieniem

Jak Serg skomentował poniżej, powyższa metoda może być odpowiednia dla ograniczonej liczby motywów, ponieważ wymaga ręcznej zmiany dla każdego motywu. Oto lepszy sposób korzystania z Compiz.

 1. Zainstaluj menedżera Compiz

  sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
  
 2. Uruchom go ccsm, przejdź do Ubuntu Unity Plugin → zakładka Dekoracje

 3. Zaznacz opcję Zastąp ustawienia motywu, a następnie zmień Aktywny cień okna, jak chcesz.

  Compiz - przesłoń cień dekoracji Unity


1
Dobry pomysł, sam też o tym pomyślałem, ale dużym ograniczeniem jest to, że należy to zrobić dla każdego motywu, jeśli użytkownik chce użyć czegoś innego niż Ambiance. Może skrypt mógłby to zrobić?
Sergiy Kolodyazhnyy

1
@Serg, tak. Właśnie przetestowałem inny sposób przy użyciu menedżera compiz, który ma przesłonięcie dekoracji motywu. Zastąpi każdy motyw. Dodam za chwilę.
user.dz

Niesamowite ! Działa to również na moim 16.04.
Sergiy Kolodyazhnyy

Czy to działa, jeśli okno jest w trybie pełnoekranowym? Mam dwa monitory, oba mają aplikację w trybie pełnoekranowym ....
guettli

1
Proszę zobaczyć moje rozwiązanie, znalazłem coś, co pasuje do twoich wymagań okien pełnoekranowych z podwójnymi monitorami. W połączeniu z rozwiązaniem user.dz będzie to idealne rozwiązanie
Sergiy Kolodyazhnyy

1

Ta opóźniona odpowiedź ma na celu uproszczenie połączonego rozwiązania @Serg i @ user.dz, a także wyjaśnienie znanych problemów i obejść.

Uproszczone połączenie rozwiązań

Upewnij się, że maini universerepozytoria zostały włączone (domyślne). Jeśli włączono później, uruchom aktualizację, uruchamiając sudo apt-get update.

 1. Zainstaluj wymagane pakiety (bez dodatkowych wtyczek)

  sudo apt-get install compizconfig-settings-manager compiz-plugins-main
  
 2. Uruchom CompizConfig Settings Manager (CCSM)

  ccsm
  
 3. Włącz kolorowe obramowanie okna

  W CCSM przejdź do Pulpit> Wtyczka Ubuntu Unity> Dekoracje

  Zaznacz pole wyboru dla opcji „Zastąp ustawienia motywu”. Aby uzyskać lepszą widoczność i dopasowany kolor, dostosuj następujące opcje: „Promień aktywnego cienia okna” (sugerowana wartość :) 20i „Aktywny kolor cienia okna” (sugerowane krycie 255:; wartość szesnastkowa:) #FF3300.

 4. Włącz ADD Helper

  W CCSM przejdź do Dostępność> Dim nieaktywne> Różne. Opcje

  Najpierw zaznacz pole wyboru opcji „Włącz pomocnika ADD przy starcie”, a następnie zaznacz pole wyboru „Włącz dim nieaktywny”. W ten sposób wtyczka zostanie aktywowana natychmiast, bez użycia skrótu klawiaturowego.

 5. Przeładuj jedność (jeśli powyższe kroki nie przyniosły efektu po włączeniu)

  unity
  

Znane problemy i obejścia

Oto znane problemy i obejścia, o których jestem świadomy.

Dopasowany kolor jest żywy i świetny, ale wszystkie okna są wyróżnione tym samym kolorem obramowania podczas korzystania z funkcji rozkładania okien (skrót klawiaturowy Super+ Wlub podobny).

Dowód: PRZED - Ten sam kolor obramowania ; PO - Zastąpiony przyciemnionym cieniem

Jest to zauważalne, gdy używana jest tylko „kolorowa ramka okna” (krok 3). Użyj pomocnika DODAJ, aby zastąpić podświetlone obramowania dla wszystkich okien ze przyciemnionym cieniem (krok 4). Zmiana koloru obramowania może nie pomóc, więc użytkownik powinien użyć obu (krok 3 i 4), aby uzyskać najlepszą jakość.

Aktywne okno działa lepiej z ADD Helper, ale przejście przyciemniania spowalnia system na moim komputerze.

Dowód: oczywiste dla dotkniętych użytkowników

Łatwo to złagodzić. W CCSM przejdź do Efekty i odznacz wtyczki dla Animacji i Zanikania Windows . Wyłączenie tych efektów sprawi, że system będzie bardziej responsywny.

Zmiana motywu z Ambiance (domyślnie) na Promieniowanie (alternatywnie) i na odwrót spowoduje, że kolorowe obramowanie okna zniknie.

Dowód: PRZED - Kolorowa ramka pokazana , PO - Kolorowa ramka zniknęła

Jest to prawdopodobnie ograniczenie zastępowania ustawień motywu. Metoda nie jest trwała między zmianami. Dlatego po zmianie motywu załaduj ponownie Jedność (krok 5), aby pokazać kolorowe obramowanie okna. Wolniejsze urządzenie może wymagać ponownego załadowania Unity więcej niż jeden raz, aby zadziałało poprawnie.

Dla uproszczenia zamieściłem tylko linki do zrzutów ekranu.

Nawet bez tych zrzutów ekranu użytkownicy, którzy skorzystali z rozwiązania, zrozumieją problemy, gdy zaczną używać. Użytkownicy, którzy nie mają tych problemów, mają zapewnioną dobrą obsługę sprzętu, która pozwala na uruchomienie środowiska Unity bez czkawek.

Przetestowano działanie z Unity 7.4.0 i Compiz 0.9.12.2 w Ubuntu 16.04.


-2

Wtyczka dekoracji okien w compizconfig-settings-manager (CCSM) pozwala na edycję ustawień domyślnych.

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Aby uruchomić interfejs menedżera ustawień, uruchom

ccsm

Przewiń do sekcji Efekty i wybierz Dekorację okna

Włącz wtyczkę, klikając jej pole wyboru, a następnie dostosuj ustawienia Aktywnego i Nieaktywnego cienia do smaku. Zmiany powinny pojawić się automatycznie.

Uważaj na grę z czymkolwiek innym w CCSM, dopóki nie upewnisz się, że te ustawienia są stabilne, bardzo łatwo jest całkowicie przerwać instalację kompiza, ponieważ nie wszystkie ustawienia są ze sobą kompatybilne.


1
włączenie dekoratora okien wyłączy jedność
Anwar
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.